Jakie CV pomoże zdobyć wymarzoną pracę?

Jakie CV pomoże zdobyć wymarzoną pracę?

Czas rozwiać wątpliwości – jedno złożone CV nie wróży dobrze zdobyciu pracy. I nawet jeśli złożysz ich setki może okazać się, że ani razu nikt nie zaprosi Cię na rozmowę o pracę. Zadbaj więc, by Twoje CV było pierwszym, ale nie ostatnim krokiem w procesie rekrutacji pracownika.

Dopasuj CV odpowiednio do oferty i stanowiska pracy

Wiele osób ułatwia sobie poszukiwanie pracy pisząc jedno CV, powielając je i tę samą wersję wysyłając do wielu pracodawców. To błąd, który może zdyskwalifikować kandydata już na starcie. Nie ma uniwersalnego CV, odpowiedniego dla każdej oferty pracy. Ogłoszenia precyzują, jakie wymagania stawiane są kandydatom i na nich w danym momencie należy się skupić. Każda praca wymaga bowiem innych predyspozycji, kwalifikacji i umiejętności.

Tworząc CV można przejrzeć ogłoszenia umieszczone w serwisach tematycznych, np. Pracuj.pl, by zorientować się, jakie cechy mogą okazać się cenne dla potencjalnego pracodawcy i wskazać je w dokumencie.

Zachęć pracodawcę do przeczytania całego CV

Pamiętaj, że CV to dopiero pierwszy etap procesu rekrutacji. W większości przypadków pracodawca ma przed sobą stos takich dokumentów do przejrzenia. Zachęć go więc, by skupił swoją uwagę właśnie na Twoim zgłoszeniu, zechciał wgłębić się w jego treść i przeczytał do końca. Jest szansa, że efektem będzie zaproszenie Cię na spotkanie i rozmowę.

Zadbaj o estetykę swojego CV. Równe marginesy, czytelna czcionka i odstępy między liniami sprawią, że będzie on łatwiejszy w odbiorze. Pogrubienia zwrócą uwagę czytającego na ważne informacje. Pamiętaj, by nie było ich zbyt wiele. Ogranicz się jedynie do wskazania poszczególnych sekcji, np. edukacja, doświadczenie zawodowe, dodatkowe kwalifikacje itp.

Najważniejsze informacje umieść na początku CV. To gwarancja, że pracodawca pozna je zanim dopadnie go znużenie czytaniem kolejnego dokumentu. Pamiętaj, by pisać bez błędów. Poproś kogoś bliskiego, by sprawdził ortografię, gramatykę i stylistykę.

Nie rozpisuj się w CV

W nadmiarze informacji łatwo mogą umknąć te najistotniejsze. Zadbaj o to, by w Twoim CV nie znalazło się zbyt wiele zbędnej treści. Ogranicz się do minimum tego, co jest znaczące z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Wspomnij o swoim wykształceniu, doświadczeniu, kwalifikacjach i zainteresowaniach, ale nie rozpisuj się o nich. Możesz rozwinąć je w Liście Motywacyjnym.

Licz się z tym, że pracodawca jedynie rzuci okiem na CV. Zadbaj więc, by napisać o czymś, co przykuje jego uwagę.