Rozpoczął się pierwszy internetowy Konwent Marszałków Województw

Rozpoczął się pierwszy internetowy Konwent Marszałków WojewództwEpidemia koronawirusa zmieniła nieco harmonogram obrad Konwentu Marszałków pod przewodnictwem województwa podkarpackiego. Nie można było zorganizować drugiego posiedzenia, które miało się odbyć w kwietniu w Łańcucie. Udało się natomiast zachować trzeci termin ustalony na 18 czerwca, z tą jednak różnicą, że po raz pierwszy obrady marszałków przeniosły się – jak wszystko w czasie pandemii – do internetu.

Wirtualne obrady marszałków rozpoczęły się tradycyjnie, od uderzenia laską marszałkowską przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla, co było transmitowane przez łącza internetowe.

– Nawiążę do okoliczności, w których się spotykamy. Pierwsze nasze spotkanie odbyliśmy w Arłamowie, w realnym świecie, ale już w rozpoczynającej się pandemii nasze kwietniowe spotkanie nie było możliwe. Dzisiaj możemy obradować w sposób zdalny – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Oprócz marszałków województw w wirtualnych obradach konwentu uczestniczą także m.in. przedstawiciele struktur unijnych: Marc Lemaitre – Dyrektor Generalny ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) w Komisji Europejskiej, Andriana Sukova – Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego w Komisji Europejskiej oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Obecny jest także wirtualnie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Jarosław Selin, a także poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca. W obradach uczestniczą także członkowie zarządu województwa podkarpackiego.

– Jest to pierwsze spotkanie marszałków w takiej formule od wybuchu pandemii. Jesteśmy też świadomi definitywnej zmiany sytuacji w Europie, w Polsce w jakiej znaleźliśmy się.  Rola jaką samorządy odegrały w tej sytuacji jest ogromna. W tym całym działaniu wyjątkową rolę odegrała także Komisja Europejska. Mieliśmy niesamowitą szybkość decyzyjną, szybkość w uproszczeniu procedur – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Pierwsza część obrad konwentu skupiona będzie wokół tematów dotyczących polityki unijnej – roli budżetu UE i polityki spójności w odbudowie unijnej gospodarki po pandemii koronawirusa oraz nowej perspektywy finansowej 2021-2027 i działań podejmowanych na szczeblu krajowym oraz europejskim. 27 maja KE ogłosiła pakiet propozycji w zakresie kompleksowego planu odbudowy. Plan ten obejmuje zarówno nowy instrument w postaci Next Generation EU o wartości ok. 750 mld euro na lata 2021-2024, jak również zweryfikowane założenia dla perspektywy 2021-2027.

Konwent Marszałków jest organem opiniodawczo – doradczym, a w jego skład wchodzą marszałkowie wszystkich województw. Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych. Pierwsze obrady konwentu odbyły się w województwie mazowieckim w 1999 roku, a ostatni raz na Podkarpaciu marszałkowie obradowali w 2012 roku. W pierwszym półroczu 2020 Podkarpackie ponownie objęło przewodnictwo w konwencie. Na drugie półrocze przejmie je województwo lubuskie.

(UMWP)Nie przegap:

Ośmiu kierowców straciło prawa jazdy
Żubr wędruje przez Podkarpacie! Ruszył na północ regionu
W IKEA zbierają pluszaki dla rzeszowskich karetek
Kobieta chciała targnąć się na swoje życie. Szybka akcja policji
Złodziej zatrzymany. Policja odzyskała skradzione rzeczy
73-latek odpowie za wywołanie alarmów bombowych
Rozbił auto na znaku drogowym i… to wideo trzeba zobaczyć
Zaginęła 28-letnia mieszkanka Rzeszowa
Centralne Pokazy Lotnicze w sierpniu
Śledztwo ws. śmierci kobiety. Policja prosi świadków o kontakt
Pomysł na idealny i oryginalny prezent świąteczny dla zapracowanej mamy Pomysł na idealny i oryginal...
1700 osób broni targowiska
Atlas do ćwiczeń – sprzęt dla każdego
Akcja SMOG: skontrolowanych 1715 pojazdów
Rzeszowska Szkoła Podstawowa nr 25 drukuje przyłbice
Jak inwestować żeby nie stracić?
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie wstrzymał przyjęcia pacjentów
Kolejny ważny krok w stronę Via Carpatia
W Rzeszowie powstała siłownia plenerowa od Nestlé
Rzeszów Główny – zwiększa się dostępność kolei
Czy psychoterapia rodzinna jest skuteczna?
Pożyczkobiorco, czy znasz swoje prawa?
Pierwsze szkolenie dla pracodawców podkarpackich terytorialsów
Z Rzeszowa pociągiem dojedziemy na Słowację
Atak zimy w górach! Trudne warunki w Bieszczadach
Koncert charytatywny "Gramy i Wspieramy". Pomoc dla Mateusza
Policjanci zatrzymali mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie zabójstwa
47,3 mln zł dla LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. na inwestycje
Interwencje podkarpackich strażaków po burzach
Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów z "mieszkaniówek"