Kiedy lepiej pojechać na urlop – latem czy zimą?

Kiedy lepiej pojechać na urlop – latem czy zimą?

Każdemu pracownikowi należy się chwila wytchnienia od codziennych obowiązków. Wypoczęci jesteśmy bardziej efektywni. Kiedy zaplanować dłuższy urlop? Czy zawsze miesiące wakacyjne są najlepszymi na wyjazd? Oto zalety i wady planowania wypoczynku latem oraz zimą.

Wakacyjne podróże

Słoneczne miesiące wprawiają w leniwy nastrój. Wielu osobom ciepła pora roku kojarzy się z urlopem. Szczególnie jeśli w planach jest wyjazd z dziećmi. Zaletą wypoczynku letniego z pewnością jest dobra pogoda oraz długie dni.

Wady letnich wyjazdów

Latem musimy liczyć się z wysokimi cenami noclegów oraz biletów na zwiedzanie. Ze względu na duży ruch turystyczny, ceny w miejscowościach wypoczynkowych są znacznie wyższe niż w pozostałej części roku. Podczas wyjazdu najprawdopodobniej będzie towarzyszyć nam tłok na drodze, w środkach komunikacji publicznej oraz na szlakach turystycznych czy w ciekawych obiektach. Letni wyjazd warto planować ze sporym wyprzedzeniem, gdyż miejsca noclegowe w popularnych miejscowościach są bardzo szybko rezerwowane. Utarło się, że dłuższy urlop wypoczynkowy najlepiej brać latem. Nie wszyscy zainteresowani otrzymają zgodę na zrobienie sobie wolnego w tym okresie. Ktoś musi przecież wtedy pracować. Niejedna kłótnia wśród współpracowników wyniknąć może w pierwszeństwa w planowaniu urlopu na lato.

Urlop w zimowych miesiącach – niemal same zalety

Jeśli planujemy udać się w ciepłe kraje, zima jest idealną porą, by wziąć urlop. Bali, Seszele czy Malediwy to miejsca, gdzie śmiało można wybrać się w czasie chłodnej pory roku. Dodatkową zaletą podróży jest spora dawka słońca, którego w tym okresie bardzo nam brakuje. Osoby kochające śnieżne szaleństwa na stokach z pewnością nie mają dylematu, w jakich miesiącach zrobić sobie wolne w pracy. Zaletą urlopu zimowego jest mała konkurencja o termin ze strony innych pracowników. Większość zainteresowana jest wypoczynkiem w okresie letnim.

Dla kogo urlop zimą nie jest najlepszym pomysłem?

Rodzice dzieci muszą dostosować planowanie wyjazdu wypoczynkowego do harmonogramu roku szkolnego. Z tego względu rodzinne podróże planują na okres letnich wakacji. Miłośnicy krajowych wycieczek również preferują ciepłą porę roku. W okresie zimy w miejscowościach wypoczynkowych wiele obiektów turystycznych bywa niedostępnych do zwiedzania. Niepewna pogoda i krótkie dni sprawiają, że zwiedzanie pięknych zakątków Polski najlepiej planować w okresie lata i wczesnej jesieni.