Tysiące wniosków o zasiłki do ZUS

Tysiące wniosków o zasiłki do ZUS32990 – tyle wniosków o świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji złożono do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie podkarpackim. Do rzeszowskiego Oddziału ZUS wpłynęło 21 810 – w skali kraju – więcej wniosków wpłynęło tylko do Oddziału w Lublinie. Oddział jasielski przyjął 11 180 wniosków*.

O świadczenie uzupełniające mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem przez lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Gdy nie ma takiego orzeczenia to ZUS skieruje osobę na badanie lub wyda orzeczenie na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej.

– Świadczenie uzupełniające nie jest przyznawane „z urzędu”, a jedynie na wniosek. Decyzje w sprawie świadczenia uzupełniającego są wydawane w ciągu 30 dni od wyjaśniania ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy od wejścia w życie tego przepisu ZUS miał wydłużony termin na wydanie decyzji. Tak więc na wydanie decyzji w sprawie wniosków złożonych do 30 listopada 2019 r., ZUS miał nie 30, a 60 dni również od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji – wyjaśnia Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Do 27 grudnia wydanych zostało 17 308 decyzji (Oddział w Rzeszowie – 9283, w Jaśle – 8025), z czego 15392 przyznawało świadczenie.

Maksymalna wysokość świadczenia uzupełniającego wynosi 500 zł i przysługuje tym osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (np. emerytury czy renty) albo łączna kwota tych świadczeń nie przekracza 1100 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty, wysokość przysługującego świadczenia uzupełniającego będzie relatywnie niższa. Wynika to z faktu, że suma świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (np. emerytury czy renty)i świadczenia uzupełniającego nie może przekroczyć łącznie 1600 złotych. Od kwoty świadczenia uzupełniającego nie będzie odprowadzany podatek ani składka zdrowotna.

Dla przykładu: jeśli ktoś pobiera emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych i łączna kwota brutto tych świadczeń wynosi 1 300, tak że po dodaniu kwoty świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł suma przekracza 1600 złotych, to wysokość świadczenia uzupełniającego będzie wynosić 300 złotych. Po prostu będzie to różnica między kwotą 1600 złotych, a wysokością brutto emerytury, renty lub sumy tych świadczeń jakie ma osoba wnioskująca o świadczenie.

*dane na dzień 27 grudnia 2019 r.Nie przegap:

Korwin-Mikke na Podkarpaciu: Europejczycy mają duszę niewolnika [FOTO]
Nożownik zaatakował śpiące małżeństwo!
Akcja „Nie kłam medyka”. Ratownicy apelują!
Pięć karetek transportowych już na podkarpackich drogach
Zagłosuj na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego
Starlinki na podkarpackim niebie. To nic groźnego [FOTO, WIDEO]
Nowe inwestycje w strefie S1 PPN-T Aeropolis
Tragiczny wypadek na torach. Nie żyje 40-latek
132 osoby pod kontrolą na Podkarpaciu. Wszystkie są zdrowe
BLACK FRIDAY W MILLENIUM HALL [LISTA SKLEPÓW]
Gigantyczna pomoc z Ropczyc dla szpitala w Łańcucie
Policjanci odzyskali skradziony samochód
Dwa tragiczne wypadki na drogach Podkarpacia
Na Podkarpaciu triumf PiS
Zabił swojego wujka? Policja szuka 46-latka
Dodatkowe kursy miejskich autobusów na lotnisko w Jasionce. Linie 51 i 53 zastąpią linię „L”
Tragiczny pożar altanki. Nie żyje kobieta
Wirtualny Jarmark Święta Paniagi
Dwóch nastolatków ukradło zdrapki za 3 tys. zł
Wakacje 2018 na Podkarpaciu: ponad 150 mniej wypadków, niż przed rokiem
Centralne Pokazy Lotnicze w sierpniu
Warta wesprze dwa szpitale - w Łańcucie i Rzeszowie
Wpadli z narkotykami podczas kontroli drogowej
Dzieci wracają do szkół. Sytuacja w Rzeszowie
Wyłudzali telefony. Usłyszeli 78 zarzutów
Wypadek na autostradzie A4 w Bratkowicach - do szpitali trafiło 9 osób
Rusza Podkarpacka Jesień Jazzowa
Długie obrady sejmiku w sprawie sytuacji w szpitalach. „Idziemy w dobrym kierunku”
Imigranci jechali 3 dni w ciężarówce, wpadli na Podkarpaciu
Kolejny pożar domu mieszkalnego