Policjanci rozbili grupę handlującą środkami poronnymi

Policjanci rozbili grupę handlującą środkami poronnymi0
(0)

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie wspólnie z funkcjonariuszami poznańskiego zarządu CBŚP ujawnili proceder nielegalnego handlu środkami poronnymi. Troje mieszkańców Śląska, za pośrednictwem sklepu internetowego wprowadziło do obrotu kilkanaście tysięcy tabletek o działaniu aborcyjnym. Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwo w przerywaniu ciąży, obrót fałszywymi lekami i „pranie brudnych pieniędzy”. Grozi im za to do 15 lat pozbawienia wolności.

Ta sprawa miała swój początek w 2018 r., gdy do szpitala trafiła pacjentka z silnym krwawieniem. Pojawiło się podejrzenie, że mogła przerwać ciążę przy użyciu środków poronnych. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Brzozowie. Ustalenia śledczych wskazywały, że kobieta kupiła środki za pośrednictwem Internetu, dlatego zapadła decyzja o tym, by sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie.

Policyjne czynności potwierdziły, że handel środkami poronnymi odbywał się za pośrednictwem sklepu internetowego. Ustalenie osób, które stały za tym procederem nie było łatwe, bowiem miały one wiedzę, jak maskować swoją tożsamość w sieci.

W tej sprawie nawiązano ścisłą współpracę z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu. Wspólne ustalenia i działania doprowadziły do osób, które w sposób zorganizowany handlowały na terenie Polski środkami poronnymi. To troje mieszkańców województwa śląskiego. Jak ustalono, środki sprowadzano z zagranicy, pod konkretne zamówienia, potem pocztą kurierską były wysyłane do klientów.

Osoby, które zajmowały się tą nielegalną działalnością nie miały wykształcenia medycznego. Środki, które sprzedawały, to leki na różne schorzenia, których skutkiem ubocznym było działanie poronne. Były to również podrobione leki lub takie, które nie zostały dopuszczone do obrotu w Polsce, a mające silne działanie poronne. Takie leki, stosowane bez nadzoru lekarza, mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Śledztwo wykazało, że do obrotu wprowadzono co najmniej kilkanaście tysięcy tabletek. Zyski z tego procederu były olbrzymie. Członkowie grupy, żeby ukryć nielegalne dochody, wykorzystywali łańcuch powiązanych ze sobą rachunków bankowych, zakładanych na różne osoby tzw. „słupy”. Lider grupy, aby zalegalizować środki pochodzące z przestępstwa założył też działalność gospodarczą.

W poniedziałek, na Śląsku, policjanci zatrzymali trzy osoby, 30-letniego mężczyznę oraz dwie kobiety w wieku 26 i 49 lat. Podczas przeszukania, zabezpieczyli telefony komórkowe, komputery, twarde dyski i przenośne nośniki danych. Zdecydowano też o zabezpieczeniu dwóch luksusowych aut.

Zatrzymani usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za udzielanie pomocy kobietom ciężarnym w przerywaniu ciąży, czym sprowadzali zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, także za odpłatne dostarczanie znacznych ilości sfałszowanych produktów leczniczych i dokonywanie obrotu lekami bez wymaganego zezwolenia. Grozi im też odpowiedzialność karna za „pranie brudnych pieniędzy”. 30-latek będzie odpowiadał również za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Na wniosek Policji i prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na 3 miesiące.

Trwają czynności w tej sprawie, policjanci docierają do osób, które kupowały środki poronne, ustalają jakie skutki wywołało ich przyjęcie. Nie wykluczamy dalszych zatrzymań.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Mieszkanie od dewelopera czy może z rynku wtórnego?
Wybierz studia na Politechnice Krakowskiej. Rekrutacja trwa
Wakacje na Podkarpaciu – co zwiedzić?
Kredyt hipoteczny - raty równe czy malejące?
Niebywałe! Wędruje z krzyżem po Polsce i opowiada o Bogu!
Oszukał "na policjanta". 21-latek zatrzymany
Elżbieta Łukacijewska: od września rozpoczynam prace nad powołaniem Europejskiego Urzędu ds. Pracy
Warta wesprze dwa szpitale - w Łańcucie i Rzeszowie
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 r. – pierwsza ustawa zasadnicza wolnej Polski
Medycyna estetyczna zatrzymuje upływ czasu
73-latek odpowie za wywołanie alarmów bombowych
Dzieci wracają do szkół. Sytuacja w Rzeszowie
Rzeszów 83. na liście najmniej kolizyjnych i wypadkowych miast
Strażacy stawiają namioty przed rzeszowskimi szpitalami
Marszałek w sprawie parkingu dla samochodów z odpadami
Krótka historia hipoterapii
Jak zaprojektować funkcjonalny salon fryzjerski
Samochód stoczył się na mężczyznę. 40-latek nie żyje
5 ciekawych drzew i krzewów, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie
Kwarantanna na plebanii parafii św. Józefa w Rzeszowie
Radni województwa znów obradowali przed komputerami
Śledztwo ws. śmierci kobiety. Policja prosi świadków o kontakt
Tragiczny wypadek. Nie żyje 21-letnia kobieta
Więcej lotów Lufthansy z Rzeszowa do Monachium
Kompleksowa obsługa techniczna imprez – wybierz fachowców!
Policjantka odznaczona medalem za pomoc ofierze wypadku
Co to jest pożyczka krótkoterminowa?
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie
Wojciech Buczak: Darmowe przejazdy autobusowe dla uczniów oraz dodatkowa ulga dla studentów to inwe...
OC i AC w pakiecie, czyli co to jest ubezpieczenie pakietowe