5G w Rzeszowie! Znamy pierwszą oficjalną lokalizację!

5G w Rzeszowie! Znamy pierwszą oficjalną lokalizację!1
(1)

Sieć Plus ogłosiła, że w siedmiu miastach w Polsce uruchamia komercyjny dostęp do technologii 5G. Urząd Komunikacji Elektronicznej do kwietnia wydał zgodę na 1777 nadajników 5G na terenie Polski. Jedna lokalizacja dotyczy Rzeszowa.

Plus w poniedziałek 11 maja uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Sieć 100. nadajników będzie działać na obszarze 7. polskich miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G. W ofercie dostępne są już smartfony i routery 5G obsługujące technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz, a kolejne sprzęty czołowych światowych producentów będą sukcesywnie wprowadzane do sprzedaży w maju i czerwcu. Sieć 2,6 GHz TDD to pierwszy etap ogólnopolskiego 5G Plusa w całej Polsce.

– To bardzo ważny moment dla naszej Grupy i naszych Klientów. Wdrażamy pierwsze komercyjne 5G dostępne tu i teraz. 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa. A Polska dołącza do państw przodujących w europejskim i światowym wyścigu technologicznym. Cieszę się, że klienci Plusa jako pierwsi będą mogli korzystać komercyjnie z 5G, czyli najszybszego bezprzewodowego Internetu – powiedział Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

Czytaj dalej pod reklamą ↓Rząd zapewnia: to bezpieczne

5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. – W porównaniu z poprzednimi generacjami, sieć 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G pozwoli podpiąć do Internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń. Nowa technologia pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy. Nowa sieć mobilna jest niezbędna, bo do Internetu podpinanych jest coraz więcej urządzeń. Szacuje się, że w 2020 r. będzie z niego korzystać 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń. Dzisiejsze sieci nie poradzą sobie z taką ilością danych, bo – według szacunków – każdy użytkownik mobilnego Internetu będzie zużywać średnio 20 GB danych miesięcznie. Dzisiaj to około 3,5 GB – czytamy w rządowym serwisie Ministerstwa Cyfryzacji.

Uruchamianie sieci 5G budzi w kraju kontrowersje. – Jeśli przejrzymy facebookowe grupy komórkosceptyków można odnieść wrażenie, że sieć 5G w Polsce jest niemal wszędzie. Testy są prowadzone po cichu, bez pozwoleń i od bardzo długiego czasu. Totalny armagedon. Prawda jest zupełnie inna, bo testy 5G w 2019 roku odbywały się w zaledwie kilkunastu miejscowościach – czytamy w informacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Podkarpacie wolne od testów

Portal whatnext.pl opublikował listę polskich miast, gdzie testowana była technologia 5G. To 11 miejscowości, testy nie były prowadzone na Podkarpaciu.

Portal telepolis.pl wskazuje, że Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał już sporo zezwoleń na lokalizowanie nadajników 5G na terenie kraju. – Nie wiemy, ile dokładnie jest w Polsce stacji bazowych dostosowanych do sieci 5G, ale wiemy, ile Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał na nie zezwoleń. Okazuje się, że całkiem sporo – do 27 kwietnia 2020 roku było tego 1777. Mowa tu o 5G na częstotliwościach, które są już w posiadaniu operatorów: 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz. Co ciekawe, pozwolenia dostali nie tylko operatorzy sieci Play i Plus, którzy zapowiadali już kilka miesięcy temu uruchomienie 5G w pasmach 2100 MHz i 2600 MHz, ale sporo zezwoleń dostał również Orange i T-Mobile – czytamy na telepolis.pl.

Play otrzymał zgodę na zlokalizowanie nadajnika 5G w Rzeszowie, przy ulicy Bursztynowej 1.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 1 / 5. Licznik głosów: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Jakie umiejętności warto wpisać do CV?
Skuteczne procesy windykacji w przedsiębiorstwie
Narkotyki sprzedawali w hurtowych ilościach, głównie powyżej kilograma
Bez potrzeby wzywał karetkę. 25-latek był pijany!
Akcja SMOG: skontrolowanych 1715 pojazdów
Rzeszów zagra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Strażnicy Graniczni zatrzymali mordercę
W Rzeszowie powstanie pierwsza sieć publiczna 5G w Polsce
Wkrótce widowisko historyczno-muzyczne „Rzeszów Niepodległy”
We wrześniu Rzeszów Breakout Days. Kto wystąpi?
Mateusz Mika ponownie w barwach Asseco Resovii!
Pierwsza taka kampania społecznościowa promująca podkarpacką turystykę
Wypadek awionetki na lotnisku Jasionka! Trzy osoby ranne!
Nowe inwestycje w strefie S1 PPN-T Aeropolis
Autokar, który miał przewozić dzieci, wycofany z ruchu
Zagłosuj na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego
Stu Polaków wraca z Włoch na Podkarpacie. Trafią na kwarantannę w Bieszczady
Pijany 38-latek awanturował się w kościele
Na Podkarpaciu startuje projekt, który łączy branżę lotniczą z walorami turystycznymi regionu
By w nowych podkarpackich tunelach było bezpiecznie
Od 1 sierpnia nowe ceny biletów MPK
Uciekł z miejsca kolizji. Zostawił jednak tablice rejestracyjne
W Sylwestra włamał się do autobusu. Grozi mu 10 lat
Jakie umiejętności przydadzą się w pracy handlowca?
Asseco Resovia Rzeszów rozpoczęła przygotowania
Sylwestrowa libacja zakończona atakiem nożem
Troje pieszych potrąconych na pasach
FlixBus ogłasza nową siatkę połączeń, w tym nowe trasy z Podkarpacia
Sportowiec z Podkarpacia jako pierwszy zdobędzie Diadem Polskich Gór
Potężny wiadukt centralny powstanie w Rzeszowie?