Rzeszów mówi #TAKdlaPszczół! Powstaje „Pasieka w sercu miasta”

Rzeszów mówi #TAKdlaPszczół! Powstaje „Pasieka w sercu miasta”Radni Rzeszowa uchwalili przepisy, które pozwalają hodować pszczoły w ścisłym centrum Rzeszowa. Dzięki temu na dachu Galerii Rzeszów powstanie pierwsza pasieka w śródmieściu – „PASIEKA W SERCU MIASTA”, stworzona wspólnie przez braci Rafała i Macieja Szela, autorów programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów.

Od 23 czerwca br. pszczoły mogą legalnie zamieszkać na terenie ścisłego centrum naszego miasta. Rada Miasta Rzeszowa wyraziła zgodę na prowadzenie hodowli pszczoły miodnej na obszarach, gdzie do tej pory nie było to możliwe. To ważna decyzja bo miejskie pszczelarstwo popularyzuje idee tworzenia zielonych wysp w centrach dużych miast i terenach zurbanizowanych, a także koncepcje powrotu do natury i szeroko rozumianej edukacji ekologicznej.

Pierwsze rzeszowskie ule zasiedlone zostaną już w najbliższych dniach na dachu Galerii Rzeszów. Nie bez znaczenia jest wybór miejsca usytuowania „PASIEKI W SERCU MIASTA”, w legendarnym punkcie Rzeszowa, w jego ścisłym centrum. „Z wielkim zaangażowaniem włączyliśmy się w projekt budowy pierwszej  pasieki w ścisłym centrum Rzeszowa, oddając do dyspozycji najbardziej widokową część dachu Galerii Rzeszów oraz tworząc dla pszczół przyjazne, zielone środowisko najbardziej zbliżone do ich naturalnego” – mówi Robert Podkulski z Galerii Rzeszów, Partner projektu „PASIEKA W SERCU MIASTA”.

Projekt „PASIEKI W SERCU MIASTA” jest już gotowy i po dzisiejszej uchwale Rady Miasto może przejść w fazę realizacji. Jego Finalny kształt poznamy w połowie lipca br. podczas uroczystego otwarcia „PASIEKI W SERCU MIASTA”.

„Zakładanie pasiek w miastach to na całym świecie coraz popularniejszy sposób na wspieranie zrównoważonego rozwoju. Tak będzie również w Rzeszowie, gdzie na dachu Galerii Rzeszów zamieszka niemal pół miliona pszczół.  Rzeszowskie pszczoły sprawią, że miejska dżungla stanie się bardziej zielona.” – mówi Stanisław Sienko, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa.

„Choć często tego nie zauważany, pszczoły są obecne w codzienności każdego z nas. Warto je poznać i obserwować. Tworząc Pasiekę w Sercu Miasta przybliżamy ich fascynujący świat, bez którego nasz zupełnie zmieniłby swoje oblicze.” – mówi pszczelarz Rafał Szela

Pasieka w Sercu Miasta – to nowe spojrzenie, nowe wyzwania

Pasieka w Sercu Miasta to zupełnie nowe podejście do tematu stałej obecności pszczół w mieście. Pasieka pełnić będzie kilka kluczowych funkcji, spośród których najistotniejszą będzie ogólnopolska działalność edukacyjna.

„Pasieka stanie się jednocześnie pszczelarskim studiem nagraniowym z widokiem na rzeszowskie śródmieście. Nie byłoby to możliwe bez otwartości i wsparcia Galerii Rzeszów, za co serdecznie dziękujemy.” – mówi Maciej Szela

„Zlokalizowane na dachu Galerii Rzeszów ule, przypominać będą, że zapylacze na całym świecie wymierają, a każdy z nas może zrobić wiele, aby temu zapobiec.” – mówi Stanisław Sienko.

Pasieka w Sercu Miasta daje początek nowym rozwiązaniom, które obecnie są dyskutowane w gronie partnerów projektu i ostatecznie wejdą w skład strategii Miasta Rzeszowa na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy.

„Projekt #TAKdlaPszczół Pasieka w Sercu Miasta to projekt rozwojowy i bez wątpienia innowacyjny, będący odpowiedzią na ważne wyzwania ekologiczne. Idealnie wpisuje się on w realizację idei smart city w Rzeszowie.” – mówi Stanisław Sienko.

#TAKdlaPszczół – program z sercem

„Działamy po to, by bezinteresownie pomagać i wspierać, gdy pszczelarz najbardziej tego potrzebuje. Być zawsze tam gdzie potrzeba. Uwrażliwiać na obecność pszczół w naszym otoczeniu. Wreszcie łączyć i współpracować dla dobra pszczół. To podstawa działalności programu #TAKdlaPszczół – a zarazem wartości, w które głęboko wierzymy. To dla nas ogromna radość, że stały się one także podstawą naszej partnerskiej współpracy. Serdecznie dziękujemy za zaufanie i przychylność.” – mówi Maciej Szela, koordynator #TAKdlaPszczół

Wszystko zaczęło się końcem 2018 roku, kiedy prywatna pasieka Rafała stała się celem nieznanego sprawcy, który celowo wytruł 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin. Ta sprawa poruszyła niemal całą Polskę.

„Nie mogłem tak po prostu się poddać. Wsparcie i każde dobre słowo, którym zostaliśmy obdarzeni przez setki osób, posłużyło do zrobienia czegoś więcej niż odbudowa prywatnej pasieki. Dzięki temu powstał program #TAKdlaPszczół, radość nas wszystkich. Za zło trzeba odpłacać dobrem, w zdwojonej sile.” – mówi pszczelarz Rafał Szela

Po niespełna dwóch latach intensywnej pracy braci, efekty mówią same za siebie. W tym czasie pierwszy na świecie Bank Pszczeli, który już w przyszłym roku rozpocznie świadczenie nieodpłatnej pomocy po wytruciu lub zniszczeniu pasiek, stał się faktem. Bracia chętnie służą radą, wsparciem i doświadczeniem. Nie bali się realizacji marzeń i ciężkiej pracy. Programowi #TAKdlaPszczół oddali swoje serce pełne szczerości i pasji.Nie przegap:

Eva Minge otwiera autorski salon w Rzeszowie!
Trudna sytuacja Fundacji Felineus z Rzeszowa. Jest zbiórka
Wielki sukces pojazdów blinkee.city w Rzeszowie – ponad 130 tys. km przejechane!
Wakacje 2018 na Podkarpaciu: ponad 150 mniej wypadków, niż przed rokiem
Przywłaszczyła 181 leasingowanych samochodów
Nowy łącznik drogowy do A4 gotowy
Tragiczny pożar altanki. Nie żyje kobieta
13 kierowców straciło prawa jazdy
Burze, ochłodzenie, porywisty wiatr, opady deszczu, a nawet śniegu
Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego
Woda zniszczyła zbiornik przeciwpowodziowy, porwała wóz strażacki
Podłogi żywiczne i membrany dachowe – dlaczego warto je stosować?
Znamy zwycięzców IV edycji konkursu web.Master podkarpacki
Baseny ROSiR oficjalnie otwarte
Sylwestrowa libacja zakończona atakiem nożem
Skandal! Otruto pszczoły w podrzeszowskiej pasiece!
Rzeszów stawia na jednoślady – w półtora miesiąca mieszkańcy przejechali ponad 45 tysięcy kilometrów...
Wypadek awionetki na lotnisku Jasionka! Trzy osoby ranne!
Tension Zero gwiazdą dziewiątej edycji festiwalu „Rockowyja”
Pożyczki pozabankowe przez internet - czy warto?
W Rzeszowie przywrócono funkcjonowanie strefy płatnego parkowania
Złodzieje w rękach policji
Wystawa Grand Press Photo 2018 w Rzeszowie
Skuteczna i nie uciążliwa dieta
Współpraca z deweloperem. Jak ją zorganizować?
Dietetyk online, komu warto zaufać?
Nowoczesny obiekt będzie służył mieszkańcom powiatu rzeszowskiego
Podkarpaccy rolnicy świętowali zakończenie zbiorów
Wypadek z udziałem motocyklisty. Nie żyje 69-latek
Policjanci odzyskali skradziony samochód