Kolejne kroki do budowy kolejki Monorail w Rzeszowie

Kolejne kroki do budowy kolejki Monorail w RzeszowieWczoraj w rzeszowskim ratuszu odbyło spotkanie z Wiceministrem Sprawiedliwości Marcinem Warchołem, prof. Choromańskim z Politechniki Warszawskiej oraz Bartoszem Jakubowskim, przedstawicielem Biura Legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Jego tematem były zmiany w przepisach dotyczących transportu publicznego, umożliwiające budowę w Rzeszowie kolejki Monorail.

„Rzeszów stara się o budowę miejskiej kolejki nadziemnej już ponad 10 lat. Teraz sprawa nabiera przyspieszenia, bo dzięki panu ministrowi Marcinowi Warchołowi przepisy zostały przygotowane. To kamień milowy pod to, aby monorail w polskim otoczeniu prawnym funkcjonował” – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Największą przeszkodą uniemożliwiającą w Polsce budowę jednoszynowych kolejek nadziemnych i wykorzystywanie ich do regularnego przewozu pasażerów komunikacji publicznej jest brak odpowiednich przepisów. Przez wiele lat w ustawach nie było wpisanego monoraila. Gdy pojawił się taki zapis, okazało się, że brakuje przepisów wykonawczych określających szczegółowe rozwiązania, które trzeba spełnić, aby móc uruchomić tego typu komunikację.

Projekt ustawy prezentowany w Rzeszowie

Po raz pierwszy w historii naszego kraju projekt ustawy został zaprezentowany nie w resorcie, ale w konkretnym mieście, którego prezydent z wielką determinacją zabiega od 10 lat o tego typu nowoczesne rozwiązanie. Rzeszów zasługuje na to, aby mieć nowoczesny, szybki, sprawny, bezkolizyjny, ekologiczny środek transportu – mówił Marcin Warchoł, Wiceminister Sprawiedliwości i poseł z Podkarpacia.

Obiecał, że projekt ustawy zostanie jeszcze w tym tygodniu wysłany do Rady Ministrów. Następnie trafi do Sejmu, Senatu i Prezydenta. Gdy zostanie przyjęty, w Ministerstwie Infrastruktury w ciągu 18 miesięcy od wejścia ustawy w życie muszą zostać przygotowane przepisy szczegółowe dotyczące monoraila. To oznacza, że kolejka nadziemna mogłaby w Rzeszowie zacząć powstawać najwcześniej w drugiej połowie 2022 r.

Koszt jej budowy jest szacowany na 500 – 600 mln zł. „Dążymy teraz wszyscy do transportu ekologicznego, który będzie jak najmniej uciążliwy dla środowiska a jednocześnie będzie  gwarantował wysoki komfort i bezpieczeństwo dla pasażerów. Jestem przekonany, że w przyszłej perspektywie unijnej nadal będą rozwiązania proekologiczne w transporcie wspierane i będziemy wtedy starali się pozyskać stosowne dofinansowanie. Jak pokazuje doświadczenie to mamy tutaj spore sukcesy i cały plan transportowy przez pana prezydenta został zatwierdzony, jest sprawnie realizowany i spotkał się z uznaniem, z sukcesem udaje się nam zdobywać dofinansowanie – powiedział Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

(UM Rzeszów)Nie przegap:

Konopie hodowali na parapecie. Dwie osoby z zarzutami
W sierpniu kolejne pokazy lotnicze
Sprawca pożarów w pięciu miejscowościach ujęty
Co to jest pożyczka krótkoterminowa?
Napadł na sklep z siekierą
Złodzieje w rękach policji
Jak nie odziedziczyć długów
Powódź: możliwa ewakuacja części Rzeszowa
Troć żyje w Wisłoce. Piękny okaz trafił wędkarz pod Dębicą
Gdy zobaczył policjantów schował się w krzakach
Jak zakupy to tylko przez Internet – oto wady i zalety kupowania online
Pijany i bez uprawnień kierował daewoo tico
Uderzył w zaparkowany pojazd. Kierowca autobusu był pijany
Werbel 2019 - Koncert Finałowy Plebiscytu Nagrody Muzycznej Polskiego Radia Rzeszów!
Lech Wałęsa w Rzeszowie na spotkaniu Klubu Obywatelskiego [WIDEO]
ŚMIERTELNE POTRĄCENIE PIESZEGO W WOLI CICHEJ
Przełamywanie stereotypów w firmie JPB Systeme
Jakie korzyści płyną z wynajmu biura?
Rzeszowski Teatr Przedmieście zaprasza na spektakl „Scenariusz”
Nie zgłosił wwożonych do Polski pieniędzy. Sporo go to kosztowało
Zapisy na zajęcia w Rzeszowskim Domu Kultury. Wśród nowości warsztaty kulinarne
Milion złotych dla Politechniki i Uniwersytetu Rzeszowskiego
Komunikat Wojewody Podkarpackiego w sprawie wystąpienia ogniska Afrykańskiego pomoru świń - u świń w...
W sobotę w Rzeszowie demonstracja "Solidarni z Białymstokiem"
Ostatnie dni rejestracji do konkursu „web.Master podkarpacki”
Ojciec i syn awanturowali się w sklepie. Trafili do aresztu
Biznesy z „Aeropolis” muszą podbijać europejskie, a najlepiej globalne rynki!
Jak właściwie nakładać róż na policzki
35-latek odpowie za naruszenie kwarantanny
Uwaga, oszuści! Tym razem ostrzeżenie wysłał ZUS!