Mieszkańcy Podkarpacia złożyli rekordową ilość elektronicznych PITów

Mieszkańcy Podkarpacia złożyli rekordową ilość elektronicznych PITówElektroniczne rozliczenia z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem podatników. Padł kolejny rekord – na Podkarpaciu ponad 766 tys. deklaracji podatkowych za 2019 r. złożono elektronicznie, z tego blisko połowę przez usługę Twój e-PIT. Do tej pory podkarpaccy podatnicy otrzymali już blisko 616  mln złotych z tytułu nadpłaconego podatku PIT.

KAS co roku obserwuje rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT i kolejnymi e-usługami resortu finansów, takimi jak Twój e-PIT.

Według wstępnych danych w 2020 r. padł nowy rekord deklaracji złożonych elektronicznie – w skali kraju to ponad 18,3 mln (ogółem złożono ok. 20,9 mln PITów). W województwie podkarpackim odnotowano blisko 872 tys. wszystkich deklaracji, w tym ponad 766 tys. w formie elektronicznej.
Ten wynik to m.in. zasługa usługi Twój e-PIT, przez którą wpłynęła niemal połowa elektronicznych rozliczeń (podatnicy korzystali także z elektronicznych rozliczeń poprzez e- Deklaracje). Podkarpaccy podatnicy jeszcze chętniej niż rok wcześniej skorzystali z automatycznego rozliczenia w usłudze Twój e-PIT (360 tys.  do 273 tys. rok wcześniej), dzięki któremu nie musieli sami wypełniać wszystkich pozycji deklaracji czy  przeprowadzać obliczeń.

Ostateczne dane dotyczące wszystkich rozliczeń będą znane za ok. 2 tygodnie, kiedy wszystkie papierowe PIT-y, złożone w ostatnich dniach maja, dotrą do urzędów skarbowych.

Wsparcie dla podatników

Akcja składania rocznych zeznań podatkowych rozpoczęła się 15 lutego 2020 r., tj. od startu usługi Twój e-PIT. Skorzystanie z niej pozwoliło podatnikom na zaoszczędzenie czasu, zagwarantowało – szczególnie ważne w okresie pandemii – bezpieczeństwo i usunęło ryzyko spóźnienia ze złożeniem rozliczenia (przy braku aktywności podatnika PIT -37, PIT-38 został uznany za złożony). Pozwoliło też na szybszy zwrot podatku (45 dni zamiast 3 miesięcy).

W tym roku usługa została rozszerzona o nowe formularze i ulepszona. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz dostępnych w ubiegłym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, mogły złożyć również PIT-28 i PIT-36. Dodatkowo usługa automatycznie uwzględniała ulgę w PIT dla osób do 26. roku życia i ulgę na dzieci. Podatnicy mieli też dostęp do informacji o stanie zwrotu nadpłaty podatku. Z kolei ci, którzy w swoim e-PIT mieli kwotę do zapłaty, mogli zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). Był on automatycznie wskazany osobom, które płaciły podatek online w usłudze Twój e-PIT.

Pomagając podatnikom w rozliczeniach rocznych Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie i podległe urzędy skarbowe zapewniły także szerokie wsparcie w ramach obsługi telefonicznej. Nasi pracownicy obsłużyli w tym czasie około 320 tys. połączeń telefonicznych, odpowiadając najczęściej na pytania o ulgi, rozliczanie działalności gospodarczej, wpłacone zaliczki, termin zwrotu nadpłaty w podatku czy możliwość uzyskania zaświadczeń o dochodach lub niezaleganiu w podatkach. 

Szybkie zwroty nadpłaconego podatku

Urzędy skarbowe systematycznie przelewają zwroty nadpłaconego podatku na konta podatników. To nasze priorytetowe zadanie  i dokładamy wszelkich starań żeby pieniądze wracały do podatników jak najszybciej. Do tej pory, dokonaliśmy już ponad 508 tysięcy zwrotów z tytułu nadpłaconego podatku PIT na łączną kwotę blisko 616 mln złotych.

 Nie przegap:

Eskortowali rodzącą kobietę do szpitala
Ukraińcy kradli rowery! Usłyszeli aż 61 zarzutów!
Podkarpaccy terytorialsi przysięgali w Nowej Dębie. Przyjechał prezydent
W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa
Podkarpaccy pacjenci czekają, a szanse na życie topnieją?
CH Plaza Rzeszów rozdaje nagrody za paragony
Rajd Rzeszowski: krajowa czołówka vs. zagraniczni goście
Rzeszowski Teatr Przedmieście zaprasza na spektakl „Scenariusz”
Nagroda dla motocykla z Podkarpacia na obchodach 115-lecia marki Harley-Davidson
Strażacy stawiają namioty przed rzeszowskimi szpitalami
Powstał podkarpacki zespół parlamentarny
Global Day of Coderetreat w PGS Software
By w nowych podkarpackich tunelach było bezpiecznie
WSIiZ jest najlepszą uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu w rankingu „Perspektyw”
Kiedy lepiej pojechać na urlop – latem czy zimą?
Biznesy z „Aeropolis” muszą podbijać europejskie, a najlepiej globalne rynki!
We wrześniu Rzeszów Breakout Days. Kto wystąpi?
Gdzie łatwiej o prawo jazdy? W Rzeszowie czy Tarnobrzegu?
Duża akcja poszukiwawcza. 75-latek odnaleziony
Na sejmiku o budżecie UE na lata 2021-2027
Rusza Podkarpacka Jesień Jazzowa
Miasto Rzeszów i Asseco Resovia gospodarzami fazy grupowej Klubowych Mistrzostw Świata 2018!
Przechodzień znalazł ciało mężczyzny
Alert! Ostrzeżenie pogodowe 3 stopnia dla całego regionu!
Tragiczny wypadek w Wielopolu Skrzyńskim
Śledztwo ws. śmierci kobiety. Policja prosi świadków o kontakt
Śmiertelny wypadek w Komorowie
Przygotowania do budowy przejścia z windami pod torami
W Rzeszowie alternatywa dla biopsji gruboigłowej prostaty!
W sklepie Galerii Rzeszów zawalił się sufit! Ewakuacja obiektu!