Autokar, który miał przewozić dzieci, wycofany z ruchu

Autokar, który miał przewozić dzieci, wycofany z ruchu

Czerwone światło dla autokaru, który miał odwieźć grupę dzieci z Rzeszowa do Borka Starego dali podkarpaccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Pojazd miał poważne usterki techniczne. Brakowało również aktualnego badania technicznego. Kontrola ITD odbyła się w ramach akcji „Bezpieczny Autokar”.

Województwo podkarpackie jest jednym z pięciu w kraju, w których aktualnie trwają ferie zimowe. O bezpieczeństwo podróżnych dba m.in. Inspekcja Transportu Drogowego, która kontroluje autokary przewożące podróżnych do zimowych kurortów. W województwach, w których trwa zimowa przerwa od nauki, funkcjonują także stałe punkty kontroli ITD. W jednym z takich punktów w Rzeszowie inspektorzy ITD skontrolowali w poniedziałek 13 stycznia autokar, który przywiózł ok. 20 dzieci z Borka Starego na wycieczkę do kina w Rzeszowie. Pojazd dostał jednak czerwone światło.

Autobus miał fatalne opony. Nie dość, że były one mocno zużyte, to w kilku miejscach inspektorzy odnotowali też mechaniczne uszkodzenia. Autokar nie miał ważnego badania technicznego, a kierowca nie rejestrował swojego czasu pracy – w tachografie brakowało wykresówki. Ponieważ dalsza jazda zagrażała bezpieczeństwu, inspektorzy wydali zakaz dalszej jazdy i zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. Przewoźnikowi grozi kara administracyjna 7000 złotych. Niestety, nie udało się skontaktować z przedsiębiorcą, nie było zatem możliwości podstawienia drugiego, sprawnego autokaru. Dzieci musiały wrócić do domu autobusem rejsowym.