Rozwijamy Bieszczady – nowe inwestycje za ponad 18 mln złotych

Rozwijamy Bieszczady – nowe inwestycje za ponad 18 mln złotych0
(0)

– Inwestujemy w Bieszczady – mówili jednym głosem minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz marszałek Władysław Ortyl w czasie podpisania umów, dzięki którym dofinansowane zostaną dwa znaczące projekty rozwijające infrastrukturę turystyczną Bieszczadów. Uroczyste złożenie podpisów pod umowami odbyło się w Arłamowie. Uczestniczyli w nim także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, poseł RP Marek Kuchciński oraz podsekretarz stanu w MIiR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ponad 18,6 mln złotych ze środków Programu dla Bieszczad oraz budżetu samorządu województwa podkarpackiego to pieniądze, które – dzięki podpisanym właśnie umowom – zostaną przeznaczone na rozwój bieszczadzkiej infrastruktury.

Ponad 12,7 mln złotych z tej kwoty zostanie przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa i dostępności dróg wojewódzkich w powiatach bieszczadzkim i leskim. W ramach tej inwestycji powstaną także punkty widokowe w Bieszczadach.

Z kolei za ponad 5,5 mln złotych zostanie przygotowana dokumentacja dla 174 km tras rowerowych na terenie Bieszczadów. Szlaki te zostaną połączone z trasami Green Velo i Greenways Karpaty Wschodnie.

– Rok temu podpisaliśmy Program dla Bieszczad, obiecywaliśmy, że będą inwestycje dla Bieszczadów. Dziś możemy powiedzieć, że program działa – mówił w Arłamowie minister Jerzy Kwieciński. – W tej chwili Bieszczady są najmniej dostępnym zakątkiem naszego kraju. Chcemy, aby były łatwiej dostępne i przedsiębiorcze. W naszym programie mamy różnego rodzaju inwestycje na kwotę 1 miliarda złotych. – podkreślał minister Kwieciński. Uważaliśmy w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, że Program dla Bieszczad, chociaż ograniczony terytorialnie, będzie miał wpływ na okoliczne gminy i powiaty. Nie tylko Bieszczady są piękne. Także Pogórze Sanocko-Turczańskie, Pogórze Przemyskie, cała Dolina Sanu to wspaniałe przyrodniczo miejsca, choć nie tak popularne, jak wysokie Bieszczady. Chcielibyśmy zachęcić turystów także do odwiedzania tych bardziej na północ położonych terenów. Z drugiej strony tu także trzeba poprawić infrastrukturę, żeby ułatwić mieszkańcom komunikację i dojazdy – mówił podczas podpisania umów minister Jerzy Kwieciński.

– Dofinansowanie przygotowania dokumentacji technicznej i projektowej niezbędnej do rozbudowy sieci turystycznych tras rowerowych na terenie Bieszczad i włączenie ich do szlaku rowerowego Green Velo i Greenway Karpaty Wschodnie w najbliższych latach pozwoli na uczynienie najważniejszej atrakcji turystycznej Bieszczad, jaką jest unikatowa w skali Europy przyroda – jeszcze bardziej spektakularną. Cieszymy się, że projekty dla rozwoju Bieszczad są możliwe dzięki tak sprawnemu montażowi finansowemu – stwierdził marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

– Program dla Bieszczad to pierwszy pilotażowy program dla części Polski – mówił w Arłamowie poseł Marek Kuchciński. – Inwestycje mają podnieć poziom życia mieszkańców i jest to rzecz dla kolejnych pokoleń. Projekty, które realizujemy ukazują, że dotrzymujemy słowa, bo przed kilku laty mówiliśmy o rozwoju i jak widać właśnie to realizujemy. Chcę jednocześnie podkreślić, że sprawą kluczową jest dobra współpraca miedzy rządem, samorządem województwa i lokalnymi samorządami. Bieszczady perła Podkarpacia są tego najlepszym dowodem – podsumował poseł Marek Kuchciński.

Minister Jerzy Kwieciński przekazał także trzecią ważną wiadomość dla Bieszczadów – pozytywną decyzję ministerstwa na dofinansowanie dokumentacji dla mostu na Sanie w Krzemienicy. – Dziś otrzymujemy wiele dobrych wiadomości dla regionu – podsumował marszałek Władysław Ortyl. Zadowolenia nie kryła także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Środki z budżetu państwa, które będą służyć kompleksowej poprawie bezpieczeństwa i walorów krajobrazowych dróg wojewódzkich będą służyć mieszkańcom regionu i turystom z całej Polski i świata oraz ochronie środowiska. Umożliwią tworzenie oferty, która w przyszłości przyczyni się do powstania rozpoznawalnej jeszcze szerzej na świecie marki regionu – podkreśliła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki po podpisaniu umowy na dofinansowanie utworzenia punktów widokowych i rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na drogach wojewódzkich w Bieszczadach.

W Arłamowie minister Jerzy Kwieciński przekazał także władzom powiatu brzozowskiego pozytywną opinię o dofinansowaniu w ramach programu „Mosty dla Regionów” przygotowania dokumentacji budowy mostu w Krzemiennej na Sanie.

Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd dziękując za tą decyzję podkreślał, że za 300 tys. zł, w tym 240 z budżetu państwa, z zostanie przygotowana dokumentacja budowy mostu w Krzemiennej.

Most, którego budowa szacowana jest na 35 mln zł usprawni komunikację w obszarze powiatów brzozowskiego, sanockiego i przemyskiego. Da też nowe możliwości komunikacyjne w kierunku przejścia granicznego w Medyce. Teraz w miejscu przeprawy jest nieregularne połączenie promowe. Najbliższe mosty w okolicy znajdują się w odległości 15 km i 10 km od planowanego mostu – most w Dynowie oraz most w Dobrej z ograniczeniem tonażowym 8 ton.

– Dziękuję panu ministrowi Kwiecińskiemu za tę pomoc. Cały czas myślimy i pracujemy nad tym, aby jak najlepiej skomunikować południe regionu. Ten most miałby dla nas duże znaczenie – zauważył marszałek Władysław Ortyl

Projekt poprawy dostępności oraz bezpieczeństwa bieszczadzkich dróg wojewódzkich składa się z 15 punktów, które usytuowane są w ciągu dróg wojewódzkich. Przebudowa parkingów, budowa zatok postojowych, chodników, przebudowa zjazdów czy odcinków drogi – to niektóre z zadań do wykonania za 12, 7 mln złotych.

– Najbardziej spektakularną częścią projektu będą punkty widokowe, które powstaną na Przełęczy Wyżnej czy Czarnej Górze – mówił w Arłamowie marszałek Władysław Ortyl.

Różnego rodzaju prace, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo i atrakcyjność podróżowania po Bieszczadach będą wykonane w: Bereżce, Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej i Przełęczy Wyżnej, w Juhasówce, Szczerbanówce, Hoszowie, Hoczwi, Czarnej Górze, Majdanie, Wetlinie, Widełce i Cisnej.

W ramach drugiego projektu, czyli umowy na dofinansowanie opracowania dokumentacji niezbędnej do rozbudowy sieci turystycznych tras rowerowych na terenie Bieszczad ma powstać dokumentacja techniczna dla szlaku rowerowego na dwóch głównych ciągach wzdłuż dróg publicznych. Pierwszy odcinek będzie odgałęzieniem szlaku rowerowego Green Velo od okolic Przemyśla (włączenie w Olszanach) przez Arłamów, Krościenko, Lutowiska, Ustrzyki Górne w kierunku na Wołosate.

Drugi odcinek to połączenie trasy rowerowej Green Velo z trasą Greenway Karpaty Wschodnie na odcinku Cisna – Ustrzyki Górne przez Wielką Pętlę Bieszczadzką.

– Trasa obu ścieżek przebiega przez tereny o wyjątkowych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych, którymi może poszczycić się Podkarpacie. To w przeważającej mierze tereny górskie z obszarami wodno-błotnymi. Ze względu na wysoką atrakcyjność obszaru Bieszczad, unikatową w skali kraju, coraz pilniejsze staje się wyznaczenie jego głównej trasy turystycznej (rowerowej). Konieczna jest budowa spójnego ciągu o odpowiednich parametrach i infrastrukturze. To będzie korzystne i dla atrakcyjności korzystania i dla bezpieczeństwa ruchu turystycznego, ale także ochrony środowiska – podkreślał marszałek Ortyl.

Projekt ma nie tylko wyznaczyć trasę, ale zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa korzystających z niej turystów. Chodzi o poprawę nawierzchni na istniejących odcinkach dróg, usunięcie niebezpiecznych dla rowerzystów elementów, takich jak zawyżone krawężniki, uskoki poprzeczne i podłużne. Założeniem projektu jest prowadzenie ruchu rowerowego poza drogami o największym natężeniu ruchu oraz – tam gdzie to nie jest możliwe – zapewnienie preferencji dla ścieżek rowerowych oddzielonych od pasa jezdni.

Zaprojektowane zostaną Miejsca Obsługi Rowerzystów zlokalizowane w atrakcyjnych turystycznie miejscach.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo o długości 1987,5 km przebiega przez obszar pięciu województw i jest najdłuższą trasą rowerową w Polsce. Szlak Green Velo, powstał dzięki wsparciu EFRR.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

5. Rajd Rzeszowiak na początek mistrzostw Podkarpacia
Dodatkowe kursy miejskich autobusów na lotnisko w Jasionce. Linie 51 i 53 zastąpią linię „L”
Policjanci eskortowali rodzącą kobietę
Dietetyk online, komu warto zaufać?
Mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie - sprawdź oferty
Kierowca z Rzeszowa znalazł OC za 260 zł! Sprawdzamy najtańsze OC w porównywarce ubezpieczeń Mubi
5 ciekawych drzew i krzewów, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie
Czy z zajęciem komorniczym można wziąć pożyczkę?
Koła Gospodyń Wiejskich z woj. podkarpackiego promują regionalne produkty
Złodzieje w rękach policji
Rzeszów odwołuje imprezy. Powód? Koronawirus 
Wojciech Buczak: Zdobyliśmy środki na odmulenie zalewu. Wisłok będzie centrum miejskiej rekreacji
Bez wychodzenia z domu załatwisz sprawę w urzędzie pracy
Napadł na sklep z siekierą
To ostatnia szansa na studia. WSIiZ kończy rekrutację!
G2A Arena z charytatywną aukcją dla szpitala
Black Hawk nad Rzeszowem wzbudzał zainteresowanie. To ćwiczenia Policji
Chmura z Czarnobyla dotrze nad region? To fałszywa wiadomość
80-letni kierowca zginął w wypadku
III FESTIWAL TEATRALNY „BUDA JARMARCZNA”
Policjanci poszukują 17-letniego Szymona Kołodzieja
Zmarł prof. Antoni Pieniążek, wieloletni wykładowca i przyjaciel WSPiA
Obchody diecezjalne XVIII Dnia Papieskiego "Promieniowanie ojcostwa"
Przywłaszczyła 181 leasingowanych samochodów
Tragiczny finał poszukiwań 35-letniego mężczyzny
Eva Minge otwiera autorski salon w Rzeszowie!
Dwa tragiczne wypadki na drogach Podkarpacia
Rzeszów Główny – dostępna stacja, sprawny przejazd pod torami
Rzeszów będzie miał Park Centralny? To wyborcza propozycja
Przyjąć spadek czy go odrzucić - to jest pytanie! Kopiuj do schowka czysty tekst