Kredyt samochodowy dla firm – na co warto zwrócić uwagę?

Kredyt samochodowy dla firm – na co warto zwrócić uwagę?

Zakup samochodu dla firmy często jest zakupem niezbędnym, szczególnie jeśli to od niego zależy skuteczność i jakość świadczonych przez Ciebie usług. Niestety nie zawsze będziesz dysponował wolną gotówką, w związku z czym będziesz zmuszony sięgnąć po kredyt samochodowy dla firm. W jaki sposób jednak się do takiego kredytu przygotować? Jak zaplanować swoje wydatki?

Kredyt samochodowy dla firm – wybierz najtańszy kredyt

Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę, by wybrany przez Ciebie kredyt samochodowy dla firm był jak najtańszy. W pierwszej kolejności przyjrzyj się RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – w najtańszym kredycie powinno ono być jak najniższe. Dzięki temu kwota, jaką oddasz bankowi, będzie niewiele wyższa od wartości Twojej pożyczki.

Zwróć przy tym uwagę na dodatkowe opłaty, takie jak chociażby prowizje banku. Bank może naliczać nieco wyższe stawki chociażby za uruchomienie kredytu, jak i dalsze czynności z nim związane. Decydują się więc na daną ofertę, staraj się zwrócić uwagę na całokształt ponoszonych kosztów, abyś nie był w przyszłości negatywnie zaskoczony ich wysokością.

Auto na kredyt – czy warto?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto zaciągać kredyt na zakup firmowego samochodu, musisz przede wszystkim dobrze ocenić wpływ nowego pojazdu na potencjalny rozwój Twojej firmy. Generalnie, aby taki samochód przyniósł Ci realne korzyści, musi on na siebie pracować. Jeżeli kupisz samochód, który przez większość czasu będzie stał na parkingu, zakup Ci się nie opłaci.

Musisz więc wybrać taki pojazd, który np. wypełni Twoją lukę w dostępnej flocie samochodowej. Powinien on przynosić realne zyski i brać udział w świadczonych przez Ciebie usługach, dzięki czemu będzie przynosił Ci dodatkowe dochody. Tylko w takiej sytuacji możesz mówić o sensownej inwestycji i dobrym zakupie.

Jaki samochód wybrać?

Oczywiście to, jaki samochód będziesz dokładnie wybierał dla swojej firmy, zależeć będzie od profilu Twojej działalności. Rzecz jasna inne potrzeby mają firmy przewozowe, a inne prawnicze. Jeśli jednak zaciągasz już kredyt samochodowy dla firm, powinieneś zwrócić uwagę na kilka elementów, które obniżą koszty eksploatacji wozu.

Staraj się wybrać więc auto najmniej awaryjne, aby nie dokładać nieprzewidzianych kosztów. Co więcej, auto niesprawne na siebie nie pracuje, tracisz więc podwójnie. Wybierz też samochód z relatywnie niskimi opłatami OC i AC. Jednocześnie zwróć uwagę, aby był on w dobrej kondycji wizualnej – rdza i zniszczona blacha nie zrobią dobrego wrażenia na kliencie, bez względu na profil Twojej działalności.

Samochód nowy czy uważany?

Zawsze jest to duży dylemat dla każdego przedsiębiorcy. Oczywiście wadą samochodu nowego jest jego wyższa cena, jednak pozytywy mogą przeważyć nad negatywami. Przede wszystkim pojazd używany zawsze jest wielką niewiadomą, nie masz też gwarancji, jakiego rodzaju naprawy były już w nim wykonywane.

Samochód salonowy, mimo wyższej ceny, jest autem zdecydowanie pewniejszym. Ponadto, producenci udzielają nawet kilkuletniej gwarancji na nowe pojazdy, nie musisz więc martwić się jego naprawami i związanymi z tym kosztami. Warto rozważyć taki wariant!

Wybieraj mądrze!

Zaciągając więc kredyt samochodowy dla firm zwróć uwagę przede wszystkim na całkowity koszt pożyczki. Po drugie, bardzo rozsądnie wybieraj auto, aby służyło Ci jak najlepiej i najmniej kosztowało. Pamiętaj też, że taki pojazd musi przynosić realne zyski i na siebie pracować: w przeciwnym wypadku, jego zakup będzie nietrafioną inwestycją.