Chmura z Czarnobyla dotrze nad region? To fałszywa wiadomość

Chmura z Czarnobyla dotrze nad region? To fałszywa wiadomośćMieszkańcy Podkarpacia przekazują sobie ostrzeżenie o radioaktywnej chmurze z Czarnobyla, która może w weekend dotrzeć do Polski. Ma to być efekt pożaru lasów wokół ruin czarnobylskiej elektrowni atomowej.

– W Instytucie Badan Jądrowych przekazano pracownikom zalecenia by nie wychodzili na dwór, nie wietrzyli mieszkań, usunęli z balkonów rośliny i kwiaty jeśli to możliwe – w sobotę i niedzielę (18 i 19.04). W tych dniach ma przejść przez Polskę (nie wiadomo jeszcze przez które regiony) chmura radioaktywna znad Czarnobyla (w związku z trwającymi tam od 04 kwietnia pożarami wokół nieczynnego reaktora atomowego). Tak więc nie wietrzcie pościeli, nie opalajcie się i nie przybywajcie na powietrzu bez ważnej przyczyny!!! – to treść komunikatu przesyłanego poprzez komunikatory internetowe, która dotarła także do naszej redakcji. Jest to oszustwo, nikt nie wydał takiego ostrzeżenia.

Faktycznie, w pobliżu dawnej elektrowni atomowej w Czarnobylu płoną lasy. Nikt jednak nie ostrzegał przed chmurą, która ma dotrzeć do Polski.

Komunikat Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie sytuacji radiacyjnej na terenie Polski w związku z pożarami lasów w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej z 14 kwietnia

W związku z pożarami lasów w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, jak również nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Poziomy skażeń promieniotwórczych powietrza wynikające z pożarów lasów w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie mają obecnie wpływu na sytuację radiacyjną na terenie Polski.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez stronę ukraińską, obecnie nie występują już obszary objęte otwartym ogniem, choć cały czas trwa akcja gaśnicza związana z gaszeniem tlącej się ściółki. Strona ukraińska podaje również, że nie ma zagrożenia dla czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.

Dane przekazywane przez stronę ukraińską są weryfikowane przez Państwową Agencję Atomistyki we własnym zakresie. Zarówno bieżące wskazania stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych jak i cotygodniowe (z okresu 30.III-6.IV) wyniki pomiaru filtrów z wysokoczułych stacji ASS-500, nie odbiegają od normy. Tym samym nie wskazują one na pojawienie się w Polsce izotopów promieniotwórczych pochodzących z pożarów skażonych terenów Ukrainy. Również wyniki pomiarów prowadzonych na terytorium Ukrainy przez tamtejsze służby pokazują brak, poza strefą wykluczenia, istotnych skażeń promieniotwórczych.

Prawdopodobieństwo pojawienia się w Polsce skażeń spowodowanych pożarami w Strefie Wykluczenia jest dodatkowo ograniczone ze względu na przeważające w ostatnim tygodniu na obszarze Polski i Ukrainy kierunki wiatru – zachodni i południowo-zachodni.

Państwowa Agencja Atomistyki na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną za pośrednictwem sieci stacji PMS, rozmieszczonych na terenie całego kraju, która jest sukcesywnie rozbudowywana z uwzględnieniem potencjalnie zagrożonych obszarów, w tym wzdłuż wschodniej granicy Polski. Ponadto, Centrum analizuje dane z wysokoczułych stacji ASS-500 i pozostaje w kontakcie z ukraińskim dozorem jądrowym oraz Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.

Poziomy skażeń promieniotwórczych powietrza wynikające z pożarów lasów w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie wymagają podejmowania żadnych dodatkowych działań na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

dr Łukasz Młynarkiewicz
p.o. Prezesa
Państwowej Agencji Atomistyki

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazuje najnowsze informacje (17 kwietnia) – komunikat PAA otrzymany o godz. 22.00 w związku z dzisiejszymi informacjami o zagrożeniu radiacyjnym:

Stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie zanotowały podwyższonej mocy dawki promieniowania jonizującego.Stacje poboru aerozoli w powietrzu w Polsce wykryły mikroskopijne ilości cezu-137 zbierane na filtry przez cały tydzień pożarów na Ukrainie. Podobne wartości stacje odnotowywały w poprzednich latach. Ilości te nie mają wpływu na zdrowie i życie ludności przebywającej na terenie Polski.

Na terenie Narodowego Centrum Badan Jądrowych nie ma zagrożenia związanego z promieniowaniem jonizującym, co potwierdził rzecznik NCBJ.

Dodatkowa informacja z Sił Zbrojnych RP: skażeń chemicznych, biologicznych oraz wzrostu poziomu tła skażeń promieniotwórczych w punktach pomiarowych SZ RP nie stwierdzono. Ponadto Dyżurny PAA – CEZAR na bieżąco jest w kontakcie z urzędem dozoru jądrowego Ukrainy.Nie przegap:

XXIII Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków 2 czerwca
Europejski Stadion Kultury 2018 – intensywna dawka doznań artystycznych
Potrącenie 6-latka. Dziecko wybiegło z posesji
Starszy mężczyzna zginął pod kołami pociągu
Złodzieje w rękach policji
Finał Konkursu „Podkarpacie tutaj mieszkam”
Tragiczny wypadek na budowie. Nie żyje dwóch mężczyzn
Narkotyki sprzedawali w hurtowych ilościach, głównie powyżej kilograma
20 października KULT na koncertowej scenie LUKR
Resovia Rzeszów awansowała do 2 ligi piłkarskiej [WIDEO]
Biskupi: trzeba potępić represje wobec zarażonych koronawirusem
Czy pizza tuczy? Oto jest pytanie!
35-latek utonął w zalewie w Grodzisku Dolnym
Wiele instytucji dla jednego celu – pomocy rodzinie
Skandal! Otruto pszczoły w podrzeszowskiej pasiece!
Nowy łącznik drogowy do A4 gotowy
Rekordowe pierwsze półrocze na lotnisku w Jasionce
Nie zgłosił wwożonych do Polski pieniędzy. Sporo go to kosztowało
Obchody diecezjalne XVIII Dnia Papieskiego "Promieniowanie ojcostwa"
Rusza budowa hotelu w Jasionce
Sieć B&B Hotels zawitała do Rzeszowa
Czy warto korzystać z usług firm sprzątających?
Policjantka odznaczona medalem za pomoc ofierze wypadku
Gogol Bordello headlinerem Cieszanów Rock Festiwal 2018!
Jedna osoba w szpitalu po wypadku w Lipowicy
Koronawirus: jedno nowe zachorowanie na zachodzie Podkarpacia
Troć żyje w Wisłoce. Piękny okaz trafił wędkarz pod Dębicą
Stu Polaków wraca z Włoch na Podkarpacie. Trafią na kwarantannę w Bieszczady
Jak inwestować żeby nie stracić?
Judoka Millenium Rzeszów ze srebrnym medalem Pucharu Europy Seniorów!