Burze, ochłodzenie, porywisty wiatr, opady deszczu, a nawet śniegu

Burze, ochłodzenie, porywisty wiatr, opady deszczu, a nawet śniegu0
(0)

– Zgodnie z naszymi prognozami, od jutra pogoda zacznie się gwałtownie zmieniać. Sprawcą tej zmiany będzie aktywny front chłodny, który już najbliższej nocy od północnego zachodu nasunie się nad Polskę – wskazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W poniedziałek front kontynuować będzie powolną wędrówkę na południowy wschód, dlatego nie wszędzie zdąży nam jeszcze popsuć pogodę. Najbardziej pogodne jutro będą: Podkarpacie, Małopolska, Lubelszczyzna, Kielecczyzna i Górny Śląsk – tutaj do końca dnia słońca nie powinno zabraknąć, a temperatura powietrza wzrośnie nawet do 28°C, co przełoży się na tegoroczny rekord temperatury nad Polską.

Niestety pochmurny i okresami deszczowy będzie północny zachód Polski, tam też temperatura powietrza wyniesie najwyżej od 8°C do 10°C. Na pozostałym obszarze należy spodziewać się stopniowego i postępującego od północnego zachodu wzrostu zachmurzenia, aż do wystąpienia opadów deszczu.

Popołudniu w pasie od północnego wschodu, przez centrum, po południowy zachód, miejscami rozwiną się burze z silnymi opadami deszczu do 25 mm i porywami wiatru, do około 75 km/h. Nie można wykluczyć również lokalnych opadów gradu. Uwaga – silniejsze porywy wiatru wystąpią także w strefie za frontem chłodnym oraz w obszarach podgórskich Karpat, gdzie dodatkowo będziemy mieć do czynienia z efektem fenowym (tzw. „wiatr halny”).

Różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym miejscem w Polsce osiągnąć jutro może prawie 20°C. Jest to rzadka sytuacja, ale czasami występująca w Polsce, ponieważ znajdujemy w strefie umiarkowanej, w której zdarzają się zarówno okresy stabilnej pogody, jak i takie o dużej zmienności – z tymże jutrzejsza zmiana przybierze naprawdę duże rozmiary.

W nocy z poniedziałku na wtorek strefa frontu dalej powoli będzie się przemieszczać przez Polskę, poza intensywnymi opadami deszczu przyniesie także opady deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu!

Kilkucentymetrowa warstwa mokrego śniegu może utrzymać się nawet przez kilka godzin. Opadów śniegu szczególnie mogą spodziewać się mieszkańcy północno-wschodniej części Polski oraz obszarów podgórskich. Tam we wtorek rano krajobrazy mogą przez krótki czas się zmienić się na zimowe.

Wraz z napływem chłodniejszego powietrza, możliwy będzie spadek temperatury powietrza do około 0°C – tak więc we wtorek rano na zachodzie i północy wystąpią lokalne przymrozki. Dodatkowo nad centralną i wschodnią Polską wiać będzie silny wiatr w porywach do 80 km/h, słabnący stopniowo dopiero we wtorek.

Tak spory spadek temperatury typowy jest zwłaszcza dla pory letniej, kiedy nad Polską przemieszcza się front rozdzielający znacznie różniące się masy powietrza. Jutro przed frontem napłynie do nas wygrzane powietrze pochodzenia zwrotnikowego, za frontem zacznie napływać powietrze z chłodnej północy, a więc pochodzenia arktycznego – stąd taki duży kontrast termiczny.

Chłodne powietrze zostanie z nami na kilka dni, co może oznaczać zagrożenie niewielkimi przymrozkami.

Niestety jest to dość typowy kierunek napływu powietrza w połowie maja. Właśnie w tym miesiącu powietrze pochodzenia arktycznego statystycznie napływa najczęściej. Ochłodzenie zbiegnie się w czasie z tzw. „Zimnymi Ogrodnikami”.

Zanotowane na początku maja opady deszczu miały charakter krótkotrwały i tylko lokalnie były intensywne. Poza chwilową poprawą sytuacji hydrologicznej w dorzeczu górnej Wisły (wzrosty poziom wody w rzekach w południowych województwach) nie polepszyły ogólnej sytuacji hydrologicznej w Polsce. Stacje wodowskazowe nadal notują niski poziom w rzekach i jeziorach w całym kraju. Na 75 stacjach (w IMGW-PIB jest ich 500) obserwowana jest susza hydrologiczna. Zwiększyła się natomiast wilgotność gleby w jej wierzchniej warstwie (do 7 cm). W warstwie korzeniowej (7-28 cm) wzrost wilgotności był już nieznaczny. W Polsce centralnej, południowej i wschodniej nieco zmniejszyło się zagrożenie pożarowe w lasach. Jednakże wg najnowszych danych z IBL w zachodniej i północnej części kraju nadal jest ono wysokie (http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/).

Prognozowane w najbliższych dniach opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz epizodycznego śniegu mogą wynosić sumarycznie do 20-30 mm a punktowo nawet do 50 mm.

Przy obecnym deficycie opadów, wynoszącym od początku roku lokalnie do 80 mm, taki opad jest potrzebny, ale jego wpływ na poprawę ogólnej sytuacji hydrologicznej będzie niewielki. Zaznaczą się jedynie krótkotrwałe i lokalne wzrosty poziomu wody jedynie na mniejszych zlewniach zwłaszcza górskich i silnie zurbanizowanych.

Prognozowany opad będzie miał korzystniejszy wpływ na zmniejszenie zagrożenia pożarowego w lasach, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju oraz chwilowo poprawi zasoby wilgoci w glebie.

Ze względu na prognozowane opady śniegu i burze wpływ opadów pod względem rolniczym będzie już mniej korzystny.

Prognoza pogody IMGW dla Podkarpacia:

noc 10/11.05.2020 od 19:30 do 07:30 (niedziela/poniedziałek)
W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 12°C do 15°C, wysoko w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od 7°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, w rejonach podgórskich porywisty, południowy. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, południowy.

dzień 11.05.2020 od 07:30 do 19:30 (poniedziałek)
W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 25°C do 28°C, w rejonach podgórskich od 20°C do 23°C, wysoko w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od 16°C do 19°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni. W rejonach podgórskich wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, południowo-zachodni.

noc 11/12.05.2020 od 19:30 do 07:30 (poniedziałek/wtorek)
W nocy zachmurzenie początkowo umiarkowane, wzrastające do dużego. Okresami opady deszczu, możliwe burze. W górach opady deszczu nad ranem przechodzące w opady deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 5°C na zachodzie województwa do 10°C na wschodzie, w szczytowych partiach Bieszczadów od 2°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni, nad ranem skręcający na zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 110 km/h, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni.

dzień 12.05.2020 od 07:30 do 19:30 (wtorek)
W dzień zachmurzenie duże. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W rejonach podgórskich i w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C, w rejonach podgórskich od 5°C do 8°C, wysoko w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od 2°C do 5°C. Wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 110 km/h, północno-zachodni i północny.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Nagroda dla motocykla z Podkarpacia na obchodach 115-lecia marki Harley-Davidson
Fundusze unijne – Podkarpacie w czołówce
Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli szkolenie na wędrzyńskim poligo...
Mieszkanie od dewelopera czy może z rynku wtórnego?
Elektryczny Autosan jeździ po Rzeszowie
Będzie projekt łącznika S-19 z Boguchwałą
Dziecięcy book swap w CH Plaza Rzeszów
Biskupi: trzeba potępić represje wobec zarażonych koronawirusem
Ostatnia szansa na zgłoszenie do konkursu „web.Master podkarpacki”
Kreatywni z Podkarpacia studiują w Krakowskich Szkołach Artystycznych: moda, fotografia, taniec
132 osoby pod kontrolą na Podkarpaciu. Wszystkie są zdrowe
Za co odpowiada zarząd województwa? Ortyl zdecydował
Jesienne atrakcje na Podkarpaciu
Gawlik zaprasza na bezpłatne porady prawne w biurze PO RP
Policjanci po służbie zatrzymali pijanego motorowerzystę
Pierwsza taka kampania społecznościowa promująca podkarpacką turystykę
Polska Grupa Lotnicza zbuduje w Rzeszowie bazę techniczną dla samolotów
Motocyklista zginął w wypadku w Jasionce
Mateusz Mika ponownie w barwach Asseco Resovii!
Kolejne wielkie piłkarskie święto na Stadionie Miejskim
Czy z zajęciem komorniczym można wziąć pożyczkę?
Alarmy bombowe zakłóciły maturę w regionie
Wojewoda będzie zakazywała imprez masowych w regionie
Magda Hawryła zostaje w Rzeszowie
To ostatnia szansa na studia. WSIiZ kończy rekrutację!
"Rynek pracy w obliczu koronawirusa" – debata online ekspertów WSIiZ
Zapisy na zajęcia w Rzeszowskim Domu Kultury. Wśród nowości warsztaty kulinarne
56-latek wywołał alarm bombowy
Rzeszowskie Centrum Informacji Turystycznej w nowej lokalizacji
Policjanci kontrolowali prędkość. Efekty?