Stu Polaków wraca z Włoch na Podkarpacie. Trafią na kwarantannę w Bieszczady

Stu Polaków wraca z Włoch na Podkarpacie. Trafią na kwarantannę w BieszczadyKończy się rządowa akcja „Lot do domu”, tysiące Polaków drogą powietrzną wróciło do Polski, często uciekając z państw objętych epidemią koronawirusa znacznie mocniej jak kraj nad Wisłą. Stu rodaków z Włoch 7 kwietnia ma wylądować w podrzeszowskiej Jasionce. Nie rozjadą się jednak po Podkarpaciu.

– Do kraju, specjalnym lotem , wróci 100 obywateli Polski z Mediolanu i Rzymu. To pierwsze i jedyne połączenie lotnicze umożliwiające powrót Polaków z Włoch, gdzie wciąż przebywają nasi obywatele. Lot jest przygotowywany w ścisłej współpracy pomiędzy Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Obrony Narodowej, Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Zdrowia i PLL Lot – wskazuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki.

Na pokład samolotu wejdą wyłącznie osoby, które nie wykazują symptomów zakażenia i zostaną poddane badaniu.

– Po przylocie zostaną umieszczeni w odosobnionym ośrodku, w którym odbędą kwarantannę pod opieką lekarzy zgodnie z wymogami bezpieczeństwa wprowadzonymi w związku ze stanem epidemii. Ośrodek jest wyizolowany, dzięki czemu pobyt naszych rodaków w żaden sposób nie narazi mieszkańców Podkarpacia na ewentualny kontakt z osobą tam przebywającą. Warunki pobytu w ośrodku są określone przez GIS i Wojewódzki Inspektorat Sanitarny – komunikuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki.

Miejscem kwarantanny będzie ośrodek nad Jeziorem Solińskim prowadzony przez Agencję Mienia Wojskowego. Położony jest na cyplu, 9 kilometrów od zapory w Solinie.

– W tych trudnych chwilach nie zapominamy o naszych rodakach, w szczególności w miejscach zagrożonych koronawirusem. Dzięki rygorystycznym procedurom bezpieczeństwa, umożliwimy powrót obywateli RP bez żadnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Jest to wyraz solidarności zarówno z nimi, jak i z ich rodzinami przebywającymi w Polsce – podkreśla Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego.