Rozbite grupy generowały milionowe straty

Rozbite grupy generowały milionowe stratyCBŚP wspólnie z KAS i prokuratorami z Rzeszowa i Bydgoszczy rozbili dwie zorganizowane grupy przestępcze, której członkowie podejrzani są o przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa. Dzięki zaangażowaniu służb łącznie zatrzymano 30 osób oraz wstrzymano nienależny zwrot podatku VAT na ok. milion złotych. Dodatkowo trzech podejrzanych usłyszało także zarzut popełnienia zbrodni vatowskiej i grozić im może kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

Pierwsze działania przeprowadzili policjanci z Zarządu w Rzeszowie CBŚP, wspólnie z funkcjonariuszami Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. W ich efekcie zatrzymano 16 osób. Na podstawie zebranego materiału dowodowego zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT oraz prania pieniędzy. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą oraz popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej, polegającej na wystawieniu nierzetelnych faktur VAT na kwotę prawie 13 mln zł. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą od kilku miesięcy policjanci z Zarządu w Rzeszowie CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że grupa mogła działać od początku 2016 roku do sierpnia 2017 roku, głównie w woj. małopolskim oraz podkarpackim. Przestępczy mechanizm opierał się na pozorowanym obrocie proszkiem do drukarek 3D. W rzeczywistości zamiast oryginalnego proszku wartego około 9,5 tys. zł za 2,5 kg puszkę, w pudełkach znajdowała się mieszanina tytanu. Dla uwiarygodnienia obrotu towarem członkowie grupy wystawiali oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT oraz dokumentami Tax Free w zakresie kupna – sprzedaży tego proszku.

Członkowie grupy poprzez wprowadzenie do obrotu gospodarczego i posłużenie się dokumentami potwierdzającymi nierzeczywiste transakcje gospodarcze, doprowadzili do wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT lub pomniejszenia należności publicznoprawnych na szkodę Skarbu Państwa na łączną kwotę ponad 13 mln zł. Podkarpacka KAS prowadziła czynności kontrolne i sprawdzające, które doprowadziły do wstrzymania nienależnego zwrotu podatku VAT na ok. milion złotych. Podczas śledztwa policjantów CBŚP wsparli także funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, którzy sporządzili analizę niezbędną do ustalenia kolejnych aspektów sprawy.

Kolejną sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej wyjaśniają policjanci z Wydziału w Toruniu Zarządu w Bydgoszczy CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, we współpracy z kujawsko-pomorską Służbą Celno-Skarbową. Według śledczych grupa mogła działać w 2018 roku, na terenie województwa kujawsko – pomorskiego, w szczególności w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie grupy zajmowali się wprowadzaniem do obrotu prawnego poświadczających nieprawdę i nierzetelnych faktur VAT, dot. rzekomego obrotu różnego rodzaju towarami oraz usługami. Według śledczych działania te faktycznie służyły tzw. „kupowaniu kosztów”. Dzięki temu odbiorcy takich faktur nielegalnie obniżali należny podatek, poświadczając tym samym nieprawdę. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych nawet 150 firm. Z zebranego materiału wynika, że wystawiono w ten sposób blisko 5 tysięcy faktur na łączną kwotę ponad 63 mln zł.

Wczorajsze działania przeprowadziło blisko 160 policjantów CBŚP z Zarządów w Bydgoszczy, Radomiu, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach oraz KWP w Bydgoszczy, KMP w Białej Podlaskiej, KPP w Łosicach i Złotowie oraz 17 funkcjonariuszy kujawsko-pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu. Ci funkcjonariusze przeprowadzili realizację, podczas której zatrzymano 14 osób i przeszukano blisko 100 obiektów, m.in. domy, siedziby firm i inne pomieszczenia użytkowane przez podejrzanych na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Podczas akcji zabezpieczono dokumentację, telefony komórkowe, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci jako materiał dowodowy w sprawie.

W Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy zatrzymanym przedstawiono zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa, prania pieniędzy i podrabiania dokumentów. Wśród zatrzymanych znajdują się dwie osoby podejrzane o zbrodnie vatowskie, którym grozić może kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

W obu śledztwach policjanci CBŚP wspólnie z prokuratorami ustalają faktyczny majątek należący do podejrzanych, w celu zabezpieczenia go na poczet przyszłych kar. Obie sprawy mają charakter rozwojowy.Nie przegap:

Grypa atakuje województwo podkarpackie
Wypadek awionetki na lotnisku Jasionka! Trzy osoby ranne!
IPN oskarża za wpis na Twitterze!
Niebywałe! Wędruje z krzyżem po Polsce i opowiada o Bogu!
Quadowcy zniszczyli prywatny las na Podkarpaciu
Od 1 sierpnia nowe ceny biletów MPK
Okres sylwestrowo-noworoczny na drogach Podkarpacia: 20 wypadków, zginęły 4 osoby
Troć żyje w Wisłoce. Piękny okaz trafił wędkarz pod Dębicą
Platformy Startowe Start In Podkarpackie
Zakłady w Gniewczynie wznowią produkcję?
Akcja SMOG: skontrolowanych 1715 pojazdów
Duża akcja poszukiwawcza. 75-latek odnaleziony
Medale Mistrzostw Europy Show Dance w Genui dla Zespołów Kornele i T8!
Policjanci poszukują 40-letniego mieszkańca Rzeszowa
Nie zgłosił wwożonych do Polski pieniędzy. Sporo go to kosztowało
Europejskie Forum Rolnicze 2020 – znamy tematy najważniejszych debat
Zbigniew Ziobro interweniuje w sprawie pedofila
W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa
Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło swoje listy wyborcze do Sejmiku Podkarpackiego
Policjantka odznaczona medalem za pomoc ofierze wypadku
13 kierowców straciło prawa jazdy
Za co odpowiada zarząd województwa? Ortyl zdecydował
Rekordowe pierwsze półrocze na lotnisku w Jasionce
Wojewoda zgadza się na włączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa
Kino samochodowe w Rzeszowie! Kiedy?
Michał Szpak gwiazdą 10. Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka w Meloniku”
Akcja „Nie kłam medyka”. Ratownicy apelują!
Audi uderzyło w barierki i drzewo, później wpadło do potoku
Potrącenie 6-latka. Dziecko wybiegło z posesji
Kolorowe Bulwary! Festiwal Youthest już za nami!