Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2019 – kto wystąpi?

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2019 – kto wystąpi?Festiwal Przestrzeni Miejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Festiwal co roku odbywa się w innym, wyjątkowym miejscu, które adaptowane jest specjalnie na potrzeby Festiwalu. Do tej pory FPM odbył się m.in. w starych halach fabryki Zelmer przy ul. Langiewicza, w hali obrabiarek PKP, a także na dziedzińcu zabytkowych kamienic przy al. Piłsudskiego 8-10 w Rzeszowie. Wybierane są miejsca nietypowe i zapomniane lub przeciwnie – znane i lubiane, które na czas trwania Festiwalu wykorzystane są inaczej niż na co dzień. Ta idea ma służyć rewitalizacji i oswajaniu przestrzeni miejskiej oraz skłaniać do spojrzenia na miasto z innej niż zazwyczaj perspektywy. Tegoroczna, ósma już edycja Festiwalu odbędzie się na parkingu przy Hali Podpromie, w pobliżu rzeszowskich bulwarów. Kto wystąpi?

SMOLIK / KEV FOX – eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera. SMOLIK // KEV FOX to również jeden z najlepiej ocenianych albumów 2015 roku, za który artyści odebrali FRYDERYKA w kategorii elektronika i alternatywa, a ich pierwszy singiel „Run” przez wielu uznawany był za utwór roku. Od czerwca 2017 płyta ma status platynowej.
We wrześniu 2018 miała miejsce premiera QUEEN OF HEARTS czyli najnowszej EP duetu SMOLK//KEV FOX. Składające się na nią 4 utwory, to efekt sesji nagraniowej, która miała miejsce w lutym 2017 w legendarnym Real World Studios w UK, którego właścicielem jest Peter Gabriel.
W wersji koncertowej te misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie SMOLIKA i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal KEVA nabierają kompletnie nowej energii.

Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop.W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Na koncie mają sześć płyt studyjnych i trzy albumy koncertowe. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą. Zespół został dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody muzycznej czyli Fryderyków w kategorii Alternatywna Płyta Roku, a teledyski do ich utworów wielokrotnie otrzymały wyróżnienia na takich festiwalach jak Yach Film Festival, Camerimage, Berlin Music Video Awards. Oglądalność teledysków Mikromusic na YouTube sięga kilkudziesięciu milionów. Ostatnia płyta „Tak mi się nie chce” oraz wyprzedane sale koncertowe plasują zespół w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce roku 2019 r.

Pablopavo nawija, nieco śpiewa i okazjonalnie gra na gitarze w różnych zespołach. Również komponuje i pisze teksty. Książkę też napisał. A podczas FPMu zagra wraz z zespołem Pablopavo i ludziki, który założył w 2009 roku. Zespół do tej pory wydał 5 płyt: Telephon, 10 piosenek, Polor, Ladinola, Marginal, które zyskały spore uznanie zarówno wśród krytyków, jak i słuchaczy. W 2014 roku, Pablopavo wydał również album solowy – zdecydowanie bardziej surowy w brzmieniu i mocno akustyczny. Uwieńczeniem tego wyjątkowo intensywnego twórczo roku 2014, było przyznanie Pablopavo Paszportu Polityki w kategorii “Muzyka Popularna”. Na począ 2015 to pierwsza oficjalna płyta istniejącego od 2001 kolektywu Zjednoczenie Soundsystem. Album pokazał, że Pablopavo cały czas doskonale sprawdza się w konwencji reggae raggamuffin, a utworami takimi jak “International” czy “To dla tych” rozbrzmiewały parkiety imprez reggae w całej Polsce. Koniec 2015 to płyta WIR sygnowana jako trio Pablopavo/Iwanek/Praczas. Płyta była zaskoczeniem dla słuchaczy i kolejnym świetnie przyjętym albumem z udziałem Pablopavo. Sam artysta powiedział, że jest to zarazem najbardziej eksperymentalna i najbardziej popowa płyta w jego dorobku. Pablopavo pojawił się gościnnie na mniej więcej pięćdziesięciu krążkach innych wykonawców.

Duet Wczasy łączy w swojej muzyce polską zimną falę z synth-popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Mocne, emocjonalne polskie teksty, przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty sprawiły, że o Wczasach zrobiło się ostatnio głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej. Debiutancka płyta Wczasów pt. „Zawody” podbiła serca wielu słuchaczy i recenzentów, a przez niektórych odebrana została nawet jako manifest pokoleniowy. Album trafił do różnych zestawień najlepszych polskich płyt 2018 roku.

Zaczynała w 2002 r. od brzmień na pograniczu reggae i soulu. W swoim dorobku ma 5 albumów, nominację do Fryderyków i SuperJedynek, pracowała też w radiu i telewizji (m.in. jako prowadząca program Voice of Poland). Marika występowała na największych polskich i zagranicznych festiwalach – zagrała koncerty m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, w Indiach, Szanghaju i Ankarze. Dzieliła scenę ze światowymi gwiazdami – m.in. Erykah Badu, Macy Gray. Jej ostatni album „Marta Kosakowska” to nowy rozdział w karierze artystki, związany ze zmianą stylistyki na elektroniczny pop. W roli gości wystąpili m.in. Xxanaxx, Skubas, Buslav i Grubson. Singlowy utwór „A jeśli to ja” znalazł się na Liście Przebojów Trójki. Jej występy na żywo łączą osobiste teksty z intensywnym brzmieniem muzyki elektronicznej i angażującą oprawą wizualną.

Żaneta Łabudzka – wokalistka i aktorka. Szerszej publiczności dała się poznać przez udział w programach Talent Show czy serialach fabularnych. Finalistka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2016). W styczniu 2019r. wydała swój debiutancki album „Sama z Tobą” – W moich piosenkach z pewnością chciałam wyrzucić wszystkie siedzące we mnie emocje niekoniecznie wspaniałe, pozytywne- na pewno prawdziwe. Utwory są mieszaniną chwil, uczuć, miejsc, ludzi – to swoisty miszmasz, w którym pływam jak ryba w wodzie. – tak o swoim debiutanckim albumie mówi artystka. Producentami muzycznymi albumu są: Maciej Milewski oraz Michał Sarapata. Podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej zagra z zespołem w składzie: Błażej Knopek – klawisze; Krzysztof Ropicki – bas, synth bass; Tobiasz Itner – perkusja.Nie przegap:

Rzeszów zagra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Potańcówka Karnawałowa dla Seniorów na tegoroczne ostatki
Zgłoszenia do Festiwalu „Na Skrzydłach Muzyki”: w Jury zasiądą Marika, Kamil Bijoś i Arek Kłusowski
Henry David’s Gun zagrają w Rzeszowie
Festiwal Youthest w Rzeszowie już 25 maja na Bulwarach nad Wisłokiem
"Nad piękny modrym Dunajem" - koncert karnawałowy Rzeszowskiego Teatru Muzycznego
Zapisy na zajęcia w Rzeszowskim Domu Kultury. Wśród nowości warsztaty kulinarne
Pokaz „Trędowatej” w łańcuckiej rezydencji
Europejski Stadion Kultury 2018 – intensywna dawka doznań artystycznych
Gogol Bordello headlinerem Cieszanów Rock Festiwal 2018!
Wirtualny Jarmark Święta Paniagi
The Rumjacks, The Toasters, Krzysztof Zalewski, Łydka Grubasa, Cała Góra Barwinków, Brudne Dzieci Si...
Wokalistki z Rzeszowskiego Domu Kultury laureatami międzynarodowego konkursu
Rzeszowski Dom Kultury zaprasza dzieci na Letni Wypoczynek
Michał Szpak gwiazdą 10. Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka w Meloniku”
"Tych lat nie odda nikt" koncert Ireny Santor
Kolorowe Bulwary! Festiwal Youthest już za nami!
Koncert Noworoczny w WDK 18 stycznia
PKF zaprasza dzieci i młodzież do udziału w Laboratorium Filmowym
II Letnie Spotkania Teatralne „Kołowrotek”
Weekend z promocjami na zakończenie sezonu w Łańcucie
XVI Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha 2018" za nami
II Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia online
Zapraszamy na Goodfest 2019!
Wieczór niemiecki w łańcuckim Zamku
Kino samochodowe w Rzeszowie! Kiedy?
Medale Mistrzostw Europy Show Dance w Genui dla Zespołów Kornele i T8!
Koncert Nocy Letniej pod Rzeszowem. Wydarzenie charytatywne
Werbel 2019 - Koncert Finałowy Plebiscytu Nagrody Muzycznej Polskiego Radia Rzeszów!
Premiera "Fausta" w Przedmieściu