Finał Konkursu „Podkarpacie tutaj mieszkam”

Finał Konkursu „Podkarpacie tutaj mieszkam”Województwo podkarpackie niebawem wkracza w 21 rok swego istnienia, bowiem 1.01.1999 zaczęło ono swój żywot jako jedno z 16 województw rządowo-samorządowych. Z tej okazji Instytut Nauk Socjologicznych w Uniwersytecie Rzeszowskim zaprosił uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów uczelni wyższych z naszego regionu do udziału w konkursie.

Celem konkursu było przedstawienie refleksji młodego pokolenia dotyczących sukcesów, osiągnieć i wyzwań związanych Podkarpackiem w dwóch minionych dekadach. Przygotowanie prac konkursowych było motywacją do wyrażenia swoich odczuć w stosunku do małych ojczyzn. Inspirację do szerszego spojrzenia na swoje otoczenie, doceniania obcowania z najbliższymi ludźmi z rodziny, szkoły, parafii i czerpania sił twórczych z otaczającej przyrody daje dzieło socjologiczne Korzeniami wrosłem w ziemię profesora Jana Szczepańskiego, jednego z najwybitniejszych socjologów polskich. Z kolei profesor z Podkarpacia Władysław Szafer zwraca uwagę na imperatyw historyczny: Pamięć o przeszłości niech będzie harmonijna z myślą o teraźniejszości. Zaś Profesor Grzegorz Kołodko określił związek przeszłości z przyszłością: Trzeba umiejętnie zerkać wstecz, aby z otwartą głową budować przyszłość.

W Gali Finałowej Konkursu zorganizowanego przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim województwa podkarpackiego oraz z partnerami Podkarpackim Kuratorium Oświaty i Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, uczestniczyli Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor UR i ks. dr hab. Witold Jedynak, prof. UR, dyrektor INS.

Wręczyli oni dyplomy i nagrody ufundowane przez marszałka dla dziewięciu laureatów i 2 wyróżnienia ufundowane przez INS UR za prace fotograficzne, plastyczne, literackie i multimedialne.

Uczennice szkół podstawowych otrzymały nagrody za dwa pierwsze miejsca: Milena Piotrowska (SP 33 w Rzeszowie) i Maja Sikora (SP 6 w Rzeszowie). Miejsca drugie przypadły Marii Kołcz (SP w Biedaczowie) i Karolowi Piekarzowi (SP 1 w Tyczynie). Paweł Blok (SP w Rączynie) i Paweł Rospond (SP w Makowiskach) zdobyli trzecie miejsca, zaś Karol Kozar (SP 6 w Jarosławiu)  i Magdalena Strzępka (SP w Łączkach Brzeskich) wyróżnienia. Laureaci z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie to: Gabriela Kowalska (I miejsce), Klaudia Klesyk (II miejsce) i Ewelina Krupa (III miejsce).

Opiekunowie młodych  artystów otrzymali podziękowania wraz z dyplomami.

Ucztę duchową brawurowym wykonaniem piosenek zgotowało uczestnikom dwóch braci Wiktor (9 lat) i Marcel (11 lat) Kotuła z Leżajska, wokaliści z Centrum Sztuki Wokalnej Anny Czenczek z Rzeszowa.Nie przegap:

Prezydent Rzeszowa zwolnił rodziców z opłaty stałej za żłobki
Wojewoda zgadza się na włączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa
Nie zgłosił wwożonych do Polski pieniędzy. Sporo go to kosztowało
Policyjny pościg za kierowcą audi
Samsung lodówka – wolnostojąca czy do zabudowy?
Policjanci zabezpieczyli marihuanę przywiezioną z Czech
W Rzeszowie powstała siłownia plenerowa od Nestlé
Nowy dyrektor szpitala na Warzywnej
Pijany 38-latek awanturował się w kościele
"MasterChef Junior": wielki finał z udziałem 9-latki z Podkarpacia!
Jasne strony utraty pracy
Mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie - sprawdź oferty
Śmiertelny wypadek w Komorowie
Potrącenie 6-latka. Dziecko wybiegło z posesji
Tragiczny pożar altanki. Nie żyje kobieta
Uciekł z miejsca kolizji. Zostawił jednak tablice rejestracyjne
Zarząd Województwa Podkarpackiego ma absolutorium za 2017 rok
Starszy mężczyzna zginął pod kołami pociągu
Koalicja Obywatelska na Podkarpaciu proponuje program dla młodych
Śmiertelne potrącenie rowerzystki
1 sierpnia na Podkarpaciu zabrzmią syreny
Rośliny lecznicze znane i nieznane
Czy pizza tuczy? Oto jest pytanie!
W Rzeszowie i powiecie rzeszowskim Andrzej Duda zwycięzcą wyborów [RZESZÓW, TYCZYN, DYNÓW, BOGUCHWAŁ...
56-latek wywołał alarm bombowy
Podkarpaccy pacjenci czekają, a szanse na życie topnieją?
Rzeszów będzie miał Park Centralny? To wyborcza propozycja
Interwencje podkarpackich strażaków po burzach
Komfortowy dojazd do lotniska
Karty wielowalutowe – co powinieneś o nich wiedzieć?