Jakie umiejętności są cenne na rynku pracy?

Jakie umiejętności są cenne na rynku pracy?

Współczesny rynek pracy stawia wymagania większe niż odpowiednie wykształcenie i zdobyte doświadczenie zawodowe. To również szereg kompetencji dodatkowych, które nie tylko zwiększają wartość kandydata , ale też wyróżniają jego osobę z tłumu osób ubiegających się o pracę.

Dodatkowe kompetencje to wartość dodana

Przeglądając oferty pracy publikowane w różnego rodzaju serwisach internetowych, np. Pracuj.pl, znaczna grupa osób skupia się jedynie na wymaganiach, jakie kandydatom stawia pracodawca. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się oczekiwania określone jako „mile widziane” lub „dodatkowe atuty”. Często pomijane są też kompetencje, o których oferta nie wspomina, a praca i wykonywanie związanych z nią obowiązków będą za nie wdzięczne.

Umiejętności mogą zaważyć na twojej karierze

Kierunkowe studia, poziom wykształcenia i ścieżka zawodowa to cechy, którymi charakteryzować się będą niemal wszystkie osoby odpowiadające na konkretną ofertę pracy. Z tego tłumu wyróżnisz się dodatkowymi umiejętnościami. Sprawdź, które z twoich kompetencji będą cenne na wymarzonym stanowisku pracy i przyniosą korzyść pracodawcy, jeśli zdecyduje się zatrudnić właśnie Ciebie. Umieść je w swoim CV. Koniecznie w widocznym miejscu, najlepiej na początku dokumentu. Mogą bowiem zaważyć na tym, czy przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji.

Komunikatywność

Łatwość porozumiewania się z innymi osobami jest niezwykle cenna wszędzie tam, gdzie efekty pracy zależą od tego, jak układają się interakcje międzyludzkie. Planując swoją przyszłość zawodową ze stanowiskiem kierowniczym zadbaj o to, by zdobyć umiejętność łatwego nawiązywania szybkiego kontaktu z innymi osobami.

Wielozadaniowość

Rośnie grupa pracodawców, którzy od swojego zespołu wymagają zdolności skupienia się na wykonywaniu kilku czynności w tym samym czasie. Często zadania zlecone do wykonania dotyczą różnych specjalizacji. Jeśli nie jest to dla ciebie wyzwaniem, wpisz wielozadaniowość do swojego CV.

Język obcy

Znajomość języka angielskiego lub niemieckiego nie jest dzisiaj niczym nadzwyczajnym. Większość kandydatów do pracy posługuje się nimi w stopniu biegłym. Jeśli jednak wykazujesz się znajomością języków mniej popularnych, jak np. czeskim lub skandynawski, koniecznie pochwal się tym pracodawcy. Możesz okazać się cennym nabytkiem dla firmy, która planuje rozszerzenie swojej działalności na zagraniczne rynki. To wróży duże oszczędności – nie trzeba będzie zatrudniać tłumacza.