Zakłady w Gniewczynie wznowią produkcję?

Zakłady w Gniewczynie wznowią produkcję?Przełomowy dzień dla fabryki wagonów w Gniewczynie. PKP Cargo podpisało list intencyjny z obecnym właścicielem ws. przejęcia zakładu i przywrócenia produkcji

Tomasz Poręba od wielu lat zabiegał o przywrócenie produkcji w Fabryce Wagonów w Gniewczynie. Dziś w Warszawie PKP CARGO S.A. i Forespo Poland podpisały list intencyjny w sprawie wznowienia produkcji wagonów.

– Cieszę się, że wieloletnia walka o fabrykę w Gniewczynie dziś kończy się decyzją o przejęciu zakładu i że trafia on w polskie ręce. Dzisiejszy dzień to przełomowe wydarzenie w kontekście przywrócenia produkcji wagonów w Gniewczynie. Coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, właśnie staje się faktem –  powiedział Tomasz Poręba.

Forespo Poland to podmiot zależny spółki Forespo ze Słowacji, który jest właścicielem majątku po dawnej fabryce wagonów towarowych w Gniewczynie Łańcuckiej koło Przeworska. Obecnie nie jest tu prowadzona produkcja taboru, ale Forespo ma w swoim ręku nieruchomość o powierzchni około 35 ha z halami produkcyjnymi, magazynami i obiektami biurowymi (5 ha) i bocznicą kolejową z 7,5 km torów.

Słowacy wyrazili wolę sprzedaży części nieruchomości, o czym stanowi list intencyjny podpisany z PKP CARGO S.A. W liście jest także mowa o wydzierżawieniu innej części nieruchomości oraz składników majątku, w tym maszyn. Dzierżawa ma trwać 10 lat, a potem nastąpiłoby odkupienie tego majątku.

PKP CARGO zadeklarowało w liście intencyjnym, że wyremontuje i przystosuje zakład do wznowienia produkcji. To zadanie będzie wykonywane we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu i Fabryką Wagonów Świdnica, która jest częścią amerykańskiego koncernu Greenbrier Group. Te trzy podmioty podpisały kilka miesięcy temu list intencyjny dotyczący wspólnej produkcji wagonów towarowych na Podkarpaciu.

– Chciałbym podziękować kierownictwu PKP Cargo i ARP za zaangażowanie w przywrócenie produkcji w Fabryce Wagonów w Gniewczynie. Ten zakład jeszcze kilka lat temu zatrudniał ponad tysiąc osób. Jestem pewien, że część z tych specjalistów wróci i znajdzie tu zatrudnienie. To ważny dzień dla wszystkich okolicznych mieszkańców. Moim marzeniem jest to, aby mieszkańcy Podkarpacia nie musieli wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy, lecz mogli pracować za godne pieniądze tu na miejscu. Cieszę się, że tak poważni inwestorzy dają gwarancję, iż już w najbliższym czasie Fabryka Wagonów w Gniewczynie będzie w pełni przygotowana do produkcji – mówił europoseł Poręba.

PKP CARGO, ARP i Greenbrier zależy na jak najszybszym uruchomieniu produkcji wagonów. Czesław Warsewicz wyjaśnia, że do 2036 roku PKP CARGO musi zakończyć proces wymiany i modernizacji taboru, aby spełniał on unijne wymogi dotyczące hałasu, ale ogromne znaczenie ma aspekt ekonomiczny tej operacji. – Dysponujemy około 60 tys. wagonów, z których duża część zostanie w kolejnych latach wymieniona na nowy tabor. Nowoczesne wagony dadzą nam możliwość zwiększenia efektywności działalności przewozowej i tym samym podniosą konkurencyjność Grupy PKP CARGO oraz jej rentowność – argumentuje prezes Warsewicz.Nie przegap:

Elektryczny Autosan jeździ po Rzeszowie
Wypadek z udziałem motocyklisty. Nie żyje 69-latek
Jak dochodzić odszkodowania od pracodawcy?
W niedzielę w Rzeszowie utrudnienia w ruchu
Pokaz specjalny Dywizjonu 303 w G2A Arena
Wybierz studia na Politechnice Krakowskiej. Rekrutacja trwa
Radni województwa znów obradowali przed komputerami
Rzeszowska „Solidarność” popiera Wojciecha Buczaka na Prezydenta Miasta Rzeszowa
Nowy łącznik drogowy do A4 gotowy
Jesienna akcja szczepienia lisów
Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów z "mieszkaniówek"
73-latek odpowie za wywołanie alarmów bombowych
Ulewne opady i burze z gradem możliwe w naszym regionie!
Policjanci poszukują 40-letniego mieszkańca Rzeszowa
Bez potrzeby wzywał karetkę. 25-latek był pijany!
54-latek odpowie za postrzelenie psa
Marszałek i wojewoda o sytuacji w podkarpackich szpitalach: żaden związek zawodowy się nie przyznaje
Podkarpacka ITD ma nowoczesne radiowozy
Platformy Startowe Start In Podkarpackie
Zalane mieszkanie przez sąsiada czy dom przez nawałnicę. Jak osuszyć pomieszczenia własnego lokum?
Laser za 700 tys. złotych w krośnieńskim szpitalu
Business Without Limits – kongres gospodarczy w Internecie już 18-19 czerwca!
Próbował okraść salon jubilerski. Poszukiwania sprawcy
Policjantka odznaczona medalem za pomoc ofierze wypadku
Opel uderzył w most. 31-latek nie żyje
Seniorzy stracili 100 tysięcy złotych
Wikana Square - osiedle inne niż wszystkie!
Policjanci rozbili grupę handlującą środkami poronnymi
Nocna akcja poszukiwawcza w górach!
Świąteczna główna wygrana w Ekstra Pensji na Podkarpaciu