Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie1 marca 2020 r. obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który jest poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go w 2011 r. Parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. 

Żołnierze Wyklęci, Niezłomni tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

W Rzeszowie uroczyste obchody rozpoczną się o godz. 13.30 Mszą Świętą w kościele farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława, następnie nastąpi przemarsz uczestników pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie o godz. 14.40 odbędą się uroczystości rocznicowe: odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Organizatorami uroczystości są: ŚZŻAK Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz Urząd Miasta Rzeszowa.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza 1 marca 2020 r. na godz. 17 do Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który włączy się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Dużej Scenie gościnnie wystąpią artyści Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, którzy zaprezentują spektakl „Obława” – artystyczną próbę zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej. Reżyserem sztuki jest Jan Nowara. Wspólnie z Jagodą Skowron, na podstawie dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, listów i meldunków, stworzyli scenariusz, który opowiada historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powojennej Polski. Prócz materiałów źródłowych, autorzy sięgnęli także po „Dziady” Adama Mickiewicza oraz poezje Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza.

Ponadto, 2 marca o godz. 11 odbędzie się jeszcze prelekcja dr. Mirosława Surdeja – OBBH IPN w Rzeszowie dla młodzieży szkół, przed spektaklem „Obława” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.Nie przegap:

Tysiące wniosków o zasiłki do ZUS
Eskortowali rodzącą kobietę do szpitala
Miał mieć kradziony rower, wpadł na uprawie marihuany
Global Day of Coderetreat w PGS Software
73-letni mężczyzna zginął pod kołami opla
Ruszają kolejne scalenia na Podkarpaciu
W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa
Narkotyki dostarczone do sklepu
Tragiczny wypadek na S19. Nie żyje 36-latek
Samsung lodówka – wolnostojąca czy do zabudowy?
Konopie hodowali na parapecie. Dwie osoby z zarzutami
Gigantyczna pomoc z Ropczyc dla szpitala w Łańcucie
Awaryjne lądowanie samolotu. Uderzył w garaż
PLK przekazały 1 mln zł rzeszowskiemu pogotowiu na walkę z COVID-19
Pięć nagród dla Rzeszowa w konkursie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego
Pijany przyjechał po alkohol
Intensywne deszcze na Podkarpaciu. Zagrożenie podtopieniami
Biskupi: trzeba potępić represje wobec zarażonych koronawirusem
Podkarpacka ITD ma nowoczesne radiowozy
Projekt przebudowy linii Nowy Zagórz – Łupków - sprawniejsza kolej na Podkarpaciu
Rowerzyści potrąceni na przejeździe dla jednośladów
Judoka Millenium Rzeszów ze srebrnym medalem Pucharu Europy Seniorów!
Rzeszowskie Centrum Informacji Turystycznej w nowej lokalizacji
Z inicjatywy Tomasza Poręby w Parlamencie Europejskim upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej
47,3 mln zł dla LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. na inwestycje
Podejrzany o wymuszenie rozbójnicze zatrzymany
Chcesz się rozwijać i szukasz dofinansowania na realizację prac B+R? Przyjdź na warsztaty NCBR w Rze...
List gończy: Tomasz Golenia
Wybory na Podkarpaciu: ogromne zwycięstwo Andrzeja Dudy
Katastrofalna powódź w okolicach Jasła!