Polscy naukowcy i ich american dream – nowy projekt badawczy dr Kamila Łuczaja

Polscy naukowcy i ich american dream – nowy projekt badawczy dr Kamila ŁuczajaNie tylko hydraulicy i budowlańcy szukają dla siebie lepszych warunków życia poza Polską. Wielu pracowników naukowych także wyjeżdża zagranicę, nie tyle za chlebem, co żeby rozwijać akademickie kariery. Jakie są życiorysy naukowców – emigrantów, z czym muszą się borykać i czy ostatecznie udaje im się uzyskać zamierzony cel? Odpowiedzi na te pytania będzie szukał młody socjolog z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz PAN, a pozwoli mu na to prestiżowe stypendium Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Dr Kamil Łuczaj w najbliższych miesiącach będzie realizował projekt „Polski naukowiec w Europie i Ameryce. Perspektywy pokryzysowe”. Tytuł jego badań nawiązuje do przełomowego dzieła autorstwa Williama Thomasa oraz Floriana Znanieckiego na temat polskich chłopów, którzy wyemigrowali do Ameryki, jednak w przypadku rzeszowskiego naukowca nacisk został położony na zupełnie inną grupę. Autor chce się przyjrzeć karierom osób o wysokich kwalifikacjach, które zdecydowały się na wyjazd do USA – „ziemi obiecanej” dla wielu pracowników akademickich. Głównym celem projektu jest dogłębna analiza doświadczeń życiowych, motywacji, ścieżek kariery oraz obrazu amerykańskiego systemu akademickiego, który funkcjonuje wśród polskich migrantów. Projekt włącza się w debatę na temat migracji akademickich po światowym kryzysie finansowym.

Projekt badawczy dr Kamila Łuczaja został bardzo dobrze oceniony przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i w drugim naborze wniosków w Programie im. Bekkera otrzymał dofinansowanie jako jeden ze 126 najlepszych wniosków (na 449 wnioski podlegające ocenie merytorycznej). Celem Programu im. Bekkera jest wsparcie naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych w polskich uczelniach oraz jednostkach naukowych w dążeniu do doskonałości naukowej poprzez umożliwienie im odbycia stażu podoktorskiego, prowadzenia badań naukowych lub pozyskania materiałów do pracy naukowej w renomowanych ośrodkach zagranicznych na zasadach stypendialnych. Spośród wyłonionych do finansowania wniosków największa grupa to badacze nauk przyrodniczych (43), społecznych (29) oraz nauk inżynieryjnych i technicznych (28). 13 naukowców zrealizuje projekty w naukach medycznych i również 13 w naukach humanistycznych. Kierunki wyjazdów cieszące się największą popularnością to Stany Zjednoczone (29), Wielka Brytania (16), Niemcy (15), Francja (7) i Holandia (7). W ramach stypendium NAWA dr Kamil Łuczaj będzie mógł przez 9 miesięcy pracować w University of Georgia.

W ostatnich tygodniach dr Kamil Łuczaj otrzymał także stypendium dla wybitnych młodych naukowców za 2019 rok, przyznawane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stypendium Ministra to nagroda za kilkuletnie starania publikacyjne, rzeszowski socjolog jest jednym 211 osób wyróżnionych w ten sposób, wszystkich wniosków spełniających formalne wymagania ministerstwa zostało złożonych 1390.

Dr Kamil Łuczaj to socjolog zainteresowany badaniami migracji do Polski oraz analizami szkolnictwa wyższego. Zajmuje się również popkulturą, analizami dyskursu oraz zawartości mediów. Od 2016 roku pracuje jako adiunkt w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, a od 2019 roku jest członkiem Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk. Do tej pory otrzymał między innymi:

2020 Stypendium im. Mieczysława Bekkera (NAWA)

2019 Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców

2018 Nagroda Rektora i Kanclerza WSIiZ Rzeszów

2017 Nagroda Rektora i Kanclerza WSIiZ Rzeszów

2013-2014 Stypendium The Ryoichi Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund

2013 Nagroda im. Floriana Znanieckiego przyznawana przez Polskie Towarzystwo SocjologiczneNie przegap:

Gra miejska „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich” po raz trzeci. Nowością rekonstrukcja histo...
Bezpłatne badania w ramach akcji profilaktycznej „Zdrowie na jesień
Medycyna estetyczna - zabiegi dla kobiet w każdym wieku
Global Day of Coderetreat w PGS Software
I edycja Festiwalu Produktów Podkarpackich już za nami
Sylwoterapia - czy jest to skuteczna metoda leczenia?
Honorowa zbiórka krwi i minifestyn rodzinny na rzeszowskich bulwarach z 3. Podkarpacką Brygadą Obro...
Prezent na osiemnastkę od europosłów – DiscoverEU
Program „Erasmus+” szansą podkarpackiej młodzieży na ciekawe studia
Zgarnij gadżet kibica!
Cieszanów Rock Festiwal adoptował koalę!
Erepegowy Meetup Rzeszów
W województwie podkarpackim zebrano prawie 1100 biustonoszy
Rajd rowerowy "Wiatr we włosach" 2018
Biskupi: trzeba potępić represje wobec zarażonych koronawirusem
Troć żyje w Wisłoce. Piękny okaz trafił wędkarz pod Dębicą
Podkarpacie ma swój dziecięcy hymn! [WIDEO]
Upał sprzyja zawałom serca – alarmuje kardiolog
Wizyta Świętego Mikołaja na rzeszowskim Rynku!
Rodzinne wakacje na Zamku Baranów Sandomierski! Sprawdź!
II Erpegowy Meetup Rzeszów
Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność” [APEL]
Startują zapisy na letni wypoczynek w Rzeszowskim Domu Kultury
Najlepsze imprezy sylwestrowe - sprawdź gdzie się bawić
Wielka wymiana i zbiórka książek
CH Plaza Rzeszów z pierwszą na Podkarpaciu kliniką Medicover Stomatologia
Wyposażenie domowego biura - poradnik
Esperal w Rzeszowie – jak działa wszywka alkoholowa?
Egzotyczne i dalekie Karaiby: na jaką wyspę karaibską jechać?
Robienie na drutach - niezbędnik początkującego