Policyjne patrole rowerowe wyruszyły na ulice Rzeszowa

Policyjne patrole rowerowe wyruszyły na ulice Rzeszowa0
(0)

Piękna pogoda oraz złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, sprawiły, że na ulicach Rzeszowa oraz terenach rekreacyjnych, pojawiło się więcej rowerzystów. Nad bezpieczeństwem kierujących jednośladami czuwać będą m.in. policyjne patrole rowerowe. Będą też kontrolować przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Od czerwca 2018 roku, policjanci rzeszowskiej komendy dysponują dwoma rowerami. Zakup jednośladów został sfinansowany ze środków przekazanych przez Urząd Miasta Rzeszowa. Służbę patrolową na jednośladach pełnią policjanci z wydziału wywiadowczo-interwencyjnego i wydziału ruchu drogowego. W miarę możliwości, patrole rowerowe będą kierowane w pierwszej kolejności w rejon bulwarów nad Wisłokiem, kąpielisko na Żwirowni i w miejsca, gdzie dojazd radiowozem jest utrudniony lub niemożliwy. Policjanci patrolować będą także ścieżki rowerowe. Główne zadania policyjnych rowerzystów to reagowanie na wykroczenia popełniane przez osoby odpoczywające na bulwarach i terenach rekreacyjnych, w szczególności kierujących jednośladami, pieszych, rolkarzy.

Na patrolowanych obszarach, przede wszystkim terenach rekreacyjnych, policjanci nie stwierdzili rażących przypadków łamania prawa. Wnioski po pierwszych patrolach, to: zbyt szybka jazda rowerzystów po ścieżkach rowerowych; korzystanie ze ścieżek rowerowych przez osoby do tego nieuprawnione – rolkarzy lub osoby poruszające się na hulajnogach. Częstym przewinieniem jest także wyjeżdżanie przez rowerzystów poza obręb wyznaczonych ścieżek dla jednośladów.

Jak ważna jest rozwaga i zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu pokazują zdarzenia, do których doszło z udziałem rowerzystów. W sobotę po godz. 10, 38-letni rowerzysta, jadąc wzdłuż Al. Sikorskiego w kierunku Tyczyna, z niewyjaśnionych przyczyn zderzył się z kierującą jednośladem 57-letnią kobietą, która jechała w tym samym kierunku. Ranna rowerzystka karetką pogotowia została przewieziona do szpitala.

Wczoraj ranny został 53-letni rowerzysta, mieszkaniec województwa łódzkiego. Niosący deski przechodzień uderzył nimi przejeżdżającego rowerzystę. 53-latek kierujący jednośladem wywrócił się i z obrażeniami trafił do szpitala.

Niestety w wielu przypadkach za zdarzeniami z udziałem rowerzystów stał alkohol. Tak było w piątek 8 maja. 16-latek kierujący jednośladem, jadąc na bulwarach drogą dla rowerów, zderzył się czołowo z innym rowerzystą. Okazało się, że 52-letni mieszkaniec Łańcuta był pijany. Badanie wykazało u niego ponad 1,2 promila. W zdarzeniu ranny został nastolatek.

Podobnie zdarzenie miało miejsce dzień wcześniej około godz. 14.30, w pobliżu skrzyżowania ulic Powstańców Warszawy i Kwiatkowskiego. Na drodze dla rowerów, 62-letni mieszkaniec Rzeszowa najechał na jadącą przed nim 16-letnią rowerzystkę. Oboje przewrócili się, 62-latek został ranny. Okazało się, że mężczyzna był pijany, badanie wykazało w jego organizmie ponad 2 promile.

W ubiegłą sobotę, pijany 20-latek, na ul. Rycerskiej, chcąc wyjechać rowerem na chodnik, stracił równowagę i wywrócił się. Badanie trzeźwości pokazało u niego ponad 2 promile. Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala.

W każdym zdarzeniu rowerzyści odnosili obrażenia. Pokazuje to, jak istotne jest używanie elementów ochronnych, nawet gdy nie jest to wymagane przez prawo. Policjanci apelują o używanie przez rowerzystów przede wszystkim chroniących głowę kasków. W wielu przypadkach pozwoli to uniknąć poważnych obrażeń.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

W Sylwestra włamał się do autobusu. Grozi mu 10 lat
Komfortowy dojazd do lotniska
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa zainaugurowała 24. rok akademicki
Przyjąć spadek czy go odrzucić - to jest pytanie! Kopiuj do schowka czysty tekst
Obchody diecezjalne XVIII Dnia Papieskiego "Promieniowanie ojcostwa"
Policyjny pościg za kierowcą audi
Jeden z najmłodszych debiutantów Ekstraklasy. Chce grać jak Kroos i Isco
Warta wesprze dwa szpitale - w Łańcucie i Rzeszowie
Developres Rzeszów wicemistrzem Polski!
Ukradł ponad 200 tabliczek czekolady
Rola współczesnego terapeuty
Zgłoszenia do Festiwalu „Na Skrzydłach Muzyki”: w Jury zasiądą Marika, Kamil Bijoś i Arek Kłusowski
Świąteczna główna wygrana w Ekstra Pensji na Podkarpaciu
Rzeszowskie ALO ze stuprocentową zdawalnością matur
Dlaczego warto prać dywany regularnie?
Rzeszów będzie miał Park Centralny? To wyborcza propozycja
Rajd Rzeszowski: krajowa czołówka vs. zagraniczni goście
Przyjechałam porozmawiać o Polsce
Służby ostrzegają: w regionie wystąpią problemy z powietrzem
Historyczna chwila! Pierwszy zbiór owoców z Winnicy Jasło
Podkarpacie w programie budowy nowych przystanków kolejowych
Tragiczny pożar w sylwestra
Świadek zatrzymał kompletnie pijanego kierowcę
Przechodzień znalazł ciało mężczyzny
To nożownicy poszukiwani w całym regionie!
Kredyt gotówkowy - jakie koszty wpływają na jego cenę
Eva Minge otwiera autorski salon w Rzeszowie!
Windykacja długów. Sposoby na odzyskanie należności
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie
HR ARENA – wyjątkowe spotkanie praktyków HR w południowo-wschodniej Polsce!