Bezpieczna praca za granicą – przygotuj się z głową

Bezpieczna praca za granicą – przygotuj się z głowąWyjazd do pracy w obcym kraju daje szansę na lepsze zarobki, dlatego coraz więcej Polaków się na niego decyduje. Jeżeli planujesz emigrację, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Kontakty, dokumenty, bezpieczeństwo – o co jeszcze trzeba zadbać? Niezależnie, czy jest to praca w Niemczech, Anglii, Holandii czy innym kraju, zwróć uwagę na kilka najważniejszych spraw.

Spakuj telefon z roamingiem i dokumenty

Podczas pobytu za granicą warto mieć możliwość skontaktowania się z bliskimi, którzy zostali w rodzinnym domu. Dzięki temu tęsknota nie będzie aż tak doskwierać. Zanim zamienisz swój numer na zagraniczny, zadbaj o to, by ten dotychczasowy posiadał usługę roamingu. Nie zapłacisz wówczas fortuny za kontaktowanie się z rodziną. Ponadto w przypadku jakichkolwiek problemów związanych z pobytem albo pracą za granicą, uda Ci się szybko je zgłosić, na przykład konsultantowi z firmy organizującej wyjazd. Zadbaj też o niezbędne dokumenty. Za granicą przydadzą Ci się dowód osobisty lub paszport. Upewnij się, że są aktualne. W zależności od wybranej branży pomocne okażą się też inne dokumenty – prawo jazdy, certyfikaty i referencje, dyplomy, zaświadczenia o kursach, a w przypadku studentów legitymacje.

Szukaj pracy przez sprawdzone agencje

Bezpiecznym i niezawodnym sposobem na znalezienie pracy za granicą jest zgłoszenie się do agencji pośredniczącej w zatrudnieniu. Dzięki temu nie trzeba szukać ofert samodzielnie. Zmniejsza się też ryzyko natrafienia na nieuczciwego pracodawcę. Warto szukać pracy przez sprawdzoną, działającą legalnie agencję. Informacje na temat konkretnej firmy znajdziesz w sieci. Sprawdź również opinie osób, które wcześniej korzystały z jej pomocy.

Za poszukiwaniem zatrudnienia przez agencję przemawia również fakt, że pośrednicy często sami organizują cały wyjazd – zapewniają transport, zakwaterowanie, wyżywienie, a nawet ubezpieczenie. Przeprowadzają też kandydatów przez konieczne formalności – większość z nich udaje się załatwić jeszcze w Polsce. Ponadto w razie jakichkolwiek problemów w trakcie pobytu za granicą można skorzystać z pomocy konsultantów. Jeżeli interesuje Cię legalna praca w Niemczech dla Polaków, oferty znajdziesz na stronie https://laxocare.pl. Propozycje dotyczą opieki nad seniorami. W jasny sposób przedstawione są warunki wyjazdu oraz wysokość wynagrodzenia. Aby znaleźć oferty z innych branż, warto odwiedzić strony wyspecjalizowanych w nich agencji.

Poszukiwania na własną rękę – sprawdź, czy oferta jest legalna

Jeżeli jednak zdecydujesz się na indywidualny wyjazd i samodzielne szukanie pracy za granicą, zachowaj szczególną ostrożność. Uważnie czytaj oferty publikowane w sieci. Sprawdzaj wiarygodność firm przedstawiających ogłoszenia. Upewnij się, że rzeczywiście działają na rynku. Pomocne będą opinie ich dotychczasowych pracowników czy klientów. Przeglądając oferty pracy w Niemczech, Holandii, Norwegii czy innym europejskim kraju, zwróć uwagę, jakich informacji wymagają od Ciebie rekruterzy i jakie warunki przedstawiają. Ponadto przed wyjazdem indywidualnym, koniecznie zadbaj o zakwaterowanie. Jeżeli pracę czy mieszkanie załatwiają Ci osoby trzecie, korzystaj wyłącznie z pomocy zaufanych znajomych.

Dokładnie czytaj wszystkie umowy

Każdą umowę zawieraną z agencją czy potencjalnym pracodawcą trzeba przeczytać strona po stronie, zwracając uwagę na wszystkie jej zapisy. Przeanalizuj dokument, zanim go podpiszesz. Jeżeli masz wątpliwości albo nie rozumiesz któregoś z podpunktów, zapytaj, żeby wyjaśnić, czego dotyczą. Lepiej poświęcić więcej czasu na dokładne przeczytanie umowy niż później żałować niedopatrzenia. Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek i rozczarowań.

Zabierz oszczędności na start

Zanim zaczniesz zarabiać, będziesz potrzebować pieniędzy na utrzymanie lub nieprzewidziane wydatki. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżasz bez pośrednika i nie możesz liczyć na wyżywienie czy zakwaterowanie na miejscu. Zabierz ze sobą trochę oszczędności. Okażą się niezbędne w przypadku ewentualnego powrotu albo innych wydatków.

Zapisz numery polskich ambasad i konsulatów

Miej pod ręką wszystkie numery i adresy, które mogą okazać się przydatne podczas pobytu za granicą. Zapisz sobie w telefonie i na kartce (warto schować ją w portfelu) kontakt do swoich bliskich, konsultanta agencji zatrudnienia, do ambasady Polski i konsulatu. Pamiętaj też o zanotowaniu sobie numerów alarmowych obowiązujących w danym kraju.

Dowiedz się czegoś o kraju, do którego wyjeżdżasz

Bardzo ważne jest także poznanie kultury i zwyczajów miejsca, w którym będzie się pracować. Sprawdź, jakie tradycje mają lokalni mieszkańcy i na co uważać. Dowiedz się, jakie zachowania czy gesty traktują za obraźliwe i niedopuszczalne. Jeśli nie znasz języka kraju, do którego się udajesz, kup rozmówki albo wydrukuj listę przydatnych zwrotów. Co ciekawe, w przypadku niektórych branż znajomość obcych słów i wyrażeń można poprawić, jeszcze będąc w Polsce, pod okiem profesjonalnych nauczycieli. Przykładowo, jeżeli zatrudnia nas niemiecka rodzina (również w tej formie dostępna jest praca w Niemczech dla Polaków), opiekunka może liczyć na darmowy kurs językowy. Pomocne w nauce okażą się też kursy i ćwiczenia dostępne w internecie.

Planując wyjazd do obcego kraju, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Spakuj telefon z roamingiem i aktualne dokumenty, zabierz też oszczędności i listę najważniejszych kontaktów. Pamiętaj także o dokładnym czytaniu umów i sprawdzeniu wiarygodności ofert czy pośredników. Zgromadź też informacje o zwyczajach danego miejsca, naucz się podstawowych zwrotów w obcym języku lub popraw dotychczasowe umiejętności. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu unikniesz niepotrzebnego stresu i nieprzyjemnych konsekwencji związanych z pracą na emigracji.Nie przegap:

By w nowych podkarpackich tunelach było bezpiecznie
Wojciech Buczak: Zdobyliśmy środki na odmulenie zalewu. Wisłok będzie centrum miejskiej rekreacji
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na koncert Yagi Kowalik
Konsul Generalny Michael Groß z wizytą w województwie podkarpackim
PIT-37 2017/2018 - rozliczenie przez internet
Pięć karetek transportowych już na podkarpackich drogach
Wyłudzali telefony. Usłyszeli 78 zarzutów
Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów z "mieszkaniówek"
Rzeszów odwołuje imprezy. Powód? Koronawirus 
Mieszkanie od dewelopera czy może z rynku wtórnego?
Trwa konkurs „Podkarpacie - tutaj mieszkam”
Pijany sprawca dwóch kolizji zatrzymany przez policjantów
Pierwsze szkolenie dla pracodawców podkarpackich terytorialsów
Dwóch nastolatków ukradło zdrapki za 3 tys. zł
Prowadzisz warsztat samochodowy? Zobacz, jak obniżyć koszty eksploatacyjne
Jedna osoba w szpitalu po wypadku w Lipowicy
Od środy żłobki i przedszkola w Rzeszowie będą otwarte
Zbigniew Ziobro interweniuje w sprawie pedofila
Koronawirus dotarł do Urzędu Marszałkowskiego
Gęsta mgła nawet do wtorku
Wakacje na Podkarpaciu – co zwiedzić?
Policjanci szukają świadków śmiertelnego wypadku
Nauka poprzez pasję – rusza V edycja konkursu web.Master Podkarpacki
Na Podkarpaciu już działa poradnia dla ozdrowieńców
Nie żyje 50-letni mężczyzna poszkodowany w pożarze
Podkarpaccy terytorialsi przysięgali w Nowej Dębie. Przyjechał prezydent
Pijany rowerzysta spowodował kolizję
Kto rozpoznaje kobietę, której ciało odnaleziono w Pradze?
Prezydent podpisał list intencyjny w sprawie budowy Monoraila
Prezydent Rzeszowa apeluje ws. cen paliw. "Wydają się zawyżone"