Jasne strony utraty pracy

Jasne strony utraty pracy

Utrata pracy zalicza się do najbardziej traumatycznych przeżyć, jakich może doświadczyć człowiek. Konieczność opuszczenia dotychczasowego miejsca zatrudnienia może prowadzić do załamania. Jednak warto spojrzeć na sytuację z innej strony i potraktować ją jako szansę na coś dobrego.

Masz czas, by o siebie zadać

Okres bezrobocia możesz wykorzystać na załatwienie spraw, na które do tej pory brakowało Ci czasu. Warto odwiedzić lekarza i zrobić badania profilaktyczne. Jeżeli Twoja praca pozbawiała Cię odpowiedniej porcji ruchu, możesz zacząć biegać, spacerować czy zapisać się na siłownię. Z pewnością poprawisz stan zdrowia i kondycję, a dobre nawyki zostaną z Tobą na dłużej. To także czas na odprężające kąpiele, odżywcze maseczki, porządki w garderobie. Świadomość ładnego wyglądu doda Ci pewności siebie i ułatwi wywarcie dobrego wrażenia podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Możesz rozwijać zainteresowania

Jeśli praca pochłaniała większość Twojego czasu, teraz masz możliwość wykorzystać wolne godziny na rozwój pasji. Może któreś z Twoich hobby przerodzi się w pomysł na kształtowanie dalszej kariery? Dobrym pomysłem jest wyjazd, choćby do niedaleko położonego miejsca. Zmiana otoczenia i oderwanie się od codzienności pozwolą Ci spojrzeć na życie i sytuację z większym dystansem.  Dzięki temu masz szansę znaleźć nowe rozwiązania i pomysły, które mogą okazać się początkami wspaniałych zmian.

Możesz zastanowić się nad dalszą karierą

Gdy pozostajesz bez nowego miejsca zatrudnienia, możesz zrobić dokładną analizę swojego życia pracowniczego. Warto poświęcić czas na rozważania, gdyż dzięki nim łatwiej sformułujesz swoje oczekiwania względem nowej pracy, a to pierwszy krok do znalezienia odpowiedniego dla Ciebie miejsca zatrudnienia. Zastanów się, w czym jesteś naprawdę dobry. Zrób listę swoich atutów. Dzięki nim poczujesz się silniejszy i wzrośnie Twoje poczucie wartości. To bardzo ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najlepiej podczas rekrutacji wypadają osoby pewne siebie, które wiedzą, że dysponują cechami poszukiwanymi przez rekruterów.

Możesz lepiej zająć się rodziną i przyjaciółmi

Intensywne życie zawodowe może osłabić relacje z bliskimi. Brak czasu i przemęczenie sprawiają, że rodzina i znajomi odchodzą często na dalszy plan. Podczas przerwy w zatrudnieniu masz szansę spędzić więcej czasu z dziećmi, zadbać o więź z partnerem i częściej spotykać się z przyjaciółmi. Wykorzystaj to – to jeden z najprzyjemniejszych aspektów utraty pracy.