W Rzeszowie powstanie pierwsza sieć publiczna 5G w Polsce

W Rzeszowie powstanie pierwsza sieć publiczna 5G w Polsce5 lipca w rzeszowskim Ratuszu Tadeusz Ferenc – prezydent Rzeszowa, Rafał Magryś – wiceprezes firmy EXATEL S.A., Marcin Słowik – Członek Zarządu FIBRAIN Sp. z o.o. oraz Anna Balicka – Wiceprezes Zarządu VARIOEDGE Sp. z o.o. podpisali list intencyjny w sprawie partnerstwa, którego celem są prace badawcze i wdrożeniowe technologii 5G w Rzeszowie – pierwszej funkcjonującej w Polsce publicznej sieci 5G.

Rzeszowskie 5G już od początku będzie składało się z kilku ciekawych projektów. Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna. Żeby pojazd mógł poruszać się samodzielnie i bezpiecznie po drogach publicznych, musi wykorzystywać m.in. komunikację V2X (ang. vehicle to everything). Za jej pomocą zbiera on informacje o trasie, innych uczestnikach ruchu drogowego, oraz wysyła dane diagnostyczne i kontrolne do systemu zarządzania ruchem. Jakie są zalety autonomicznego autobusu? Przede wszystkim bezpieczeństwo – na przykład pojazd sam będzie reagował na wypadki i informował służby ratownicze i inne pojazdy autonomiczne. Tego typu transport sprawdzi się doskonale w warunkach miejskich, gdzie ważna jest sprawna organizacja ruchu, efektywność zużycia paliwa, wpływ na środowisko, a koszt błędu ludzkiego jest wysoki.

Autobus to początek. Następne kroki, to m.in. autonomiczne drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli, szybki dostęp do internetu w środkach komunikacji, systemy wzbogaconej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości dla mieszkańców i turystów. Przyszłość przyniesie jeszcze bardziej futurystyczne rozwiązania.

– Chcemy, żeby Rzeszów był w awangardzie technologicznej polskich miast. Już dziś korzystamy ze wszystkich technologii szerokopasmowych sieciowych – od WiMAX do LTE, jednak projekty tak ambitne, jak smart city, czy autonomiczne pojazdy wymagają komunikacji nowej generacji, czyli 5G – Dr h. c. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Należy zauważyć, że pojazdy autonomiczne potrzebują do bezpiecznego funkcjonowania bardzo niezawodnej i rozbudowanej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej. W związku z tym zaprojektowaliśmy rozwiązanie bazujące już na technologii 5G, które zapewni odpowiednią niezawodność i minimalne opóźnienia do poprawnego działania pojazdów autonomicznych. Te wymagane parametry zagwarantuje, oprócz samych elementów składowych standardu 5G, infrastruktura dostępowa składająca się ze stacji bazowych typu „zero site”, czyli zintegrowanych z infrastrukturą miasta – latarniami, słupami energetycznymi czy studzienkami kanalizacyjnymi – Michał Szczęsny, dyrektor biura architektury i planowania sieci w EXATEL.

– To będzie przełomowa instalacja w wyjątkowym mieście. Rozpoczynamy przygotowania do praktycznego wdrożenia 5G. Już dwa lata temu testowaliśmy w Warszawie, w jednym z centrów handlowych działalnie technologii 5G w praktyce. Dziś nadszedł czas na konkretne działania. Chcemy, żeby Polska była liderem innowacyjności i tworzyła własne rozwiązania oraz technologie. Współpracujemy z największymi producentami zaawansowanych technologii na świecie, jednak nie zapominamy o własnych badaniach, rozwoju i wykorzystaniu ich w praktyce. Współpraca z władzami Rzeszowa będzie praktycznym wykorzystaniem naszej wiedzy i kompetencji. Cieszymy się, że możemy swoimi działaniami wspierać rozwój Podkarpacia – Rafał Magryś, wiceprezes EXATEL.

– 5G to nie tylko szybki internet i nieograniczony dostęp do jego zasobów. Sieć 5G to ekosystem, w którym aktorami będą najróżniejsze urządzenia, których istnienie ciężko sobie teraz wyobrazić. Mówi się o tym, że już do 2022 roku w sieci będzie ponad 50 mld urządzeń, a na każde gospodarstwo domowe będzie przypadać około 500 urządzeń. Będą one bieżąco monitorować, śledzić, analizować i optymalizować nasze codzienne czynności. Ten ekosystem zrewolucjonizuj, nie tylko takie przyziemne sprawy jak administrację, czy podatki, ale przyczyni się do znacznej poprawy jakości życia poprzez takie usługi jak e-zdrowie oraz bezpieczeństwo życia, dzięki możliwości wyeliminowania człowieka z miejsc niebezpiecznych. Sieć 5G już dawno została okrzyknięta rewolucją, niektórzy porównują to nawet do wynalezienia czcionki przez Johannesa Gutenberga w 1440 roku. Cieszę się, że pierwsza taka sieć w Polsce powstanie właśnie u nas w Rzeszowie – w stolicy innowacji – Marcin Słowik, Członek Zarządu FIBRAIN.

5G nie jest kolejną generacją bezprzewodowej sieci łączności mobilnej. 5G to całe spektrum zmian zachodzących w telekomunikacji i cyberprzestrzeni – to nowa technologia, to nowe możliwe zastosowania, to nowe funkcjonowanie użytkowników końcowych. Sieć 5G w Rzeszowie będzie jedną z pierwszych sieci w Polsce, gdzie będziemy zajmować się całym spektrum, a nie poszczególnymi elementami jej funkcjonowania.

Sieć 5 generacji to narzędzie niezbędne do funkcjonowania, a przede wszystkim szybkiego rozwoju współczesnego miasta typu SMART CITY. Pozwala ściągać dane z co najmniej 10 krotnie większą prędkością niż obecnie 4 generacji LTE, znane nam z komórek.

Dzięki bardzo małym opóźnieniom – rzędu 1 mili sekundy i szerokiej transmisji danych 5G pozwoli na bezpieczne zarządzanie flotą autonomicznych, bez kierowcy, busów które w najbliższym czasie będą wprowadzane na ulice Rzeszowa. Z kolei ogromna pojemność sieci 5G pozwala np. na podłączanie miliona urządzeń obsługujących standard tzw. Internetu rzeczy na 1 km kwadratowy.
By to było szybko możliwe miasto udostępni własne zasoby, przede wszystkim miejsca do umieszczania mikronadajników 5G wraz z zasilaniem – które mają niewielką moc promieniowania ale i niewielki zasięg – około 200 – 300 metrów.

Miasto dzięki dotychczasowym wieloletnim inwestycjom w sieć bezprzewodową tzw. pre (przed) 5G, w całości obsługującą rozbudowujący się dynamicznie system transportowy (ponad 1000 czujników i detektorów zliczających i sterujących przepływami pojazdów, 56 sygnalizacji świetlnych, elektroniczny nadzór miejsc parkingowych), komunikację publiczną (ponad 200 autobusów), monitoring miasta (prawie 500 kamer o dużej rozdzielczości) oraz kilka tysięcy zmodernizowanych lamp ulicznych – może błyskawicznie w tych wszystkich miejscach udostępnić miejsce na montaż mikronadajników 5G, stając się liderem wdrażania technologii 5G w kraju.

Bardzo istotny jest aspekt pełnej kontroli przez merytoryczne komórki samorządowe miejskie nad wszystkimi nadajnikami 5G tak, by żaden z parametrów ich pracy nie przekroczył dopuszczalnych wartości. Ta ciągła i pełna kontrola sieci bezpośrednio przez społeczeństwo gwarantuje, że instalacja 5G w Rzeszowie będzie przede wszystkim w pełni bezpieczna dla wszystkich mieszkańców.Nie przegap:

Tysiące wniosków o zasiłki do ZUS
Terytorialsi wspierają administrację publiczną na Podkarpaciu
Skandal! Otruto pszczoły w podrzeszowskiej pasiece!
Weekendowe uroczystości żołnierzy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Pożar znanego podkarpackiego hotelu
Tragiczny wypadek. Nie żyje 21-letnia kobieta
Karty wielowalutowe – co powinieneś o nich wiedzieć?
Bezpieczne zakupy produktów ekologicznych i ochronnych w Rzeszowie
Wojewoda będzie zakazywała imprez masowych w regionie
Pijany 38-latek awanturował się w kościele
Starszy mężczyzna zginął pod kołami pociągu
Jeden weekend i 200 kierowców zatrzymanych za prędkość
Pijany kierowca sprawcą wypadku
Magda Hawryła zostaje w Rzeszowie
Niebywałe! Wędruje z krzyżem po Polsce i opowiada o Bogu!
Kobieta zatrzymana za posiadanie narkotyków
Wzrosła liczba mieszkańców Rzeszowa
Rzeszowianin współtworzył animacje do „Króla Lwa”
Przywłaszczyła 181 leasingowanych samochodów
Stu Polaków wraca z Włoch na Podkarpacie. Trafią na kwarantannę w Bieszczady
Dietomed Dietetyk Rzeszów radzi - jak skutecznie się odchudzać
Świąteczna główna wygrana w Ekstra Pensji na Podkarpaciu
Zarząd Województwa Podkarpackiego ma absolutorium za 2017 rok
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu - jak o nie walczyć?
Kolejne kroki do budowy kolejki Monorail w Rzeszowie
Ogólnopolska manifestacja pielęgniarek
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na koncert Yagi Kowalik
Kolorowe Bulwary! Festiwal Youthest już za nami!
Prezydent Duda na Podkarpaciu! Odwiedza tereny powodziowe
OC i AC w pakiecie, czyli co to jest ubezpieczenie pakietowe