W poniedziałek Sejmik Województwa zajmie się pomocą dla poszkodowanych

W poniedziałek Sejmik Województwa zajmie się pomocą dla poszkodowanychUlewne deszcze znów nie oszczędziły Podkarpacia. Trwa szacowanie szkód w różnych częściach województwa, ale już wiadomo, że są ogromne. Według prognoz żywioł nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Informacja na ten temat ze strony urzędu wojewódzkiego zostanie przedstawiona na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Radni podejmą też pierwsze decyzje dotyczące pomocy dla poszkodowanych samorządów. Wskutek ulewnych deszczy, nawałnic i powodzi uszkodzeniu uległy drogi, zarówno wojewódzkie jak i powiatowe oraz gminne. Woda nie oszczędziła zjazdów, przepustów. Przydrożne osuwiska zniszczyły całkowicie małe drogi, które zniknęły na całych setkach metrów. Największe straty odnotowano w powiatach łańcuckim, przeworskim i rzeszowskim. Olbrzymie straty ponieśli także mieszkańcy z tych terenów oraz przedsiębiorcy. Niestety ucierpiała także Przeworska Kolejka Wąskotorowa, jedna z cenniejszych atrakcji turystycznych naszego województwa.

– Jestem w kontakcie z panią Marleną Maląg, Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawiciele ministerstwa współpracują z naszym Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej. Szacujemy straty, informacje wciąż spływają do naszych departamentów oraz do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Niestety biorąc pod uwagę prognozy pogody, musimy założyć, że będą większe – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

– Niestety powtarza się sytuacja z poprzedniego roku. Chcemy zatem podobnie jak wtedy szybko reagować, tak jak szybko zareagował rząd RP. Premier Morawiecki był w nocy na Podkarpaciu i w towarzystwie naszych pań minister wziął udział w zebraniu sztabu kryzysowego. Podobnie było przed rokiem co zaowocowało szybką rządową pomocą dla poszkodowanych samorządów. W poniedziałek będziemy chcieli podjąć pierwsze decyzje w tej sprawie podczas sesji sejmiku województwa. Zostanie też przedstawiona informacja o sytuacji hydrologicznej województwa i wstępnie oszacowanych stratach – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Sejmik będzie chciał możliwie jak najszybciej skierować pomoc zarówno do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, jak i do poszkodowanych samorządów. Już wiadomo, że potrzeby będą ogromne.

Widok jest porażający – powiedział Piotr Miąso, dyrektor PZDW. Na razie wstrzymany jest ruch na DW 835 w miejscowości Hadle Szklarskie gdzie fragment drogi został całkowicie zniszczony. Tam przebiegały tory wspomnianej wąskotrówki. Uszkodzony został również most. Trwa rozpoznanie uszkodzeń czy możliwy będzie jego remont. Poważne uszkodzenia są na DW 877 na odcinku od Dylągówki do Szklar, gdzie osunęła się część jedni i ruch odbywa się wahadłowo.

Na tej samej drodze w Woli Rafałowskiej jest uszkodzony most i również wprowadzono tzw. wahadło. Inne uszkodzenia to osuwiska w Solinie oraz w Wołkowyi. Generalnie sporo jest mniejszych uszkodzeń, konstrukcja wielu dróg jest podmoknięta, pozatapianych jest mnóstwo przepustów. Szacowanie strat potrwa kilka dni.Nie przegap:

Będzie projekt łącznika S-19 z Boguchwałą
Podkarpacka Policja rozpoczęła nadawanie w ogólnopolskiej aplikacji BLISKO
Wizyta chińskiej delegacji w rzeszowskim Ratuszu
Rusza Podkarpacka Jesień Jazzowa
Koniec akcji Znicz. Jakie statystyki?
Tomasz Poręba: Młodzi kandydaci PiS to szansa na realną zmianę w samorządzie
Eva Minge otwiera autorski salon w Rzeszowie!
Podejrzany o wymuszenie rozbójnicze zatrzymany
Pijany sprawca dwóch kolizji zatrzymany przez policjantów
Miejska wypożyczalnia rowerów w Rzeszowie nie będzie uruchamiana
Stu Polaków wraca z Włoch na Podkarpacie. Trafią na kwarantannę w Bieszczady
W „Dworzysku” działa największa w Rzeszowie i okolicy farma fotowoltaiczna
Policyjny pościg za kierowcą audi
Alert! Ostrzeżenie pogodowe 3 stopnia dla całego regionu!
Podkarpacie ma swój dziecięcy hymn! [WIDEO]
1700 osób broni targowiska
Koła Gospodyń Wiejskich z woj. podkarpackiego promują regionalne produkty
Świadek zatrzymał kompletnie pijanego kierowcę
Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli szkolenie na wędrzyńskim poligo...
Student WSPiA wicemistrzem Polski w Kickboxingu
Prezydent Tadeusz Ferenc rezygnuje ze startu w wyborach do Sejmu
Policjanci poszukują 17-letniego Szymona Kołodzieja
Śmiertelny wypadek w Komorowie
Duży pożar lasu. Dym widoczny był z wielu kilometrów
Koronawirus: pierwszy przypadek w regionie, to Łańcut
Zapisy na zajęcia w Rzeszowskim Domu Kultury. Wśród nowości warsztaty kulinarne
Wielokrotnie okradał sklep. Wpadł po ostatniej kradzieży
Zestaw dla początkującego DJ'a
Policjanci kontrolują pasażerów autobusów
"MasterChef Junior": wielki finał z udziałem 9-latki z Podkarpacia!