Sylwoterapia – czy jest to skuteczna metoda leczenia?

Sylwoterapia – czy jest to skuteczna metoda leczenia?

Coraz częściej słyszy się o zbawiennym wpływie drzewoterapii, jak inaczej zwykło się mawiać na sylwoterapii, na zdrowie i ogólne dobre samopoczucie. Czym jest więc drzewoterapia? Ogólna zasada tej alternatywnej metody leczniczej mówi przebywaniu wśród drzew, a w szczególności do przytulania się do określonych gatunków. Czy jest ona skuteczna? Zapraszamy do lektury artykułu, z którego będziecie mogli sami wyciągnąć wnioski.

Dotyk natury

Choć skuteczność sylwoterapii nie została potwierdzona naukowo, to jednak jej zwolennicy przekonują o jej prozdrowotnym wkładzie w leczenie osób chorych. Uważają, że samo przebywanie w lesie, z dala od cywilizacji, może przynieść zamierzony skutek w postaci pobudzenia organizmu do samoleczenia. I o ile nie można jednoznacznie potwierdzić tego stwierdzenia, to rzeczywiście spacery po lesie przyczyniają się do przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. A wszystko za sprawą uspokajającego szumu drzew, czy też braku wszechobecnego w miastach smogu oraz unoszących się w powietrzu lotnych związków aromatycznych.

Zdaniem propagujących tę alternatywną medycynę, największy wpływ na zdrowie ma bezpośredni kontakt z drzewem, poprzez przytulanie oraz dotykanie odkrytymi częściami ciała np. Dłońmi, plecami, czy też czołem. Stworzona została nawet lista drzew z opisem działania na organizm człowieka. Poniżej przedstawiamy wybrane rodzaje drzew:

  • Lipa – Redukuje zmęczenie, poprawia pracę układu oddechowego.
  • Buk – Pomaga pokonać stres oraz dobrze wpływa na nerki, oraz układ krążenia.
  • Dąb – Przywraca witalność oraz zwiększa koncentrację.
  • Jarzębina – Działa mobilizująco do działania i pomaga w walce z nałogami.

Kiedy i gdzie skorzystać z drzewo terapii?

Nie ma określonego miejsca, wystarczy wybrać się za miasto np. doskonałym miejscem będzie ścieżka w chmurach w miejscowości Jańskie Łaźnie po czeskiej stronie Karkonoszy, albo najbliższy większy las w okolicy – najważniejsze, aby był z dala od drogi, po której jeżdżą samochody. Pora dnia również jest bez znaczenia, choć mówi się o pogodnych, letnich porankach. Na taki wypad koniecznie odpowiednio się ubierz – wygodne obuwie oraz lekkie ubrania.

Czy istnieją przeciwwskazania do sylwoterapii?

Jak pisaliśmy wcześniej – ta metoda lecznicza nie jest potwierdzona naukowo, a co za tym idzie, nie są znane przeciwwskazania. Zdrowy rozsądek nakazuje jednak szczególną uwagę przy osobach z uczuleniami, tak bliski kontakt z drzewem może okazać się bardzo przykrym doświadczeniem. Dodatkowo radzimy wybierać drzewa zdrowe, bez widocznych mchów, grzybów czy też owadów.

Czy więc warto skorzystać z takiej alternatywnej metody leczniczej? Nie zostały potwierdzone w żaden sposób wyleczenia chorób stosując tę technikę. Jednakże jesteśmy zdania, że każdy wypad na łono natury przynosi korzyści niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dotykanie drzew, czy też nie – wystarczy godzinny spacer ścieżkami, aby poczuć odprężający wpływ szumu lasu.