Folia na okna. Jakie są rodzaje folii i jak prawidłowo ją przyklejać

Folia na okna. Jakie są rodzaje folii i jak prawidłowo ją przyklejaćFolie na okna mogą pełnić różne pożyteczne funkcje. Jedni używają ich po prostu do dekoracji, inni do ochrony przed działaniem słońca, jeszcze inni, żeby chronić się przed włamaniem. Ale to nie wszystkie możliwe zastosowania takich folii. Jest ich znacznie więcej i warto je poznać. Może się okazać, że właśnie folia na okna będzie rozwiązaniem twojego problemu z szybami.

Rodzaje folii na okna

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele rodzajów folii na okna. W tym artykule podzielimy je według ich zastosowań.

Folie dekoracyjne

Wiele osób wykorzystuje folie po prostu do tego, żeby udekorować okno. Folie dekoracyjne mogą być matowe lub połyskliwe. Niektóre całkowicie odcinają dopływ światła (te ciemne: czarne, granatowe, brązowe), inne częściowo je przepuszczają. Największą przepuszczalność maja folie transparentne.

Naklejając folie dekoracyjną na okna przy okazji można nieco odgrodzić się od oczu przechodniów.

Folia na okna przeciwsłoneczna

Folia na okna może też świetnie chronić przed ostrym słońcem. Takie przyciemniające folie okienne ograniczają też przenikanie ciepła w 50-90%. Nakleja się je po zewnętrznej stronie szyb. Ich działanie chroni latem przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, znowu zimą pomaga zatrzymać ciepło wewnątrz domu. Folie przeciwsłoneczne występują najczęściej w kolorach: platynowym, srebrnym, niebieskim, brązowym, zielonym i stalowym. Najskuteczniejsze są folie srebrne.

Folia przeciw promieniom UV

Kolejna funkcja folii, to ochrona przed promieniowaniem UV. Nie od dziś wiadomo, że jest ono szkodliwe dla skóry i oczu. Poza tym powoduje blaknięcie przedmiotów. Właśnie dlatego niektórzy chcąc chronić się przed promieniami UV, inwestują w odpowiednią folię okienną.

Folie antywłamaniowe

Choć niektórym trudno w to uwierzyć, folia może też chronić przed włamaniem. Kiedy umieści się ją po zewnętrznej stronie szyby, będzie ją chronić przed roztrzaskaniem. Nawet gdyby szyba pod wpływem silnych uderzeń w końcu pękła nie rozsypie się w kawałki. Najczęściej stosuje się folie ochronne klasy P2A. Profesjonalne folie o przeznaczeniu antywłamaniowym muszą być potwierdzone badaniami. Prowadzi się je następująco: 4mm szyba z naklejoną folią ochronną, uderzana jest 3-krotnie stalową kulą, ważącą 4,11 kg spadającą swobodnie z wysokości 3m. Jeśli nie pęknie, dostaje certyfikat.

Folia okienna antygraffiti

Kiedy mowa o ochronie okien, nie można nie wspomnieć o kolejnym rodzaju folii, o folii okiennej antygraffiti. Nakleja się ją na zewnątrz lub wewnątrz. Produkowana jest z twardego tworzywa, które uniemożliwia porysowanie szyby. Gdyby ktoś pomalował taką folię farbą albo sprejem, łatwo będzie je zmyć.

Folia lustro weneckie

Dla wielu problemem jest to, że każdy przechodzień widzi co się dzieje u nich w domu. Oczywiście można po prostu zawsze zasłaniać szyby roletami, czy zasłonkami, ale można też kupić odpowiednią folię na okna. Fantastycznym rozwiązaniem jest folia typu lustro weneckie. Dzięki niej przechodnie patrząc nam w okna, zobaczą w nich jedynie odbicie otoczenia. Dodatkowo taka folia chroni przed promieniowaniem UV i nie przepuszcza ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że efekt lustra znika kiedy w pokoju zapalimy światło.

Jak prawidłowo przykleić folię?

Przedstawiliśmy już pokrótce dostępne na rynku rodzaje folii na okna, a teraz zajmiemy się tym jak je prawidłowo przykleić. Od razu zaznaczamy, że lepiej się do tego zabrać we dwoje. Najpierw zmierz szybę i zaznacz ołówkiem na folii jej kształt, zachowując kilka cm zapasu z każdej strony. Potem wytnij i zabierz się za przygotowanie okna.

Drugim krokiem powinno być dokładne umycie szyby, na którą chcemy zaaplikować folię. Można w tym celu razem z samą folią kupić specjalny płyn, albo zrobić go samemu. Jak? Wystarczy do 1 litra wody dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń lub neutralnego szamponu.

Kiedy okno jest już przygotowane czas zająć się folią. Jedna osoba trzyma ją za górne rogi, druga odkleja zabezpieczenie i spryskuje folię przygotowanym wcześniej roztworem tam, gdzie jest klej. Spryskuje nim także powierzchnię szyby. Teraz przyłóż folię klejem do szyby. Dzięki temu, że i klej i szyba są mokre, łatwo ci będzie swobodnie przesuwać folię i dobrze ją dopasować do okna.

Kiedy przykleiliśmy już folię do szyby, trzeba ją jeszcze spryskać z zewnątrz i używając szpachelki wycisnąć wodę spod jej powierzchni. Rób to kierując szpachelkę od środka do brzegu okna.

Na koniec obetnij nadmiar folii przy pomocy ostrego nożyka i osusz brzegi folii używając papierowego ręcznika. I w zasadzie to by było na tyle. Teraz pozostaje odpocząć i samego siebie pochwalić za dobrą robotę! 😉Nie przegap:

Czy z zajęciem komorniczym można wziąć pożyczkę?
Tragiczny wypadek. Nie żyje rowerzysta
Cechy idealnego domu jednorodzinnego
Sprzedawała alkohol niewiadomego pochodzenia
Autolokata 13 - oszczędzaj pieniądze i wygraj mieszkanie w Rzeszowie!
Niemowlę w zamkniętym samochodzie. Interwencja policji i strażaków
Strażacy stawiają namioty przed rzeszowskimi szpitalami
Prezydent Duda na Podkarpaciu! Odwiedza tereny powodziowe
W Rzeszowie zakupy w Biedronce zrobisz online. Również w niedziele
Stu Polaków wraca z Włoch na Podkarpacie. Trafią na kwarantannę w Bieszczady
Wjechał w opla. Uciekł, gdy poszkodowany kierowca wyczuł alkohol
Długie obrady sejmiku w sprawie sytuacji w szpitalach. „Idziemy w dobrym kierunku”
Centrale VoIP - wady i zalety wirtualnej centrali
Lot rozszerza ofertę połączeń z portu w Rzeszowie
Policjanci zatrzymali mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie zabójstwa
Kradł w markecie budowlanym. 34-latek zatrzymany
Na czym polega rehabilitacja dzieci?
Pijana wjechała w słup. Mąż chciał wziąć winę na siebie
Rzeszów Główny – dostępna stacja, sprawny przejazd pod torami
Ponad 2 mld zł na stacje i tory - zmienia się kolej na Podkarpaciu
Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów z "mieszkaniówek"
Czy psychoterapia rodzinna jest skuteczna?
Policjanci po służbie zatrzymali pijanego motorowerzystę
Koronawirus dotarł do Urzędu Marszałkowskiego
Apartamenty nad morzem? Tylko Baltica Apartments
Policjanci poszukują 35-letniego mężczyzny. Sprawdzają staw w Niechobrzu
Przyjechałam porozmawiać o Polsce
Naturalne sposoby na walkę z bólem pleców w ciąży
To nożownicy poszukiwani w całym regionie!
Pijany kierowca wjechał do rowu