Podkarpacki bank zawieszony! Miał oddziały w całym regionie!

Podkarpacki bank zawieszony! Miał oddziały w całym regionie!Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Działalność PBS została tymczasowo zawieszona.

Tymczasowe zawieszenie banku oznacza, że jego klienci mają problem z dostępem do swoich pieniędzy. Wznowienie działalności banku, tj. otwarcie oddziałów oraz przywrócenie dostępu do bankowości internetowej i mobilnej, jest planowane na wtorek 21 stycznia 2020 r.

Komunikat Banku:

W dniu 15 stycznia 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) z siedzibą w Sanoku. Ze względu na złą sytuację PBS, w tym bardzo niski poziom kapitału własnego, 17 stycznia 2020 r. Fundusz objął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora.

Przymusowa restrukturyzacja Banku odbywa się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG S.A., instytucji o kapitale 100 mln zł. W weekend zostanie do niej przeniesiona wydzielona część PBS, obejmująca m.in. wszystkie depozyty klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP, co zapewnia ich bezpieczeństwo. Bank Nowy BFG S.A. będzie prowadził rachunki na niezmienionych zasadach dla dotychczasowych klientów PBS. W nowej instytucji Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje oszczędności klientów na niezmienionych zasadach.

Skutki decyzji dla klientów

Klienci detaliczni (indywidualni), w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikrofirmy, oraz MŚP, zachowują swoje środki w całości. Wyjątkiem od tej zasady są nieskapitalizowane, czyli naliczone ale jeszcze niezaksięgowane na koncie odsetki od kwot przekraczających limit gwarancji BFG. Do nowej instytucji przenoszone są także kredyty.

Obsługa klientów PBS, ze względu na techniczne wymogi związane z przeniesieniem działalności do Banku Nowego BFG S.A., zostaje czasowo zawieszona. Oznacza to przerwę techniczną w serwisach bankowości internetowej i mobilnej, oraz w oddziałach banku. Nie będą też działać karty i bankomaty PBS. Wznowienie obsługi klientów planowane jest na wtorek 21 stycznia 2020 r.

Od wtorku klienci banku będą obsługiwani tak jak do tej pory. Klienci będą mieli dostęp do swoich oszczędności przez wszystkie kanały: bankowość internetową i aplikację mobilną, a oddziały banku będą czynne w normalnych godzinach pracy. Klienci będą mogli korzystać z kart i bankomatów banku. W nowej instytucji Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje oszczędności klientów banku na niezmienionych zasadach, tj. do równowartości 100 tys. euro, w złotych.

Powody podjęcia decyzji

BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację, ponieważ zostały spełnione trzy warunki, które zobowiązują Fundusz do podjęcia takiego działania zgodnie z art. 101 ust. 7 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji:

PBS był zagrożony upadłością

Nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością,

Podjęcie przymusowej restrukturyzacji PBS było konieczne w interesie publicznym.

Przed podjęciem decyzji o przymusowej restrukturyzacji BFG, zgodnie z art. 137 Ustawy o BFG, zapewnił przeprowadzenie oszacowania wartości aktywów i pasywów PBS. Z oszacowania, wykonanego przez niezależną firmę, wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań.

Skutki decyzji dla PBS

Z chwilą doręczenia decyzji o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji zarząd Banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone. Bankiem kieruje teraz Pan Paweł Małolepszy jako administrator z ramienia BFG.

W przypadku przymusowej restrukturyzacji udziały członkowskie w PBS oraz jego obligacje zostają umorzone. Część depozytów jednostek samorządu terytorialnego, dużych firm i innych podmiotów nieobjętych gwarancjami zostaje w banku w restrukturyzacji w celu pokrycia strat i zostanie finalnie utracona. Pokrycie strat jest niezbędne, aby możliwe było zaangażowanie środków Funduszu. Natomiast depozyty do wysokości równowartości 100 tys. euro są niezmiennie gwarantowane przez BFG.

PBS zostanie podzielony. Zdecydowana większość jego majątku i zobowiązań, a także klienci i pracownicy, będzie przeniesiona do nowej instytucji – Banku Nowego BFG S.A., który mając 100 mln zł kapitału gwarantuje kontynuację jego działalności. Celem BFG jest doprowadzenie do sprzedaży Banku Nowego BFG S.A., czyli części byłego PBS, innemu bankowi lub grupie banków.

Więcej informacji o procesie przymusowej restrukturyzacji można znaleźć na stronie www.bfg.plNie przegap:

Ostatnie dni rejestracji do konkursu „web.Master podkarpacki”
Alarm i pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego Podkarpacia!
Prezydent Tadeusz Ferenc rezygnuje ze startu w wyborach do Sejmu
Michał Szpak gwiazdą 10. Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka w Meloniku”
Zaginęła 28-letnia mieszkanka Rzeszowa
Policjanci wezwani do wilka kryjącego się w stodole
Seniorzy stracili 100 tysięcy złotych
Powstał podkarpacki zespół parlamentarny
Druga akcja odkomarzania w Rzeszowie
Narkotyki dostarczone do sklepu
Kamery trafiły na mundury rzeszowskich policjantów
Od soboty otwarte będą rzeszowskie baseny
Imigranci jechali 3 dni w ciężarówce, wpadli na Podkarpaciu
Mieszkańcy Podkarpacia złożyli rekordową ilość elektronicznych PITów
Firma MEGARON poszukuje kadry kierowniczej
Europejskie Forum Rolnicze 2020 – znamy tematy najważniejszych debat
Zakłady w Gniewczynie wznowią produkcję?
Gdzie łatwiej o prawo jazdy? W Rzeszowie czy Tarnobrzegu?
Firma Dohmeyer Mielec poszukuje pracownika na stanowisko KONSTRUKTOR
Prezydent Rzeszowa zwolnił rodziców z opłaty stałej za żłobki
Zarząd Województwa Podkarpackiego ma absolutorium za 2017 rok
Magia Świąt na rzeszowskim Rynku!
Ukraińcy kradli rowery! Usłyszeli aż 61 zarzutów!
Ogromne zniszczenia po powodzi. Jaka jest aktualna sytuacja?
Firma Budowlana Arkada Mielec Sp. z o.o. zatrudni do pracy w Rzeszowie
Droga lotniskowa otwarta
Akcja "SMOG". Skontrolowali ponad 2 tys. pojazdów
Jest program 100 obwodnic. Co na Podkarpaciu?
Pijany kierowca sprawcą wypadku
Eskortowali rodzącą kobietę do szpitala