Jakie drewno wybrać do kominka?

Jakie drewno wybrać do kominka?0
(0)

Na krajowym rynku nie brakuje dostawców drewna kominkowego. Jednak jeszcze nie wszyscy użytkownicy kominków wiedzą, jakie wybrać gatunki drewna, by spalanie było w piecu efektywne, dostosowane do pory roku i potrzeb gospodarstwa domowego. Poniżej przedstawiamy cechy najpopularniejszych gatunków drewna oferowanych do spalania w kominkach domowych.

Dąb

Drewno dębowe uważane jest za jedno z lepszych paliw do domowych kominków. Choć nie rośnie szybko, jest wysokokaloryczne i pali się przez długi czas równomiernym płomieniem. Drewno dębowe zawiera dużą ilość kory (nawet ponad 20%), a gęstość po wysuszeniu wynosi ponad 700 kilogramów. Sezonowane drewno dębowe jest wspaniałym i wydajnym paliwem, jednak ze względu na wysoką cenę w porównaniu z innymi gatunkami oraz niedostępność w niektórych regionach kraju jeszcze nie wszyscy znają jego zalety. Podczas spalania wydziela przyjemny zapach i daje dużo ciepła.

Brzoza

Brzoza jest gatunkiem powszechnie występującym na terenie całego kraju. Bardzo szybko rośnie, często nawet szybciej niż chcieliby tego właściciele gruntów – często zapomniane przez kilka czy kilkanaście lat działki porastają już potężne drzewa brzozy. Ze względu na szybki przyrost i popularność jest drewnem bardzo tanim. Spala się szybko i bardzo łatwo, nie zawiera wielu substancji smolistych. Jest dobre na rozpałkę i dobrze sprawdza się w lecie do podgrzewania wody. Schnie relatywnie szybko. Gęstość to około 650 kilogramów na metr sześcienny suchego drewna.

Sosna

Sosna jest najpopularniejszym gatunkiem drzewa występującym na terenie naszego kraju. Jest lekka i ma niską wartość opałową. Nie jest polecana jako paliwo bo wydziela duże ilości substancji smolistych i może zostawiać spore ilości sadzy. Jednak ze względu na bardzo niską cenę, powszechną dostępność i popularność na działkach czy w prywatnych lasach, jest stosowana relatywnie często. Sosnę warto stosować jako rozpałkę – spala się szybko i dobrze, jednak podczas siarczystych mrozów lepiej wykorzystać bardziej energetyczne, twardsze drewno.

Olcha

Wysuszone drewno olchowe jest około 10% lżejsze niż brzoza, jego metr sześcienny waży około 560 kilogramów. Ze względu na wydzielany podczas spalania zapach może być wykorzystywana do wędzenia wędlin, którym nadaje bardzo przyjemny aromat. W domach wykorzystywana jest raczej jako dodatek do innych paliw. Dobrze spala się dopiero po właściwym wysuszeniu, które może trwać nieco dłużej niż dla innych porównywalnych gatunków.

Drewno drzew owocowych

Drzewa owocowe, takie jak jabłoń, wiśnia, śliwa, czereśnia czy orzech rzadko są wykorzystywane do spalania w kominkach domowych. Z reguły znajdują zastosowanie w procesach wędzenia czy wykorzystywane są w przemyśle meblowym. Jednak opałowe drewno z drzew owocowych jest również sprzedawane w niektórych częściach kraju – szczególnie w okolicach o większej ilości sadów. Również sami właściciele sadów korzystają z tego paliwa. Drewno owocowe ma przyjemny zapach, jest twarde i spala się dość dobrze. Dzięki dużej gęstości wydziela sporo ciepła.

Jesion

Oprócz dębu i grabu, również drewno jesionowe polecane jest do wykorzystania w kominkach domowych. Jest bardzo twarde, jego gęstość to około 750 kilogramów w metrze sześciennym wysuszonego drewna. Jest bardzo twarde i wysokokaloryczne, ale często sprawia problemy podczas łupania. Z tego też powodu niektórzy użytkownicy kominków rezygnują z tego paliwa na korzyść innych gatunków liściastych.

Buk

Buk jest drewnem wysokokalorycznym i pali się dobrze. Jest dość powszechnie dostępne, a użytkownicy cenią niską zawartość kory – podobnie jak w przypadku grabu jest to około 7-8%. Drewno bukowe pali się równo i długo dając dużo ciepła. Jest szczególnie popularne w pobliżu starszych lasów, gdzie drewno bukowe występuje częściej.

Grab

Grab uważany jest za jeden z najlepszych gatunków drewna do spalania w domowych kominkach. Jest drewnem bardzo gęstym, po wysuszeniu metr sześcienny waży około 820-840 kilogramów. Ma bardzo niską zawartość kory (około 7 %), a drewno spala się bardzo dobrze i równomiernie. Jest kaloryczne i wydziela bardzo duże ilości ciepła.

Topola

Topola jest szybko rosnącym drzewem występującej często w postaci samosiejek. Ponieważ bardzo szybko przyrasta, nie ma dużej wartości przy wykorzystaniu w kominkach domowych. Gęstość po wysuszeniu to jedynie 400 kilogramów na metr sześcienny, spala się szybko i nie utrzymuje ciepła. Z tego powodu wykorzystywana jest głównie jako podpałka, po czym dodawane jest bardziej wartościowe paliwo.

Sprawdź bogatą ofertę drewna kominkowego z dostawą w Rzeszowie i okolicach: Adam-1.pl/28-drewno

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Podkarpackie wysoko w prestiżowym rankingu
Tragiczny wypadek. Nie żyje motocyklista
Skandal! Otruto pszczoły w podrzeszowskiej pasiece!
Na Podkarpaciu triumf PiS
Cztery osoby poszkodowane w wypadku. Interwencja LPR
Rafał Buszek zamyka skład Asseco Resovii
Współpraca z deweloperem. Jak ją zorganizować?
Apartamenty nad morzem? Tylko Baltica Apartments
2-letni Kubuś był gościem komendanta policji
Czy napęd w bramie garażowej jest potrzebny?
Nowoczesny obiekt będzie służył mieszkańcom powiatu rzeszowskiego
Nowy łącznik autostradowy na Podkarpaciu [WIDEO]
Zabił swojego wujka? Policja szuka 46-latka
Seniorzy stracili 100 tysięcy złotych
Nowatorskie studia prowadzone razem z przedsiębiorcami. Studenci dostaną 14 000 zł na rękę za staże ...
Wiele instytucji dla jednego celu – pomocy rodzinie
Tomasz Poręba: Młodzi kandydaci PiS to szansa na realną zmianę w samorządzie
Policjanci eskortowali rodzącą kobietę
PLK przekazały 1 mln zł rzeszowskiemu pogotowiu na walkę z COVID-19
Rzeszowska Szkoła Podstawowa nr 25 drukuje przyłbice
Jak zaprojektować funkcjonalny salon fryzjerski
Za co odpowiada zarząd województwa? Ortyl zdecydował
Wyłudzali telefony. Usłyszeli 78 zarzutów
Beta alanina – skuteczna przedtreningówka
Kukiz’15 ruszył do wyborów samorządowych
Od środy żłobki i przedszkola w Rzeszowie będą otwarte
Folia na okna. Jakie są rodzaje folii i jak prawidłowo ją przyklejać
Pięć karetek transportowych już na podkarpackich drogach
Narkotyki dostarczone do sklepu
Oblicz samodzielnie datę porodu! Zobacz, jak to zrobić