Grypa atakuje województwo podkarpackie

Grypa atakuje województwo podkarpackie0
(0)

Od września do grudnia 2019 roku w województwie podkarpackim z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 16 881 osób, a hospitalizacji wymagało już 36 osób. W województwie wielkopolskim odnotowano już trzy przypadki śmiertelne! Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych i nieleczona może doprowadzić do zgonu. Osoby, które jeszcze nie zachorowały ciągle mogą skorzystać ze szczepień.

Dopiero zaczął się grudzień, a już odnotowano ponad 1,2 mln przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce. Hospitalizowanych było prawie 2,8 tys. chorych. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w swych meldunkach epidemiologicznych potwierdził już 3 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań.

Grypa przenoszona jest drogą kropelkową. Wystarczy kichnięcie, by wirus grypy przeniósł się na drugą osobę. 1 kichnięcie to ok. 3 000 kropelek z wirusem pędzącym 167 km/h, dlatego ważna jest higiena osobista. Grypa to nie przeziębienie. Grypa atakuje nagle. Chorobie towarzyszy gorączka, często wyższa niż 39 stopni, bóle mięśni, stawów oraz głowy. Typowym objawem jest suchy męczący kaszel. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występują objawy takie jak: katar i ból gardła. Zdarza się, że objawy grypy są niezauważalne więc nie należy ich bagatelizować.

– Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność. Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia. Dlatego zachęcam wszystkich do szczepień przeciw grypie, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań – powiedział prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Szczególnie niebezpieczna grypa jest dla kobiet w ciąży, seniorów i małych dzieci, ale również dla pacjentów z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków. Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka, lecz zachorować może każdy. Eksperci twierdzą, że najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, które pozwalają uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie. Do najczęstszych z nich należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa. Mogą wystąpić także powikłania neurologiczne: zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowych, których następstwa mogą być nieodwracalne. Większość zdrowych osób choruje na grypę kilka razy w ciągu całego swojego życia.

Kiedy się szczepić? Jak najszybciej, bo w praktyce szczyt zachorowań w Polsce przypada na styczeń – marzec. W tym roku od października jest dostępna również szczepionka w postaci sprayu do nosa, która jest przeznaczona dla dzieci. Podobnie jak w ubiegłym roku, osoby powyżej 65 roku życia płacą za szczepionkę jedynie 50%.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Jak inwestować żeby nie stracić?
Wojciech Buczak: stwórzmy wspaniałe place zabaw
Tomasz Poręba: Młodzi kandydaci PiS to szansa na realną zmianę w samorządzie
Rusza Podkarpacka Jesień Jazzowa
Medale Mistrzostw Europy Show Dance w Genui dla Zespołów Kornele i T8!
Wojewoda zgadza się na włączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa
Ogólnopolska manifestacja pielęgniarek
Trwa konkurs „Podkarpacie - tutaj mieszkam”
Koncert z cyklu „Czwartki Jazzowe - kontynuacja”
Wybierz studia na Politechnice Krakowskiej. Rekrutacja trwa
16-latek kradł alkohol. Ujął go policjant po służbie
Folia bąbelkowa - zwykły produkt, wiele zastosowań
Pomysł na idealny i oryginalny prezent świąteczny dla zapracowanej mamy Pomysł na idealny i oryginal...
Savage Gear i Shimno - sprzęt do połowu ryb drapieżnych
Jedenaście rannych po zderzeniu osobówki z busem!
Zwiedzanie Dubrownika jesienią
Werbel 2019 - Koncert Finałowy Plebiscytu Nagrody Muzycznej Polskiego Radia Rzeszów!
Przebudowa stacji Rzeszów Główny na półmetku
Czym różnią się od siebie monety z różnych stopów metali
W Rzeszowie alternatywa dla biopsji gruboigłowej prostaty!
Za "Kulisami" Rzeszowa
Rośliny lecznicze znane i nieznane
Epidemia na Podkarpaciu powoli gaśnie. Region tarnobrzeski centrum zachorowań
Konopie hodowali na parapecie. Dwie osoby z zarzutami
Potrącenie na ul. Cieplińskiego. 54-latka w szpitali
Kolejny mecz międzypaństwowy w naszym regionie! Polacy zagrają w Boguchwale
Egzotyczne i dalekie Karaiby: na jaką wyspę karaibską jechać?
Wojskowi szkolili samorządowców
Elżbieta Łukacijewska: od września rozpoczynam prace nad powołaniem Europejskiego Urzędu ds. Pracy
Kolejny ważny krok w stronę Via Carpatia