1400 pątników wyruszyło na Jasną Górę

1400 pątników wyruszyło na Jasną Górę0
(0)

„Pielgrzymi to ludzie, którzy szukają tego co w górze, gdzie przebywa Chrystus. Dążą do tego co w górze, nie do tego co na ziemi” – mówił bp Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 42. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę pod hasłem „Musicie być mocni”. 4 sierpnia w kierunku Częstochowy wyszło z Rzeszowa prawie 1400 pątników.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. na placu Farnym w Rzeszowie o godz. 6.30. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowali: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i ok. 70 księży.

Razem z pielgrzymami modlili się mieszkańcy Rzeszowa i okolic, którzy przyszli pożegnać pątników, a razem z nimi władze państwowe, samorządowe i parlamentarzyści.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Kaznodzieja na początku odniósł się do hasła pielgrzymki. „Wyruszacie na pątniczy szlak z hasłem Musicie być mocni. To oczywiste, że potrzebna jest dobra fizyczna kondycja na tak długą drogę, potrzebne jest odpowiednie zdrowie, silna wola i charakter, aby nie ustać w drodze. To wszystko jest bardzo ważne, ale wiemy, że potrzebujemy jeszcze innej mocy, tej, o której mówił 40 lat temu na krakowskich błoniach św. Jan Paweł II, zwracając się do rodaków jak do swoich dzieci: Musicie być mocni! Ojciec Święty mówił o mocy wiary, nadziei i miłości. Takiej mocy może udzielić wierzącym tylko Duch Święty we wspólnocie Kościoła, na modlitwie, w sakramentach i w słowie Bożym” – powiedział hierarcha.

Nawiązując do przypowieści o bogaczu z 12 rozdziału Ewangelii wg. św. Łukasza, kaznodzieja zwrócił uwagę, że wciąż popełniamy podobne błędy do tych, które popełnił bohater przypowieści. „Jego wizja życia została całkowicie zredukowana do tego co doczesne. Perspektywa wieczności została z jego życia zupełnie wyparta. Być może wiedział, albo przynajmniej dopuszczał, że istnieje życie wieczne, w tym jednak momencie nie miało ono dla niego jakiegokolwiek znaczenia. Nie miało wpływu na jego wybory i postępowanie. Liczy się jedynie tutaj i teraz. Liczy się to co mamy i to co chcemy uzyskać natychmiast” – mówił biskup.

Drugim błędem bogacza powielanym przez współczesnych, który omówił bp Wątroba był konsumpcjonizm. „Przyznajmy, że ten problem dotyka i nasze społeczeństwo i wielu z nas (…). Całą rzeczywistość potrafimy obrócić w zbiór przedmiotów przeznaczonych wyłącznie do naszego użytku. Cokolwiek istnieje, istnieje jedynie wówczas, gdy istnieje dla mnie. To jedna z zasad. Mam prawo tego użyć i zużyć. Egoistycznie i krótkowzrocznie. Tak w podejściu do przyrody, jak i w stosunku do ludzi. Liczą się bardziej korzyść i panowanie niż odpowiedzialność i miłość” – powiedział duchowny.

Trzecim błędem i zarazem dramatem bogacza jest samotność. „Jakże samowystarczalny i samotny jest bogacz, a przez to jakże dzisiejszy. Jakby wzięty z naszego świata ze skrajnie indywidualistycznie pojętym szczęściem. Świata, w którym przy wszystkich najdoskonalszych środkach komunikacji coraz bardziej niemożliwa staje się rozmowa i spotkanie inne niż to wirtualne. Z tego dramatu, z tego świata egoizmu, Pan Jezus chce wyrwać bogacza, a może i wielu z nas. Czyni to za pomocą słowa komu?. To słowo, ten pytajnik, są kluczowe dla sensu naszego życia. Komu przypadnie to coś przygotował? Czyli: Dla kogo żyjesz? Kto ma z ciebie pożytek? Kogo kochasz?” – pytał kaznodzieja.

Odwołując się do Liturgii Słowa XVIII Niedzieli Zwykłej, biskup rzeszowski mówił, że pielgrzymka jest czasem, który pozwala spojrzeć na życie z właściwej perspektywy: „Pielgrzymka to czas niezwykły. W jej trakcie możemy popatrzeć na swoje życie oczami naszego Pana, i możemy ciągle próbować od nowa chodzić jego drogami. Możemy na pielgrzymce odczuć duchową radość bycia Kościołem. Kościołem, który jest wspólnotą sióstr i braci, i jako wspólnota podąża za swoim Bogiem, zasłuchana w Jego słowo, karmi się Jego ciałem i przyjmuje jego miłosierdzie. Pielgrzymi to ludzie którzy szukają tego co w górze, gdzie przebywa Chrystus, dążą do tego co w górze, nie do tego co na ziemi. (…) Pielgrzymi podobnie do mędrca Koheleta, doskonale wiedzą, że wszystko co doczesne przemija i poza Bogiem wszystko jest względne, marność nad marnościami” – podkreślił duchowny.

Na zakończenie homilii bp Wątroba podziękował wszystkim pielgrzymom i organizatorom Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymi na Jasną Górę.

Po Komunii Świętej bp Wątroba pobłogosławił specjalne identyfikatory dla biskupów, przewodników poszczególnym grup oraz księży odpowiedzialnych za pielgrzymkę, m.in. ks. Witolda Wójcika, dyrektora pielgrzymki, ks. Stanisława Wójcika, dyrektora seniora, ks. Eugeniusza Królika, dyrektora honorowego, ks. Władysława Jagustyna, ojca duchownego, ks. Jana Szczupaka, kierownika trasy oraz ks. Jakuba Nagiego – kwatermistrza. W sumie w pielgrzymce uczestniczy 49 księży, 24 kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie oraz 10 sióstr zakonnych.

Już po raz dwudziesty ósmy bp Kazimierz Górny wręczył pielgrzymom „dukaty”. Tak przyjęło się określać jego błogosławieństwo i słowa „Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat – Niech was Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi”.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Akcja SMOG: skontrolowanych 1715 pojazdów
Rzeszowski Dom Kultury kolęduje dla chorego Michałka z Rzeszowa
Jak dbać o kwiaty sztuczne
Dietetyk online, komu warto zaufać?
Policjanci poszukują 35-letniego mężczyzny. Sprawdzają staw w Niechobrzu
Rozwijamy Bieszczady – nowe inwestycje za ponad 18 mln złotych
Zagłosuj na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego
Kolorowe Bulwary! Festiwal Youthest już za nami!
Niemowlę w zamkniętym samochodzie. Interwencja policji i strażaków
47,3 mln zł dla LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. na inwestycje
Kreatywni z Podkarpacia studiują w Krakowskich Szkołach Artystycznych: moda, fotografia, taniec
Michał Szpak gwiazdą 10. Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka w Meloniku”
Rajd Rzeszowski: krajowa czołówka vs. zagraniczni goście
Czy siłą marki są social media? VII edycja Śniadań Biznesowych z G2A Arena już w listopadzie!
II Letnie Spotkania Teatralne „Kołowrotek”
Kto rozpoznaje kobietę, której ciało odnaleziono w Pradze?
Na Pol'And'Rock Festival pociągiem także z Rzeszowa
5G w Rzeszowie! Znamy pierwszą oficjalną lokalizację!
Narkotyki sprzedawali w hurtowych ilościach, głównie powyżej kilograma
Samochód stoczył się na mężczyznę. 40-latek nie żyje
Policjanci z Ustrzyk zorganizowali zbiórkę krwi
Wojciech Buczak: stwórzmy wspaniałe place zabaw
Dwa tragiczne wypadki na drogach Podkarpacia
Chcesz się rozwijać i szukasz dofinansowania na realizację prac B+R? Przyjdź na warsztaty NCBR w Rze...
Prezydent Tadeusz Ferenc rezygnuje ze startu w wyborach do Sejmu
Rodzaje rozwiązań technologicznych w spodniach sportowych, zastosowane przez Nike
Jakie drewno wybrać do kominka?
Oszukał "na policjanta". 21-latek zatrzymany
Marszałek w sprawie parkingu dla samochodów z odpadami
Cechy idealnego domu jednorodzinnego