Rzeszów 83. na liście najmniej kolizyjnych i wypadkowych miast

Rzeszów 83. na liście najmniej kolizyjnych i wypadkowych miastW Rzeszowie w 2019 roku doszło do 4268 kolizji i wypadków. Tym samym na każdych 1000 jego mieszkańców przypadają aż 22,0 zdarzenia drogowe. To bardzo słaby wynik, który sprawia, że miasto zajmuje przedostatnie miejsce na liście. Zdarzenia drogowe w Rzeszowie najczęściej były spowodowane niezachowaniem bezpiecznej odległości między pojazdami.

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84. największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji oraz wypadków przypada w nich na 1000 mieszkańców. Na niechlubnym 83. miejscu uplasował się Rzeszów, w którym na 1000 mieszkańców przypadają aż 22,0 zdarzenia drogowe. Gorzej w całej Polsce wygląda tylko sytuacja w Katowicach, które zajmują ostatnie miejsce w rankingu. Tam na 1000 mieszkańców przypadają aż 23,9 zdarzenia drogowe. Najlepiej natomiast wypada Kędzierzyn-Koźle, w którym na 1000 mieszkańców przypada 7,0 zdarzeń drogowych.

Stawka za OC w Rzeszowie

Wypadkowość w danym mieście to jeden z czynników mających wpływ na wysokość stawki za obowiązkową polisę komunikacyjną. Jak w takim razie 83. miejsce w tabeli wpływa na stawkę OC dla kierowców z Rzeszowa? Okazuje się, że mimo, iż Rzeszów notuje bardzo słaby wynik to nie do końca ma to odzwierciedlenie w wysokości OC. Kierowcy z Rzeszowa za OC w ubiegłym roku płacili 614 zł. Warto zaznaczyć, że województwo podkarpackie odznacza się na tle całej Polski najniższą średnią stawką za OC. W porównaniu do średniej dla województwa podkarpackiego, kierowcy z Rzeszowa płacili o 58 zł więcej, a w stosunku do średniej krajowej o 75 zł mniej. Natomiast najdrożej z całej Polski wypada Wrocław, gdzie przeciętna cena za OC wyniosła aż 939 zł. Najtaniej było w Mielcu, w którym kierowcy za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili średnio 515 zł.

– Towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulując ryzyko wystąpienia kolizji, biorą pod uwagę miejsce zamieszkania kierowcy. Każde miasto jest inaczej oceniane przez ubezpieczycieli ze względu na sieć dróg, liczbę ich użytkowników czy czas spędzany przez nich w trasie. Takim sposobem kierowcy z Wrocławia, Warszawy i Gdańska płacą więcej za OC niż np. mieszkańcy Rzeszowa – mówi  Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Kierowcy z Rzeszowa najczęściej nie zachowują bezpiecznej odległości między pojazdami

Najwięcej zdarzeń drogowych w Rzeszowie zostało spowodowanych w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami – 1057 (24,77%). Inne przyczyny wypadków i kolizji w Rzeszowie są następujące:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 881 (20,64%),
  • nieprawidłowe omijanie – 470 (11,01%),
  • nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu – 353 (8,27%),
  • nieprawidłowe cofanie – 344 (8,06%).

Dla porównania, kierowcy z Mielca najwięcej wypadków i kolizji spowodowali w wyniku nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu. Do takiego przewinienia doszło tam 199 razy (25,32%). 

W którym województwie odnotowano najwięcej zdarzeń drogowych?

W niechlubnej czołówce najbardziej kolizyjnych regionów Polski znalazły się kolejno województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. W województwie podkarpackim doszło do 20 512 zdarzeń drogowych. Natomiast najlepiej na tle całej Polski wypada województwo opolskie, w którym doszło do 11 455 zdarzeń drogowych, a także lubuskie (12 731 zdarzeń drogowych) oraz świętokrzyskie (14 518 zdarzeń drogowych). W województwie mazowieckim, gdzie najczęściej dochodziło do kolizji i wypadków drogowych, średnio co godzinę notowano 8 takich zdarzeń. Doszło tam aż do 74 360 zdarzeń drogowych. Najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w całej Polsce była nieostrożność kierowców – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń), niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).

Dane przygotował rankomat.plNie przegap:

Prezydent Tadeusz Ferenc rezygnuje ze startu w wyborach do Sejmu
Trwają poszukiwania 48-letniego mieszkańca Dynowa
Katastrofalna powódź w okolicach Jasła!
Okulary przeciwsłoneczne – jak wybrać najlepsze?
Rozwijamy Bieszczady – nowe inwestycje za ponad 18 mln złotych
Folia bąbelkowa - zwykły produkt, wiele zastosowań
Biznesy z „Aeropolis” muszą podbijać europejskie, a najlepiej globalne rynki!
Zmiana w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej
Konsekwencje oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Gęsta mgła nawet do wtorku
Trudna sytuacja Fundacji Felineus z Rzeszowa. Jest zbiórka
Policjant uratował życie 69-letniego mężczyzny
Rzeszów zagra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Medycyna estetyczna zatrzymuje upływ czasu
Ulgi podatkowe a praca w Holandii. Poznaj szczegóły dokonywania rozliczenia
Krzyż Tau – historia i znaczenie
Sportowiec z Podkarpacia jako pierwszy zdobędzie Diadem Polskich Gór
Ostrzeżenie IMGW dla regionu: burze z gradem
Koła Gospodyń Wiejskich z woj. podkarpackiego promują regionalne produkty
W IKEA zbierają pluszaki dla rzeszowskich karetek
Jak przygotować korektę PIT?
Folia na okna. Jakie są rodzaje folii i jak prawidłowo ją przyklejać
Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów na Prezydentów miast Podkarpacia
W Rzeszowie przybędzie ogrodów działkowych?
Chińska, indyjska, a może tajska? Poznaj różne rodzaje kuchni orientalnej i wybierz swój ulubiony!
Dzisiaj po południu i wieczorem na Podkarpaciu możliwe burze
Więcej lotów Lufthansy z Rzeszowa do Monachium
W Rzeszowie przywrócono funkcjonowanie strefy płatnego parkowania
Podkarpacie ma swój dziecięcy hymn! [WIDEO]
Zalane mieszkanie przez sąsiada czy dom przez nawałnicę. Jak osuszyć pomieszczenia własnego lokum?