Pożegnanie z festiwalem

Pożegnanie z festiwalemZakończył się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, jedno z największych przedsięwzięć kulturalnych organizowanych w naszym kraju. Wczoraj na „Podpromiu” koncertem galowym „Póki my żyjemy…” zespoły folklorystyczne pożegnały się z mieszkańcami Podkarpacia. Jubileusz 50-lecia istnienia festiwalu był wielkim wydarzeniem patriotycznym, łączącym Polaków mieszkających w kraju i poza granicami Polski.

Udział w koncercie wzięli między innymi: Stanisław Karczewski – marszałek Senatu RP, marszałek Władysław Ortyl wraz z wicemarszałkami – Ewą Draus, i Piotrem Pilchem, członkami zarządu – Marią Kurowską i Stanisławem Kruczkiem, Krystyna Podhalicz – wicewojewoda Podkarpacki, posłowie i senatorowie.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski dziękował uczestnikom festiwalu za ich ogromny wkład w promocję polskiej kultury w świecie:

– To wielkie święto folkloru, radości, tańca, a przede wszystkim święto Polonii. Dziękujemy wam za to, że przyznajecie się do Polskości, że jesteście Polakami, że mówicie po polsku, śpiewacie po polsku i tańczycie po polsku. Bardzo serdecznie Wam wszyscy za to dziękujemy. Polonia i Polacy za granicą to 16-20 milionów naszej wspólnoty, to Polacy, którzy tęsknią za Polską, myślą o Polsce, którzy przyjeżdżają do Polski. Razem wspólnie budujemy wspólnotę Polaków na całym świecie. To dla naszego kraju wielka szansa, potencjał, ale i radość, że mamy tak wspaniałych ambasadorów na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata – mówił marszałek Karczewski, który jednocześnie podkreślał dobrą współpracę z organizacjami polonijnymi: – Senat Rzeczypospolitej Polskiej razem z panem prezydentem, premierem, samorządami i organizacjami pozarządowymi, sprawuje opiekę na Polonią. Chcemy mieć jak najwięcej kontaktów, chcemy wspólnie budować mosty z Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami. Chcemy żeby do Polski przyjeżdżało jak najwięcej Polaków – podkreślił. Marszałek ogłosił także nową inicjatywę, na którą zebrani na „Podpromiu” zareagowali wielkimi brawami:

– Przed chwilą wspólnie z panem marszałkiem Władysławem Ortylem rozmawialiśmy z szefami wszystkich zespołów folklorystycznych. Podczas rozmowy padła propozycja i pomysł, żeby obok tego festiwalu również zorganizować festiwal muzyki nowoczesnej. I to zrobimy za dwa lata, już teraz zapraszamy Państwa na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Nowoczesnej – powiedział z mównicy marszałek Karczewski.

Do uczestników festiwalu słowa podziękowania skierował także Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który udzielił błogosławieństwa wszystkim obecnym na „Podpromiu”.

Marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że festiwal to nie tylko wspaniałe święto polskiej kultury, ale także świetna promocja naszego regionu w świecie:

– 50 lat funkcjonowania festiwalu to ważna rocznica i wydarzenie kulturalne. XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych cieszy się każdorazowo świetną frekwencją i obsadą zespołów polonijnych. Cieszymy się, że to piękne narodowe dziedzictwo, folklor naszego kraju i regionu jest podczas tego festiwalu mocno promowany. To jest wielka promocja Podkarpacia, ale i wielka promocja Polski. Wszyscy, którzy tu są, oddają swoje umiejętności i pasję, natomiast zostawiają tu swoje serce. Widać, że kochają to co robią i to nas bardzo cieszy. W ten sposób umacniają swoją Polskość, co jest ważne dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla nich samych – mówił marszałek Ortyl.

Festiwal rozpoczął się w ubiegły piątek barwnym korowodem ulicami Rzeszowa. Przez kilka festiwalowych dni, polonijne zespoły folklorystyczne dały w sumie kilkadziesiąt koncertów w wielu miastach i gminach naszego województwa. Jednak najważniejszymi koncertami, były te odbywające się w stolicy Podkarpacia: poniedziałkowy „Folklor Narodów Świata” i zamykający Festiwal koncert galowy. We wtorek uczestnicy festiwalu wzięli udział w uroczystej gali festiwalowej, która odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce, wydanej z okazji 50-lecia festiwalu. XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych został objęty patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Organizatorem festiwalu był rzeszowski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Senatu RP, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Rzeszowa. Urząd Marszałkowski każdorazowo włącza się w organizację festiwalu poprzez zaangażowanie Wojewódzkiego Domu Kultury i departamentu kultury UMWP.Nie przegap:

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza dzieci na Letni Wypoczynek
Festiwal Youthest w Rzeszowie już 25 maja na Bulwarach nad Wisłokiem
Koncert Nocy Letniej pod Rzeszowem. Wydarzenie charytatywne
Potańcówka Karnawałowa dla Seniorów na tegoroczne ostatki
The Rumjacks, The Toasters, Krzysztof Zalewski, Łydka Grubasa, Cała Góra Barwinków, Brudne Dzieci Si...
G2A Arena z charytatywną aukcją dla szpitala
Tim McMillan & Rachel Snow (Australia) zagrają w Rzeszowie!
Ragnar Ólafsson [Islandia] zagra w Rzeszowie - będzie bardzo kameralnie!
26 października ORGANEK na koncertowej scenie LUKR
Gogol Bordello headlinerem Cieszanów Rock Festiwal 2018!
Rockowa Noc 2018 -XIII edycja rywalizacji o statuetkę Nalepy już 22 września!
Zapraszamy na Goodfest 2019!
Startuje rekrutacja na zajęcia prowadzone w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury
Rzeszowski Dom Kultury kolęduje dla chorego Michałka z Rzeszowa
Rusza Wakacyjne Kino Plenerowe
Powstała, by żyć
20 października KULT na koncertowej scenie LUKR
XVI Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha 2018" za nami
Wyjątkowy wernisaż w Strefie Kultury w CH Plaza Rzeszów
Maria Peszek wystąpi na koncertowej scenie klubu LUKR w Rzeszowie już 21 lutego
Z uśmiechem w Nowy Rok - czyli spektakle stund-upowe, na które warto się wybrać w styczniu
Uroczystość 666-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa
2 czerwca premiera opowiadania o Wandzie Siemaszkowej
Zapisy na zajęcia w Rzeszowskim Domu Kultury. Wśród nowości warsztaty kulinarne
Nowa inwestycja na polsko-słowackim pograniczu – umowa już podpisana!
Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na Plebiscyt Internetowy Finalistów Ogólnopolskiego Festiwalu „Piose...
Rzeszowski Teatr Muzyczny "Olimpia" zaprasza na spektakle
II Letnie Spotkania Teatralne „Kołowrotek”
Prestiżowa nagroda naukowa dla doktora WSIiZ Mariana Miszczuka
Obchody diecezjalne XVIII Dnia Papieskiego "Promieniowanie ojcostwa"