Wakacje na Podkarpaciu – co zwiedzić?

Wakacje na Podkarpaciu – co zwiedzić?Co warto zwiedzić podczas wakacji na Podkarpaciu? Przeczytaj!

Wakacje to okres, w którym większość z nas wyjeżdża w różne miejsca. Osoby, które podróżują po Polsce, najchętniej wyruszają nad Morze Bałtyckie. Jednak jest wiele innych ciekawych zakątków w naszym kraju, które warto odkryć. Podkarpacie to niedoceniany, a bardzo interesujący region. Znajduje się tam wiele ciekawych miast, które przyciągają zabytkami, a środowisko naturalne regionu pozytywnie wpłyną na zwiedzających. Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić w czasie wakacji na Podkarpaciu.

Rzeszów – interesująca stolica regionu

Rzeszów to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić i to nie tylko dlatego, że jest stolicą regionu. To miasto oferuje turystom wiele atrakcji. Przede wszystkim znajduje się tam wiele interesujących zabytków, m.in. kościoły, a także zamek i pałac letni Lubomirskich. Na uwagę zasługuje też Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie piwnice” przebiegająca pod płytą rynku na trzech kondygnacjach. Kolejny ciekawy obiekt to fontanna multimedialna stanowiąca połączenie wody, muzyki, światła i laserów. Dzieci, ale też ich rodziców z pewnością zainteresuje Muzeum Dobranocek, w którym znajdują się pamiątki z polskich i zagranicznych wieczorynek.

Iwonicz-Zdrój – jedno z najstarszych polskich uzdrowisk

Iwonicz-Zdrój znany jest ze swoich leczniczych właściwości już w XVI wieku. Dawniej stanowił również miejsce życia kulturalnego i towarzyskiego, do którego przybywało wiele znanych osobistości takich, jak Jan Matejko oraz Eliza Orzeszkowa. Obecnie Iwonicz-Zdrój to duży ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego, ale to niejedyny atut miejscowości. Turyści znajdą tu ciekawe obiekty, wśród których warto wymienić Stary Pałac – dawniej letni pałacyk rodziny Załuskich, teraz siedziba Zarządu Uzdrowiska. Samo centrum uzdrowiska stanowi ciekawy zabytek, ponieważ zachowało swój układ przestrzenny oraz zespół drewnianej zabudowy. Dodatkowo w miejscowości ma swój początek kilka szlaków pieszych i rowerowych.

Krosno – miasto szkła

Krosno, dawniej nazywane małym Krakowem, słynie przede wszystkim z wyrobów szklanych. Dlatego w czasie wizyty nie można pominąć Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie przekonamy się, jak wygląda praca w hucie szkła. Jednak Krosno ma zdecydowanie więcej do zaoferowania turystom. Koniecznie trzeba zwiedzić rynek z zabytkowymi kamienicami oraz Wieżą Farną, Muzeum Podkarpackie, a także Klasztor Jezuitów i inne zabytkowe świątynie. W Krośnie w lecie kwitnie również życie kulturalne -odbywa się tam kilka znanych imprez takich, jak Miasto Świetlne, Karpackie Klimaty oraz Festiwal Sztuk Alternatywnych.

Łańcut – siedziba najpiękniejszej rezydencji magnackiej w Polsce

Łańcut jest przede wszystkim znany z zespołu zamkowo-parkowego, który obejmuje zamek, 18 budynków (m.in. stajnię, powozownię, oranżerię) oraz ogromny park. Na jego terenie znajduje się również niewielkie jezioro. Ta wspaniała rezydencja magnacka należała do rodu Lubomirskich, a następnie Potockich. Zamek to najbardziej znana atrakcja Łańcuta, ale poza nią warto też zobaczyć Muzeum Gorzelnictwa, gdzie można poznać losy łańcuckiej fabryki wódki. Na liście miejsc godnych zobaczenia znajdują się też synagogi, cmentarz żydowski, a także dawny kościół i klasztor dominikanów.

Polańczyk Zdrój – najnowszy kurort na Podkarpaciu

Największym atutem Polańczyka Zdroju jest jego malownicze położenie. Miejscowość znajduje się na skraju Bieszczadów nad Jeziorem Solińskim. To sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Latem turyści mogą skorzystać z licznych szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Natomiast bliskość Jeziora Solińskiego sprawia, że to również doskonały ośrodek sportów wodnych. Nie zapominajmy też o bogatej bazie leczniczej miejscowości. Polańczyk, mimo krótkiego statusu uzdrowiska (lecznictwo rozpoczęto dopiero w 1974 roku), oferuje ponad 1200 miejsc dla kuracjuszy.

Stalowa Wola – jedno z najmłodszych miast Polski

Stalowa Wola to jedno z najmłodszych miast w naszym kraju, które wyrosło w naturalny sposób obok zakładów metalurgiczno-mechanicznych wzniesionych w latach 30 XX w. Jednak w jego skład wchodzą rejony o znacznie bogatszej historii. To sprawia, że w Stalowej Woli jest wiele zabytkowych miejsc wartych zobaczenia. Na spacer najlepiej się udać do parku z XVIII wieku w Charzewicach, w którym znajduje się wiele interesujących gatunków drzew, w tym sześć pomników przyrody. Poza tym w mieście znajduje się Zamek Lubomirskich (obecnie Muzeum Regionalne), a także Zespół Klasztorny Ojców Kapucynów.

Sanok – jedno z najstarszych miast Podkarpacia

Sanok jest jednym z najstarszych i największych miast Podkarpacia. Miejscowość malowniczo usytuowana u podnóża Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego przyciąga turystów. Środowisko naturalne jest ogromną zaletą miejscowości – starówka leży na stromym wzgórzu, a jej najwyższy punkt to Góra Parkowa (362 m n.p.m.). W dodatku mieście znajduje się wiele ciekawych obiektów. Na liście miejsc wartych odwiedzenia znajdują się m.in. Muzeum Historyczne, Muzeum Budownictwa Ludowego, a także zabytkowe wille i świątynie.

Materiał opracowany przez Gethome.plNie przegap:

Akcja SMOG: skontrolowanych 1715 pojazdów
Podkarpacie w programie budowy nowych przystanków kolejowych
Po alkoholu za kierownicą jeepa
Wypadek awionetki na lotnisku Jasionka! Trzy osoby ranne!
Gdy zobaczył policjantów schował się w krzakach
Kto do Sejmiku z Koalicji Obywatelskiej?
Tragedia na drodze powiatowej. Nie żyje 14-latka
Oficjalnie: Poręba, Rzońca i Łukacijewska w PE!
Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta? Doradzamy
Elektryczny Autosan jeździ po Rzeszowie
Dzieci wracają do szkół. Sytuacja w Rzeszowie
Jak inwestować żeby nie stracić?
Zalane mieszkanie przez sąsiada czy dom przez nawałnicę. Jak osuszyć pomieszczenia własnego lokum?
Ponownie pobiegną dla hospicjum
Prezydent Duda na Podkarpaciu! Odwiedza tereny powodziowe
Wojewoda będzie zakazywała imprez masowych w regionie
Są pieniądze dla podkarpackich uczelni
Dodatkowe połączenia Lufthansy z Rzeszowa do Monachium
Od soboty otwarte będą rzeszowskie baseny
Kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona? Co sprawdzi się lepiej do usuwania plam?
Jedna osoba w szpitalu po wypadku w Lipowicy
48 milionów będzie kosztować rewitalizacja zbiornika na Wisłoku
Ostrzeżenie IMGW dla regionu: burze z gradem
Jest program 100 obwodnic. Co na Podkarpaciu?
Potrącenie 6-latka. Dziecko wybiegło z posesji
Pomysł na idealny i oryginalny prezent świąteczny dla zapracowanej mamy Pomysł na idealny i oryginal...
Samochód stoczył się na mężczyznę. 40-latek nie żyje
Podkarpaccy policjanci w #GaszynChallenge
Pijany 38-latek awanturował się w kościele
Oceanarium Afrykarium we Wrocławiu – największa atrakcja miasta