Skuteczne procesy windykacji w przedsiębiorstwie

Skuteczne procesy windykacji w przedsiębiorstwieJuż przy zakładaniu firmy warto rozważyć sposób radzenia sobie z zaległymi płatnościami. Jest to bowiem dość powszechny problem wśród przedsiębiorców. W większych organizacjach najlepszą praktyką jest stworzenie odrębnego działu windykacji, który powinien zajmować się nie tylko odzyskiwaniem długów, ale przede wszystkim monitorowaniem płatności. Dowiedz się więcej jak go zbudować, przeprowadzić szkolenia z windykacji, zarówno szkolenia z windykacji miękkiej, jak i twardej i poprawić ściąganie należności!

Na czym polega windykacja w firmie?

Windykacja to proces prowadzący do wykonania przez dłużnika zobowiązania wobec wierzyciela. Wbrew pozorom ta dziedzina nie zajmuje się jednak tylko odzyskiwaniem już istniejących długów, ale również działaniami mającymi na celu zapobieganie ich powstawaniu. Efektywna windykacja w prawie gospodarczym rozumiana jest więc częściej jako proces zarządzania wierzytelnościami. W tym kontekście może obejmować:

  • monitoring płatności,
  • odzyskiwanie długów,
  • sprzedaż wierzytelności.

Zarządzanie wierzytelnościami można powierzyć podmiotom zewnętrznym, na co często decydują się mniejsze firmy. W tych większych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się jednak zwykle utworzenie odrębnego działu realizującego tego rodzaju zadania, przeszkolenie ludzi – zarówno handlowców, jak i np. pracowników działów księgowych, dla których organizowane są specjalne szkolenia nie tylko dotyczące monitoringu płatności, ale również szacowania kondycji finansowej kontrahentów, co umożliwia ustalenie odmiennych warunków płatności dla ryzykownych partnerów.

Efektywny dział windykacji – jak go zbudować?

Powołanie zespołu odpowiedzialnego za windykację to pierwszy krok do uzyskania większej ściągalności należności. Warto zadbać o odpowiedni dobór personelu i jego gruntowne przygotowanie do pełnionych funkcji. Pomocne mogą okazać się szkolenia z windykacji, znajdziesz je na https://eventis.pl/szkolenia/windykacja, które w usystematyzowany i przystępny sposób przekazują wszelką niezbędną wiedzę i umiejętności. W ofertach firm szkoleniowych nie brakuje kursów przeznaczonych zarówno dla osób do tej pory niezaznajomionych z tą dziedziną, jak i do doświadczonych pracowników sektora, którzy chcą poszerzać swoje kompetencje. Szkolenia windykacyjne występują zarówno w obszarze windykacji miękkiej, jak i tzw. twardej – obejmującej postępowanie sądowe i dochodzenie należności drogą egzekucji komorniczej. Warto też zapoznać się podstawami prawnymi windykacji: https://szkolenia-news.pl/podstawy-prawne-i-srodki-windykacji/

Windykacja w prawie gospodarczym krok po kroku

Rzetelna wiedza to podstawa do budowy systemów i procedur związanych z zarządzaniem należnościami i windykacją. Kluczowy w wielu przypadkach okazuje się ten dotyczący monitorowania płatności i przypominania kontrahentom o obowiązujących ich terminach. Kolejnym krokiem w przypadku nieuregulowania należności w terminie jest tzw. windykacja polubowna (pozasądowa) obejmująca np. wysyłanie wezwań do zapłaty lub zawarcie z dłużnikiem umowy. Następnym etapem może być wkroczenie na drogę sądową. Alternatywnym rozwiązaniem jest sprzedanie wierzytelności, które może okazać się korzystne w przypadku małych szans na odzyskanie długu. Warto szkolić pracowników w powyższych obszarach, tak aby ich wiedza była zgodna z aktualnym stanem prawnym oraz odzwierciedlała trendy i możliwości rynku windykacji.Nie przegap:

Rekordowy lipiec na lotnisku w Jasionce
40 mln na granty dla mikro i małych firm
Uwaga, oszuści! Tym razem ostrzeżenie wysłał ZUS!
Sukces polskich europosłów
Business Without Limits – kongres gospodarczy w Internecie już 18-19 czerwca!
Jakie umiejętności są cenne na rynku pracy?
Największy w Polsce latający frachtowiec będzie miał bazę na lotnisku w Jasionce
Firma MEGARON poszukuje kadry kierowniczej
Sieć B&B Hotels zawitała do Rzeszowa
Język obcy w pracy – cenny atut czy nieprzydatna kompetencja?
Marka Leżajsk na dłużej z Asseco Resovią
Minister Jadwiga Emilewicz w Aeropolis: Trzeba dokończyć ideę budowy COP
Europejskie Forum Rolnicze 2020 – znamy tematy najważniejszych debat
Powstaną nowe miejsca pracy
Platformy Startowe Start In Podkarpackie
Poradnik dla osób ćwiczących na orbitreku – jak efektywnie spalać kalorie?
5G w Rzeszowie! Znamy pierwszą oficjalną lokalizację!
Black Friday w Centrum Handlowym Auchan Krasne
BLACK FRIDAY W MILLENIUM HALL [LISTA SKLEPÓW]
Nowe wakacyjne kierunki z lotniska w Jasionce
Przełamywanie stereotypów w firmie JPB Systeme
Jakie CV pomoże zdobyć wymarzoną pracę?
Kancelaria z Rzeszowa jedną z najlepszych w kraju
Firma Dohmeyer Mielec poszukuje pracownika na stanowisko KONSTRUKTOR
W Rzeszowie powstaje salon Yamahy
Garden Expo i Home Design łączą siły – Home & Garden w marcu w G2A Arena!
Zdobądź Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Rzeszowie
Firma Budowlana Arkada Mielec Sp. z o.o. zatrudni do pracy w Rzeszowie
HR ARENA – wyjątkowe spotkanie praktyków HR w południowo-wschodniej Polsce!
Ryanair: startuje połączenie Rzeszów – Ateny